Nizozemí jako poslední stát EU začalo očkovat proti koronaviru, potíže má Německo

Nizozemsko dnes začalo očkovat proti covidu-19, a to jako poslední stát v Evropské unii. První vakcínu dostala sestra v domově s pečovatelskou službou ve městě Veghel na jihovýchodě země. Následovat budou ještě dnes další členové zdejšího zdravotnického personálu. Očkovací centra budou v zemi plně k dispozici až od příštího týdne, uvedla agentura DPA.

Ministr zdravotnictví Hugo de Jonge hovořil v souvislosti se zahájením očkovací kampaně v zemi o začátku konce koronavirové krize. Rozjezd kampaně označil za "bláznivý" - kvůli silné kritice musela vláda start očkování na poslední chvíli o několik dní uspíšit.

Verpleeghuismedewerker Sanna kreeg vanmorgen op de #GGD-priklocatie in Veghel de eerste #coronavaccinatie toegediend. Meer informatie ➡️ https://t.co/3VmS7KiDfw pic.twitter.com/sCR642krvt

— RIVM (@rivm) January 6, 2021

Devětatřicetiletá sestra Sanna Elkadiriová pracuje v domově pro pacienty s těžkou demencí, kde se koronavirem nakazilo mnoho pacientů, uvedla televize NOS. "Tolik mrtvých. Tolik zármutku. Už to nechci prožít znovu," řekla s tím, že považuje za povinnost nechat se očkovat s ohledem na bezpečí pacientů, o které se stará.

Zbylé státy EU začaly s očkováním již krátce po Vánocích. De Jonge ale tvrdil, že v jeho zemi není možné začít očkovat kvůli chybějícímu elektronickému systému. Po ostré kritice nizozemské očkovací strategie premiér Mark Rutte ustoupil a uložil úřadům, aby přípravy urychlily. Již několik dní zůstává ve skladech nevyužitých 280.000 dávek vakcíny firem Pfizer a BioNTech.

V nadcházejících týdnech se v Nizozemsku budou moci nechat očkovat pracovníci domovů důchodců a domovů s pečovatelskou službou jakož i lékaři covidových pacientů.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes vyzval veřejnost k trpělivosti s očkováním proti koronaviru. Ujistil, že vakcíny je objednáno více než dostatečné množství, takže se dostane na každého. Problémem je ale podle něj prozatím nedostatečná kapacita výrobců.

"Chápu netrpělivost, chápu otázky veřejnosti," řekl Spahn. Za průtahy v očkování, za které nejen německá vláda a také Evropská unie čelí kritice, ale podle Spahna nemohou nedostatečné objednávky.

„Wir wollen diejenigen zuerst schützen, die am verwundbarsten sind. Wenn erst einmal die Pflegebedürftigen & Ältesten geimpft sind, verliert die #Pandemie einen Großteil ihres Schreckens“, so @jensspahn bei der Pressekonferenz zum Stand der #Impfkampagne.https://t.co/teGLZLunwT

— BMG (@BMG_Bund) January 6, 2021

"Pravdou je, že vakcína je nyní ve světě nedostatkovým zbožím," řekl Spahn. "Proto vás musím poprosit o trpělivost a o další dodržování karanténních opatření," uvedl.

Ministr zdůraznil, že nyní je prioritou Německa naočkovat ty nejrizikovější skupiny obyvatel. "Proto jsme začali s vakcinací těch nejohroženějších, tedy v domovech pro seniory, a také s těmi, kteří o tyto rizikové obyvatele pečují," řekl Spahn.

"Vakcíny máme objednáno více než dost. Dostane se na každého a ještě zbude," řekl Spahn. Dodal také, že trpělivost je třeba nejen k postupnému zvyšování výrobní kapacity, ale také se schvalováním vakcín. "Proces musí být důvěryhodný," vysvětlil.

Proti kritice nedostatku vakcín v Německu se již v úterý ohradila kancléřka Angela Merkelová. Ta po úterním jednání s premiéry německých spolkových zemí, na kterém se dohodla na prodloužení karantény do 31. ledna, prohlásila, že bylo správným krokem nechat Evropskou unii zajistit očkovací látku pro všechny členské státy. Merkelová stejně jako dnes Spahn označila vakcínu za klíč k vyřešení pandemie nemoci covid-19.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes vydala podmíněné povolení k využití vakcíny amerického výrobce Moderna, s nímž Evropská komise uzavřela kontrakt na 160 milionů dávek. Této vakcíny dostane Německo podle Spahna v prvním čtvrtletí dva miliony dávek. S prvními dodávkami se začne v nadcházejícím týdnu.

Německo prozatím očkuje vakcínou od sdružení německé společnosti BioNTech a americké firmy Pfizer. Této látky ale také zatím není dostatek. Podle Spahna zprovozní BioNTech do února nové výrobní středisko v hesenském Marburgu, což umožní masivní zvýšení produkce. Spahn dodal, že výroba v Marburgu bude určena především pro Evropu.

Německo, které má přibližně 83 milionů obyvatel, prozatím podle statistiky ministerstva zdravotnictví obdrželo od BioNTechu 1,3 milionu dávek, do začátku února pak získá dalších 2,68 milionu. To dnes zopakoval i Spahn.

Kvůli nedostatku vakcín se často zmiňují návrhy na kombinování vakcín od více výrobců. První dávku by očkovaný v takovém případě dostal od jednoho výrobce, druhou od jiného. Takový postup Spahn v Německu odmítá. "Takový postup je výslovně nedoporučován," uvedl.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Nizozemí EU (Evropská unie) Německo Jens Spahn (CDU)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy