Nizozemský premiér Rutte očekává konec Černého Petra, tradice je prý rasistická

Nizozemský premiér Mark Rutte připustil, že jeho názor na Černého Petra, který je v zemi tradičním pomocníkem Mikuláše, prošel změnami. Ještě před několika lety tvrdil, že s folklorní tradicí nelze nic dělat. Nyní očekává, že postava, kritizovaná kvůli údajnému posilování rasových stereotypů, bude za několik let minulostí.

Rutte své názory představil v nizozemském parlamentu při debatě o protirasistických demonstracích vyvolaných zabitím neozbrojeného černocha v americkém Minneapolisu.

Rutte řekl, že jeho postoj k Černému Petrovi, který v Nizozemsku neodmyslitelně patří k zimním svátkům, prošel v posledních letech "velkými změnami". Ještě v roce 2013 přitom odmítal debatu o postavě, která je podle mnohých karikaturou lidí tmavé pleti. Rutte tvrdil, že není úkolem vlády utvářet podobu folkloru.

You do not know what you are talking about. Santa Claus is a U.S. rip-off from the Dutch Sinterklaas. #zwartepiet has been a tradition in the entire euro-arabic world for centuries and still lives on in many countries. Has nothing to do with US Blackface.

— Henri Osewoudt (@HenriOsewoudt) June 5, 2020

Nizozemsko se v uplynulých letech stalo terčem i mezinárodní kritiky kvůli udržování mikulášské tradice. K její změně vyzýval například Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace.

Nizozemský premiér poznamenal, že od roku 2013 potkal mnoho lidí, včetně malých dětí, které se cítily být diskriminovány proto, že představují černocha. To je podle Rutteho to poslední, co lze chtít od svátků určených zejména dětem. "Očekávám, že za pár let už žádní Černí Petrové nebudou," prohlásil premiér.

Černý Petr (Zwarte Piet) je v Nizozemsku pobočníkem svatého Mikuláše, jemuž pomáhá rozdávat dětem dárky. Podle kritiků může zvyk upomínat na to, že bohatí Nizozemci dříve najímali černochy jako exoticky vypadající sluhy. A každoroční ztvárňování Černého Petra, jehož představují zejména běloši se začerněnými tvářemi a afro parukou, prý pouze posiluje negativní stereotypy v zobrazování lidí tmavé barvy pleti.

Rutte nyní uvedl, že tradice už prochází změnou. Některé místní oslavy podle něj přijaly například Petry různých barev a vypustily přívlastek "Černý". Jinde mají tyto postavy jen černé fleky na tvářích, aby bylo zjevné, že se ušpinily v komínech, jimiž podle tradice s dárky prolézají.

I v Nizozemsku se konají protirasistické demonstrace po zabití černocha George Floyda při brutálním zákroku policie v Minneapolisu. Rutte ve středu připustil, že diskriminace představuje problém i v Nizozemsku.

Související

Více souvisejících

Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) Nizozemí rasismus George Floyd (černoch zabitý policistou v USA)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy