Nizozemský premiér Rutte očekává konec Černého Petra, tradice je prý rasistická

Nizozemský premiér Mark Rutte připustil, že jeho názor na Černého Petra, který je v zemi tradičním pomocníkem Mikuláše, prošel změnami. Ještě před několika lety tvrdil, že s folklorní tradicí nelze nic dělat. Nyní očekává, že postava, kritizovaná kvůli údajnému posilování rasových stereotypů, bude za několik let minulostí.

Rutte své názory představil v nizozemském parlamentu při debatě o protirasistických demonstracích vyvolaných zabitím neozbrojeného černocha v americkém Minneapolisu.

Rutte řekl, že jeho postoj k Černému Petrovi, který v Nizozemsku neodmyslitelně patří k zimním svátkům, prošel v posledních letech "velkými změnami". Ještě v roce 2013 přitom odmítal debatu o postavě, která je podle mnohých karikaturou lidí tmavé pleti. Rutte tvrdil, že není úkolem vlády utvářet podobu folkloru.

You do not know what you are talking about. Santa Claus is a U.S. rip-off from the Dutch Sinterklaas. #zwartepiet has been a tradition in the entire euro-arabic world for centuries and still lives on in many countries. Has nothing to do with US Blackface.

— Henri Osewoudt (@HenriOsewoudt) June 5, 2020

Nizozemsko se v uplynulých letech stalo terčem i mezinárodní kritiky kvůli udržování mikulášské tradice. K její změně vyzýval například Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace.

Nizozemský premiér poznamenal, že od roku 2013 potkal mnoho lidí, včetně malých dětí, které se cítily být diskriminovány proto, že představují černocha. To je podle Rutteho to poslední, co lze chtít od svátků určených zejména dětem. "Očekávám, že za pár let už žádní Černí Petrové nebudou," prohlásil premiér.

Černý Petr (Zwarte Piet) je v Nizozemsku pobočníkem svatého Mikuláše, jemuž pomáhá rozdávat dětem dárky. Podle kritiků může zvyk upomínat na to, že bohatí Nizozemci dříve najímali černochy jako exoticky vypadající sluhy. A každoroční ztvárňování Černého Petra, jehož představují zejména běloši se začerněnými tvářemi a afro parukou, prý pouze posiluje negativní stereotypy v zobrazování lidí tmavé barvy pleti.

Rutte nyní uvedl, že tradice už prochází změnou. Některé místní oslavy podle něj přijaly například Petry různých barev a vypustily přívlastek "Černý". Jinde mají tyto postavy jen černé fleky na tvářích, aby bylo zjevné, že se ušpinily v komínech, jimiž podle tradice s dárky prolézají.

I v Nizozemsku se konají protirasistické demonstrace po zabití černocha George Floyda při brutálním zákroku policie v Minneapolisu. Rutte ve středu připustil, že diskriminace představuje problém i v Nizozemsku.

Související

Více souvisejících

Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) Nizozemí rasismus George Floyd (černoch zabitý policistou v USA)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy