Nová irská pojistka? Johnsonův návrh vyděsil europoslance

Evropský parlament by nemohl schválit brexitovou dohodu obsahující irskou pojistku v podobě, jakou ve středu navrhla britská vláda. V prohlášení to dnes uvedl koordinační výbor EP pro brexit (Brexit Steering Group, BSG). Nový britský plán u europoslanců vzbudil "vážné obavy", neřeší podle nich "skutečné problémy".

"BSG se nedomnívá, že by tyto návrhy britské vlády předložené na poslední chvíli 2. října, ve své současné podobě představovaly základ pro dohodu, s níž by Evropský parlament mohl souhlasit," citovala z prohlášení výboru britská média.

"Britské návrhy ani zdaleka neodpovídají tomu, co bylo dohodnuto jako dostačující kompromis ohledně pojistky," dodává skupina, které předsedá belgický europoslanec Guy Verhofstadt.

The @Europarl_EN has three fundamental problems with the UK’s latest proposal:1⃣ Harms Ireland’s all-island economy 2⃣ lack of detail/not operational 3⃣ puts deal under custody of DUPThis is repackaging old, bad ideashttps://t.co/z7rDgCAmh6

— Guy Verhofstadt (@guyverhofstadt) October 3, 2019

Takzvaná irská pojistka je částí návrhu brexitové dohody, která má zaručit i po odchodu Británie z Evropské unie zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Londýn nyní požaduje místo její stávající podoby mechanismus, který by v podstatě ponechal Severní Irsko v jednotném unijním trhu, zároveň by ale celé Spojené království opustilo bezcelní zónu EU, což by podle kritiků plánu znamenalo zavedení hraničních kontrol.

Evropská komise, která v rozhovorech o brexitu zastupuje unijní "sedmadvacítku", zatím neuvedla, zda je pro ni britská nabídka důvodem k návratu k plnohodnotnému vyjednávání o podmínkách britského odchodu z EU. O návrhu nicméně s europoslanci ve středu hovořil hlavní brexitový vyjednavač EK Michel Barnier. Jakákoli "rozvodová" dohoda by musela pro ratifikaci získat také souhlas Evropského parlamentu.

BSG má mimo jiné výhrady k britskému plánu pro celní režim, který by podle europoslanců vedl ke vzniku infrastruktury a kontrol, avšak nespecifikuje, kde by se zboží kontrolovalo. Kritizují také požadavek, aby o vstupu pojistky v platnost rozhodoval severoirský parlament. Podotýkají přitom, že severoirský zákonodárný sbor už skoro tři roky nezasedá.

Britský premiér Boris Johnson dnes vytvoření jakékoli infrastruktury související s hraničními kontrolami opět odmítl, což ocenil irský premiér Leo Varadkar.

.@LeoVaradkar said he is "reassured" that @BorisJohnson is not proposing new physical infrastructure linked to customs to resolve the issue of the Irish border.But he adds it "contradicts" papers given to the EU by the government.Follow live updates: https://t.co/aU2xdDsilC pic.twitter.com/hLZjuo6ymi

— Sky News Politics (@SkyNewsPolitics) October 3, 2019

"Je to ale v rozporu s dokumenty, které britská vláda včera (ve středu) předložila," dodal. Britský plán nahrazení stávající pojistky je podle něj v řadě ohledů nedostačující.

Související

Brexit

Brexit naruby. Většina Britů chce referendum o vstupu do EU

Dva roky po vystoupení Spojeného království z Evropské unie se téměř dvě třetiny Britů v anketě vyslovily pro uspořádání referenda o opětovném připojení se k bloku 27 zemí. Informoval o tom server Independent s odkazem na průzkum veřejného mínění společnosti Savanta ComRes, z nějž vyplynulo, že proti plebiscitu je nyní jen čtvrtina voličů.
Brexit, ilustrační foto

Tajná schůzka v Británii: Jednalo se o dopadech brexitu a možnostech nápravy

Na historickém sídle v anglickém hrabství Oxfordshire se tento týden konala nevšední schůzka. Během dvou dní se tam sešli představitelé obou hlavních britských politických stran, zástupci velkých podniků, diplomati a také analytici, aby probrali potíže pramenící z odchodu Británie z Evropské unie a možné způsoby jejich nápravy. Informoval o tom nedělník Observer, který získal materiály o programu vrcholné schůzky a také svědectví jednoho z účastníků.

Více souvisejících

Brexit evropský parlament Boris Johnson Leo Varadkar irsko EU Velká Británie Severní Irsko Guy Verhofstadt Michel Barnier

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Ilustrační foto

Analýza ukázala, co by bylo s důchody, kdyby neprošly reformou

Pokud stát nepřistoupí k reformě důchodového systému, začne se od 30. let rychle snižovat poměr penze k průměrné mzdě. V roce 2059 by dosáhl minima na 27,2 procenta, když v současnosti činí 48 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus. Pokud si budou chtít mladí lidé v budoucnu udržet standard dnešních důchodců, budou se muset spolehnout na vlastní investování, uvedli dnes analytici Cyrrusu.

Aktualizováno před 16 minutami

Česká národní banka

ČNB: Zahraniční dluh Česka loni klesl na 4,454 bilionu

Zahraniční dluh České republiky činil na konci loňského roku téměř 4,454 bilionu Kč. V meziročním srovnání byl o 65 miliard nižší. Představoval 65,7 procenta hrubého domácího produktu. Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku se zahraniční dluh zvýšil o 47,9 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Zahraniční dluh je sumou závazků se stanovenou lhůtou splatnosti.

před 41 minutami

Petr Pavel

Pavel podepsal uzákonění vzniku České komory zeměměřičů a sjednocení pravomocí dozorových úřadů

Zákonný rámec pro vznik profesní České komory zeměměřičů přinese novela, kterou podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu dnes informoval Hrad. Norma také zavede povinnost Zeměměřičského úřadu, který spravuje státní mapy a databázové údaje, poskytovat tyto informace bezplatně jako otevřená data. Omezený přístup k nim bude pouze kvůli ochraně kritické infrastruktury podle krizového zákona.

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Hodnota globálního obchodu loni dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů

Hodnota globálního obchodu v loňském roce navzdory růstu geopolitického napětí dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů (téměř 700 bilionů Kč). V dnešní zprávě to uvedla Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Hodnota obchodu se zbožím vzrostla přibližně o deset procent na 25 miliard dolarů, hodnota obchodu se službami se zvýšila zhruba o 15 procent a dosáhla sedmi miliard dolarů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ronald Reagan

Opravdové „hvězdné války“. Reagan je zahájil před 40 lety, odhalily zaostalost Sovětů

Před čtyřiceti lety, 23. března 1983, vystoupil tehdejší americký prezident Ronald Reagan v televizním projevu s apelem na vědeckou komunitu ve Spojených státech, aby vyvinula prostředek, který zbaví zemi hrozby jaderného napadení. Výsledkem byl projekt, který se do historie zapsal jako Strategická obranná iniciativa (Strategic Defense Initiative, SDI), případně „hvězdné války“, jak jej Reaganovi kritici začali záhy posměšně nazývat. Ambiciózní protiraketový štít spoléhající do značné míry na zbraně rozmístěné ve vesmíru nakonec zůstal na papíře, přesto výrazně ovlivnil světovou politiku. Stal se jedním z článků řetězce faktorů, které vedly k ukončení studené války za západních, především amerických podmínek.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda

Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků

Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků na východě země, uvedl dnes ráno ve své pravidelné operační zprávě ukrajinský generální štáb. Podle dnešní svodky britského ministerstva obrany Rusko částečně znovu získalo kontrolu nad přístupovými cestami do města Kreminna v Luhanské oblasti a pravděpodobně bude usilovat o znovudobytí logisticky významného města Kupjansk v Charkovské oblasti.

před 2 hodinami

Senioři, ilustrační foto

Ministerstva navrhují, aby si pacienti v LDN po třech měsících hradili část péče

Ministerstva navrhují, aby si pacienti v léčebnách dlouhodobě nemocných po třech měsících hradili část péče podobně, jako je to nyní v domovech pro seniory. Vyplývá to z novely zákona o zdravotně sociální péči, kterou připravují ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí. Změna, kterou kritizují nemocnice i odbory, by měla platit od příštího roku, napsal Deník N.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

O víkendu se změní čas. Vyspíme se o hodinu méně

V noci na neděli začíná letní čas. Hodiny se ve 02:00 posunou na 03:00, noc tedy bude o hodinu kratší. V dopravě se přechod projeví tak, že noční vlaky jednorázově získají hodinu zpoždění. Letní čas bude platit následujících sedm měsíců. Poslední říjnový den se vrátí standardní středoevropský čas, nesprávně označovaný zimní.

před 3 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jurečka nabízel šéfovi Úřadu práce mimořádnou odměnu, pokud sám rezignuje

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nabídl podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) tehdejšímu generálnímu řediteli Úřadu práce ČR Viktoru Najmonovi, že pokud v klidu sám odejde z funkce, dá mu mimořádnou odměnu. Když se nedomluví, dostane od ministra špatné služební hodnocení, se kterým bude mít problém najít jinou práci.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Rusové válčící na Ukrajině nedostali slíbené výplaty. Je to "hromadný problém", píše server Vjorstka

V 53 z 85 ruských regionů zpozdili či vůbec nevyplatili slíbené výplaty vojákům válčícím na Ukrajině, tvrdí server Vjorstka. Vojáci s profesionálním kontraktem s armádou, vojáci zmobilizovaní do armády ze zálohy, dobrovolníci a jejich příbuzní si stěžují, že místo slibovaných 195.000 rublů (asi 55.270 Kč) měsíčně dostali na bankovní účty řádově menší sumy. Server neupřesnil, kolika vojáků se problém týká, ale tvrdí, že jde už o "hromadný problém".

Zdroj: ČTK

Další zprávy