Nová irská pojistka? Johnsonův návrh vyděsil europoslance

Evropský parlament by nemohl schválit brexitovou dohodu obsahující irskou pojistku v podobě, jakou ve středu navrhla britská vláda. V prohlášení to dnes uvedl koordinační výbor EP pro brexit (Brexit Steering Group, BSG). Nový britský plán u europoslanců vzbudil "vážné obavy", neřeší podle nich "skutečné problémy".

"BSG se nedomnívá, že by tyto návrhy britské vlády předložené na poslední chvíli 2. října, ve své současné podobě představovaly základ pro dohodu, s níž by Evropský parlament mohl souhlasit," citovala z prohlášení výboru britská média.

"Britské návrhy ani zdaleka neodpovídají tomu, co bylo dohodnuto jako dostačující kompromis ohledně pojistky," dodává skupina, které předsedá belgický europoslanec Guy Verhofstadt.

The @Europarl_EN has three fundamental problems with the UK’s latest proposal:1⃣ Harms Ireland’s all-island economy 2⃣ lack of detail/not operational 3⃣ puts deal under custody of DUPThis is repackaging old, bad ideashttps://t.co/z7rDgCAmh6

— Guy Verhofstadt (@guyverhofstadt) October 3, 2019

Takzvaná irská pojistka je částí návrhu brexitové dohody, která má zaručit i po odchodu Británie z Evropské unie zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Londýn nyní požaduje místo její stávající podoby mechanismus, který by v podstatě ponechal Severní Irsko v jednotném unijním trhu, zároveň by ale celé Spojené království opustilo bezcelní zónu EU, což by podle kritiků plánu znamenalo zavedení hraničních kontrol.

Evropská komise, která v rozhovorech o brexitu zastupuje unijní "sedmadvacítku", zatím neuvedla, zda je pro ni britská nabídka důvodem k návratu k plnohodnotnému vyjednávání o podmínkách britského odchodu z EU. O návrhu nicméně s europoslanci ve středu hovořil hlavní brexitový vyjednavač EK Michel Barnier. Jakákoli "rozvodová" dohoda by musela pro ratifikaci získat také souhlas Evropského parlamentu.

BSG má mimo jiné výhrady k britskému plánu pro celní režim, který by podle europoslanců vedl ke vzniku infrastruktury a kontrol, avšak nespecifikuje, kde by se zboží kontrolovalo. Kritizují také požadavek, aby o vstupu pojistky v platnost rozhodoval severoirský parlament. Podotýkají přitom, že severoirský zákonodárný sbor už skoro tři roky nezasedá.

Britský premiér Boris Johnson dnes vytvoření jakékoli infrastruktury související s hraničními kontrolami opět odmítl, což ocenil irský premiér Leo Varadkar.

.@LeoVaradkar said he is "reassured" that @BorisJohnson is not proposing new physical infrastructure linked to customs to resolve the issue of the Irish border.But he adds it "contradicts" papers given to the EU by the government.Follow live updates: https://t.co/aU2xdDsilC pic.twitter.com/hLZjuo6ymi

— Sky News Politics (@SkyNewsPolitics) October 3, 2019

"Je to ale v rozporu s dokumenty, které britská vláda včera (ve středu) předložila," dodal. Britský plán nahrazení stávající pojistky je podle něj v řadě ohledů nedostačující.

Související

Více souvisejících

Brexit evropský parlament Boris Johnson Leo Varadkar irsko EU (Evropská unie) Velká Británie Severní Irsko Guy Verhofstadt Michel Barnier

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy