Nová rakouská vláda bude chtít prohloubit vztahy s V4. Narazí na odpor, soudí diplomat

Rakouská vláda, která vzejde z nedělních předčasných parlamentních voleb, se bude snažit prohloubit vztahy se státy visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko), aby spolu s nimi získala větší vliv na rozhodování v Evropské unii. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel Diplomatické akademie ve Vídni a bývalý velvyslanec v Británii a Rusku Emil Brix.

Sbližování se čtveřicí postkomunistických zemí podle něj ovšem jistě vyvolá odpor u rakouské veřejnosti i převážně liberálních médií. 

"Velký krok směrem k členství ve visegrádské čtyřce teď není na obzoru," řekl Brix. Zároveň je ale podle něj vysoce pravděpodobné, že nová rakouská vláda - ať už bude vypadat jakkoli - bude usilovat o užší vztahy s Českem, Maďarskem, Polskem a Slovenskem. "Získali bychom tak větší vliv pro náš region v rámci Evropské unie," zdůraznil diplomat. Vzhledem k nejistotě kolem toho, jak bude EU vypadat po brexitu či jak se vyvine eurozóna bez společné hospodářské politiky, je podle diplomata na prosazování vlivu střední Evropy ideální příležitost.

Minulá vláda kancléře Sebastiana Kurze, kterou tvořila Rakouská lidová strana (ÖVP) a nacionalistická a protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ), podle Brixe už první kroky ke sblížení s V4 podnikla. Bývalý kancléř totiž pochopil, že Rakousko nemá v EU "žádné trvalé spojence". Ke škodě věci se podle Brixe ale tématu chopila FPÖ, a vyvolala tak odmítavou reakci u opozice i veřejnosti. Převážně liberální rakouská média podle Brixe odmítala, aby se Rakousko "paktovalo s těmi, kdo nerozumí demokracii". Kritika přitom mířila hlavně na adresu Maďarska a Polska, zdůraznil diplomat.

"Mentální problém", který bude muset nová rakouská vláda překonat při pokusech o sbližování s nejbližšími sousedy včetně Česka, je "imperiální" přezíravost, se kterou Vídeň podle bývalého velvyslance Brixe i po stu letech jedná se státy bývalé habsburské monarchie. "Také v Praze nebo Lublani stále panuje obava, že Rakousko chce ve vzájemném vztahu dominovat," jmenoval Brix další překážku prohloubení politické spolupráce. Dalším problémem je podle něj i to, že Polsko nemá na spolupráci Visegrádu s Rakouskem příliš velký zájem.

Vztahy s Českem podle ředitele akademie, která je považována za nejstarší diplomatickou školu na světě, bude i nadále kalit otázka jaderné energetiky. "A to především, pokud se zelení stanou součástí nové spolkové vlády," zdůraznil. Zároveň nevyloučil, že by se právě vláda s účastí zelených a liberální strany NEOS mohla pokusit "překročit svůj vlastní stín" a dosáhnout se sousedy v otázce jaderné energetiky smíru.

Za předpokladu, že se stane kancléřem opět Sebastian Kurz, jak vyplývá z průzkumů veřejného mínění, bude podle Brixe pokračovat "aktivnější, avšak mnohem kritičtější evropská politika". Bývalý kancléř během osmnácti měsíců u moci usiloval o větší subsidiaritu, tedy prohloubení spolupráci v EU v oblastech, jako je bezpečnost, obrana či konkurenceschopnost, a o menší zásahy Bruselu "do všech otázek, které lze řešit regionálně".

Větší změny nečeká bývalý velvyslanec v Moskvě od nové vlády ani v politice vůči Rusku. Tomu podle něj záleží na dobrých vztazích s Rakouskem, neboť jej vnímá jako důležitého hráče v utváření politiky EU vůči Moskvě. "I budoucí vláda bude chtít hrát roli mostu mezi EU a Ruskem," myslí si rakouský diplomat.

V končícím předvolebním boji ale podle Brixe zahraniční politika jednotlivých stran nehrála prakticky žádnou roli. "Měl jsem dojem, že jsme se stali ostrovem," postěžoval si ředitel vídeňské Diplomatické akademie. Strany podle něj ale o zahraniční politice nehovoří záměrně. "Když se podíváte na průzkumy, tak není zahraniční politika pro obyvatele vůbec důležitým tématem," vysvětlil.

Související

Více souvisejících

Rakousko visegradská čtyřka Svobodná strana Rakouska (FPÖ) ÖVP (Rakouská lidová strana) Sebastian Kurz

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy