Nová slovenská vláda představila program, zdůrazňuje význam členství v EU a NATO

Význam členství Slovenska v Evropské unii a v NATO, dále očistu justice, boj proti korupci, důraz na vzdělávání, ochranu životního prostředí či změny kvůli pandemii nemoci covid-19 zahrnula nová slovenská vláda premiéra Igora Matoviče do svého programového prohlášení, které schválila na dnešním jednání.

Parlament se dokumentem a následným hlasováním o vyslovení důvěry kabinetu bude zabývat na schůzi, která začne v pondělí. Matovičova vláda nastoupila do úřadu 21. března, tedy už v době šířícího se koronaviru.

Čtyřčlenná koalice složená z Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, dále z populistického hnutí Jsme rodina, liberální strany Svoboda a solidarita a strany Za lidi exprezidenta Andreje Kisky vzešla z únorových parlamentních voleb. Nová vláda, která vystřídala předchozí kabinet pod vedením sociálních demokratů (Směr-SD) někdejšího premiéra Roberta Fica, se ve sněmovně opírá až o ústavní většinu.

"Pandemie covid-19 doslova paralyzovala svět, Evropu, a stejně tak i naši zemi. Navzdory tíživé situaci si uvědomujeme, že očista Slovenska a slíbené změny před volbami nemohou čekat do konce současné krize. Předkládáme proto toto programové prohlášení, které je nejambicióznějším plánem na změnu fungování Slovenska k lepšímu v jeho historii," řekl Matovič.

Vláda bude podle Matoviče naplňovat svůj program, který z 99 procent nesouvisí s koronavirem, navzdory pandemii. Nově by veřejní funkcionáři měli mít hmotnou odpovědnost za pochybení při svém rozhodování, na rozhodování soudů o uvalení vazby na obviněné soudce by už neměl být potřeba předchozí souhlas ústavního soudu, a členové vedení policie podle dokumentu budou muset před jmenováním do funkcí absolvovat vyšetření na detektoru lži.

Úvodní kapitoly programového prohlášení vlády se týkají opatření proti korupci a k obnovení důvěry v právní stát, uvedl server listu Pravda. V březnu slovenská policie v největší justiční kauze v novodobé historii země obvinila z více trestných činů včetně korupce 13 soudců, ústavní soud dal souhlas k rozhodování o vazně jen menší části z nich.

Kabinet slibuje také postihování nelegálních příjmů, snížení byrokracie pro podnikatele, ale i zlepšení situace příslušníků početné romské menšiny, z nichž část žije v nevyhovujících hygienických podmínkách. Vzdělávání, v němž Slovensko zaostává za vyspělými zeměmi, vláda označila za pilíř budoucí prosperity země.

V ekonomické oblasti kabinet předpokládá odbourávání byrokracie či dosažení vyrovnaného hospodaření státu v roce 2024 za předpokladu, že po stávající krizi v souvislosti s koronavirem se zotaví světová ekonomika. Vláda chce také zvýšit význam nepřímých, majetkových a environmentálních daní.

Matovičova vláda chce prosadit, aby Slováci, kteří dlouhodobě žijí v zahraničí a získají občanství cizí země, už nepřicházeli o to slovenské. Až na výjimky zákaz dvojího občanství zavedla Ficova vláda v roce 2010 v obavě, aby příslušníci početné maďarské menšiny hromadně neusilovali o získání občanství v sousedním Maďarsku. Bratislava tehdy zareagovala na maďarský zákon, kterým Budapešť zmírnila podmínky udělování občanství krajanům.

Své programové prohlášení, které čítá 121 stran, Matovičův kabinet schválil den před uplynutím termínu k jeho předložení do sněmovny. Nová vláda kvůli koronaviru už dříve prosadila v parlamentu změny více zákonů a také schválila finanční pobídky podnikatelům zasaženým krizí. Také pomoc ohroženým skupinám podnikatelů a zaměstnanců kvůli koronaviru zahrnula do svého programu.

Směr-SD, který byl u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006, po volební porážce odešel do opozice. Jeho dva bývalí koaliční partneři kvůli slabému volebnímu výsledku už nejsou ani ve sněmovně. Spolu se Směrem-SD skončila v opozici krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Igor Matovič (OLaNO) vláda SR NATO EU (Evropská unie) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 4 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy