Nový systém přerozdělování migrantů je na světě. S čím počítá?

Nový systém přerozdělování migrantů zachráněných ve Středozemním moři bude dobrovolný a podle představ zemí, které s plánem v pondělí přišly, by jej měla financovat EU. Státy, které se rozhodnou pro účast, budou mít na převzetí migrantů čtyři týdny a budou odpovědné za procedury spojené s jejich žádostmi o azyl. Vyplývá to z dokumentu sepsaného tento týden Německem, Francií, Itálií a Maltou, s nímž se dnes v Bruselu seznámili diplomaté ostatních členských států EU. Unie by podle návrhu měla posílit vzdušné pátrací akce s cílem překazit činnost organizovaných skupin pašujících lidi.

Cílem nové snahy je vyřešit neudržitelnou situaci u břehů Itálie, kde se v minulých měsících marně pokoušely přistát lodě se zachráněnými migranty. Poté, co začátkem září převzala vedení Itálie nová proevropská vláda, nabídli lídři velkých unijních zemí Římu vstřícný krok v podobě plánu na přerozdělování určitého počtu těchto migrantů. Text, na němž se ministři zmíněné čtveřice zemí shodli v pondělí na Maltě, vybízí k solidární účasti i další státy.

„Zúčastněné členské státy by měly přispět k rychlému přesunu na moři zachráněných žadatelů o azyl, který by neměl trvat déle než čtyři týdny,“ uvádí se v dokumentu.

Hned v úvodu text zmiňuje, že systém má být dočasný. O dohodu nad reformou azylové politiky EU, která by problém vyřešila efektivněji, se však unijní státy marně snaží už od migrační krize, která v polovině tohoto desetiletí změnila politické poměry v řadě zemí a výrazně posílila populistické a nacionalistické politiky.

Také nastupující předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová reformu ve svých plánech zmínila a hovoří se o ní také v návrhu z Malty.

Azylové procedury a všechny související kroky v péči o zachráněné migranty by podle textu měly spočívat na bedrech země, která je dobrovolně přebere. Podle nyní platných pravidel má žádosti o azyl vyřizovat ten unijní stát, v němž se migrant poprvé dostane na území EU. Čtveřicí navržené alternativní řešení by mělo ulevit zatíženým jižním státům, jako je právě Itálie, které za migrační krize nápor žádostí nestíhaly zvládat. Unie vyhradí pro pokrytí nákladů spojených s přijímáním žadatelů o azyl potřebné finance a zajistí technickou podporu například pro jejich dopravu.

EU by podle návrhu měla posílit vzdušné pátrací akce po lodích s migranty, aby byly odhaleny již v samém počátku cesty. To by podle představ autorů návrhu mělo usnadnit boj s gangy pašeráků lidí i snížit počet utonulých migrantů.

V minulosti odsouhlasený jednorázový program povinných kvót narazil na odpor zvláště v postkomunistických zemích včetně Česka, které se do něj odmítly zapojit a dostaly se pak do soudních sporů s Evropskou komisí.

Podle představ iniciátorů nového přerozdělování by se do něj mělo zapojit nejméně deset dalších států. Dnešní jednání diplomatů o návrhu bylo spíše informativní a podle informací ČTK k žádnému zásadnímu posunu v přístupu ostatních zemí nevedlo. Případné závazky se očekávají až od říjnové schůzky zástupců vlád. Unijní ministři vnitra a spravedlnosti budou o návrhu jednat 8. října v Lucemburku.

Související

Petr Fiala

Fiala byl v Římě a jednal s Meloniovou. Hlavním tématem byla migrace

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí setkal v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Jednali o řešení nelegální migrace, rozvoji obranné spolupráce, posílení ekonomických vztahů a strategické agendě Evropské unie. Poté se český předseda vlády sešel i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

migrace EU (Evropská unie) uprchlíci Německo Francie Itálie

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Šestnáct žen obvinilo slavného kouzelníka Davida Copperfielda z obtěžování

Více než deset žen obvinilo amerického iluzionistu židovského původu Davida Copperfielda ze sexuálního obtěžování, k němuž mělo dojít v letech 1980 až 2014. Informoval o tom deník The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy