Orbán na pranýři. Ministři EU jednají o Maďarsku a lepší ochraně vlády práva

Evropská unie by měla posílit ochranu vlády práva v členských zemích. Prohlásila to dnes finská ministryně pro evropské záležitosti Tytti Tuppurainenová před začátkem jednání unijních ministrů, které se bude mimo jiné zabývat řízením vedeným proti Maďarsku. Finské předsednictví považuje vládu práva za jednu ze svých priorit a chce spojit dodržování pravidel právního státu s vyplácením peněz z unijního rozpočtu.

"Chceme docílit velmi konstruktivního a pozitivního přístupu a s tímto cílem bychom rádi posunuli současný dialog o právním státu," řekla finská ministryně novinářům v Bruselu s tím, že dnes bude se svými kolegy vedle maďarské otázky probírat i posílení obecné ochrany právního státu v zemích EU.

Ministerská rada se bude situací v Maďarsku zabývat rok poté, co Evropský parlament v bezprecedentním kroku doporučil spustit řízení proti Budapešti kvůli omezování svobody médií či nezávislosti soudů. Podobnému postupu čelí také Polsko, v jeho případě start řízení iniciovala Evropská komise kvůli tamní soudní reformě.

Podle diplomatických zdrojů ČTK není přístup států v otázce Maďarska jednotný a očekává se dlouhá diskuse. Řízení podle sedmého článku lisabonské smlouvy může po několika nezbytných krocích teoreticky skončit až odebráním hlasovacích práv Maďarsku, k čemuž by však byla potřeba jednomyslná shoda ostatních zemí. Budapešť se ale může spoléhat přinejmenším právě na polskou podporu.

"Je nejvyšší čas dát Maďarsku příležitost, aby prezentovalo svůj pohled," podotkla dnes finská ministryně, která jako zástupkyně předsednické země zasedání rady vede. Také Tuppurainenová dnes čeká dlouhé jednání, které by mělo skončit až večer.

Ještě před problematikou právního státu budou ministři mluvit o víceletém rozpočtu EU na období 2021 až 2027. Podle Tuppurainenové shromáždilo finské předsednictví postoje členských zemí týkající se návrhu rozpočtu předloženého Evropskou komisí. Některé členské státy včetně Česka se stavěly kriticky k navrženému snížení prostředků ve fondech politiky soudržnosti či právě ke zmíněnému propojení přístupu k fondům s nutností dodržovat evropské hodnoty. Dnešní jednání podle finské ministryně konkrétní závěry nepřinese.

Ministři proberou rovněž přípravu říjnového summitu EU, posledního před předpokládaným termínem britského odchodu z unie na konci října. Několik politiků dnes před začátkem jednání novinářům řeklo, že EU bude ochotna zvážit další odklad odchodu Británie v současnosti plánovaného na konec října, čeká ale na konkrétní návrhy z Londýna. O brexitu bude dnes v Lucembursku britský premiér Boris Johnson poprvé jednat s předsedou končící Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Související

Více souvisejících

Maďarsko EU (Evropská unie) Viktor Orbán Finsko

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno před 8 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

před 2 hodinami

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

před 3 hodinami

Donald Trump

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

před 13 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

před 14 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

včera

včera

Velká výluka v pražské hromadné dopravě. Potrvá po celý víkend

Velká výluka ovlivňuje hromadnou dopravu v Praze během probíhajícího předvelikonočního víkendu. Přerušen je provoz tramvají ve značné části Holešovic. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy