Plánovanou konferenci o budoucnosti Evropy by chtěla Evropská komise (EK) zahájit 9. května, na který připadá Den Evropy. Poslancům Evropského parlamentu (EP) to dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku řekla místopředsedkyně EK a komisařka pro demokracii a demografii Dubravka Šuicaová. Do velké debaty o budoucím fungování EU a jejích institucí by se měli zapojit politici, občané i různé organizace.
"Neexistuje lepší datum, než je 9. květen," řekla dnes europoslancům Šuicaová. Cílem konference o budoucnosti Evropy by podle ní mělo být obnovení důvěry občanů v EU a posílení demokracie. Podrobné představy o podobě konference EK představí podle Šuicaové příští středu. Eurokomisařka zároveň zdůraznila, že proces musí být otevřený a nikdo by neměl předem stanovovat požadované výsledky.
S návrhem na uspořádání konference o budoucnosti Evropy přišly v listopadu Německo a Francie. Její uspořádání podpořili na svém prosincovém summitu v Bruselu i šéfové států a vlád EU.
Reformní konference by měla trvat nejméně dva roky. Podle představ Evropské komise i europoslanců by se její výsledky měly promítnout do podoby příštích voleb do Evropského parlamentu, které se budou konat v roce 2024. Debatovat by se v rámci konference mělo mimo jiné o nadnárodních kandidátkách či způsobu volby příštího předsedy EK.
Nadnárodní kandidátní listiny prosazoval už před loňskými volbami neúspěšně francouzský prezident Emmanuel Macron. Výběr předsedy unijní exekutivy z takzvaných spitzenkandidátů, tedy čelných představitelů jednotlivých evropských stran, ztroskotal loni po volbách na odporu premiérů a prezidentů zemí EU.
Europoslanci se hodlají do debaty o budoucnosti EU aktivně zapojit, na plenární schůzi ve Štrasburku dnes ale zdůrazňovali, že by měli hlavní slovo mít občané ze všech koutů evropského bloku. "Je načase, aby občané EU dostali opět příležitost vést zásadní debatu o budoucnosti Evropy, abychom zformovali unii, ve které chceme společně žít," stojí v připravené rezoluci Evropského parlamentu.
Podle české europoslankyně Dity Charanzové (za ANO) by to nejhorší, co by nyní mohla EU udělat, bylo "nedělat nic, pokračovat v zajetých kolejích". Konference by se mělo podle jejích představ zúčastnit co nejvíce občanů EU, především mladých lidí. Od nich by si měli politici vyslechnout, "co bychom měli dělat jinak, lépe". "Tou hnací silou musí být naši občané," dodala místopředsedkyně EP Charanzová.
Český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP09) ČTK řekl, že by Evropská unie teď neměla měnit své základní právní dokumenty, ale měla by se v rámci konference spíše pokusit "nalézt ochotu k tomu se shodnout". Na konci debaty by uvítal například to, kdyby se EU stala akceschopnější ve formování a prosazování svých zahraničněpolitických zájmů.
Devátý květen, kdy by měla konference začít, je Dnem Evropy, neboť v tento den v roce 1950 pronesl francouzský ministr zahraničí Robert Schuman projev o mírové spolupráci v Evropě, jenž stál na počátku evropské integrace.
Související
Němci odhalili čínskou špionku. Informace získávala na citlivém místě
Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise
evropská komise , EU (Evropská unie) , Luděk Niedermayer , Dita Charanzová (ANO) , Emmanuel Macron , Německo , Francie
Aktuálně se děje
před 27 minutami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 1 hodinou
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
včera
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
Evropský soudní dvůr ve středu rozhodl, že ukrajinská pohraniční stráž nemůže zaregistrovat jako ochrannou známku protiruskou válečnou urážku „Ruská válečná loď, jdi do p**ele,“ jelikož se jedná o politické heslo.
Zdroj: Libor Novák