Protesty proti rasismu zasáhly celý svět, rostou obavy z šíření koronaviru

Solidaritu s americkými demonstracemi proti policejní brutalitě a rasismu dnes přišly v Sydney vyjádřit tisíce lidí, a to i přes zákaz shromažďování zavedený kvůli epidemii covidu-19. Demonstranti tak navázali na hromadné protesty, jež se v pondělí konaly po celém světě.

Například v Amsterodamu však místní správa čelí kritice za narušení koronavirových opatření, k opatrnosti dnes vyzvala protestující i novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. Německý ministr zahraničí Heiko Maas označil protesty za pochopitelné a legitimní. Podle Vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové události poukázaly na přetrvávající rasovou nerovnost.

Masivní demonstrace a nepokoje ve Spojených státech vyvolala minulý týden násilná smrt černocha George Floyda. Nahrávka incidentu, na které bělošský policista klečí Floydovi téměř devět minut na krku, obletěla celý svět a spustila vlnu solidárních protestů.

Někteří z demonstrantů v Sydney měli přes nos a ústa roušky, mnoho z nich neslo transparenty s nápisy "Nemůžu dýchat" nebo "Na černošských životech záleží".

"Tohle je záležitostí všech," uvedla Kira Darginová, která patří k etniku domorodých Austrálců. "Jako černošskou ženu mě unavuje vidět bratry umírat. Jako černošská matka se bojím o své děti. Musí to přestat," uvedla protestující.

V Sydney se zároveň vyšetřuje incident, při kterém policie při zatýkání 17letého Austrálce údajně použila nepřiměřenou sílu. Dotyčný policista je do konce vyšetřování postaven mimo službu.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Bacheletová dnes řekla, že protesty v USA ještě více zviditelnily policejní násilí proti lidem tmavé barvy pleti a také historické nerovnosti v přístupu ke zdravotní péči, vzdělání a zaměstnání. Podobnou roli podle Bacheletové sehrála i nynější koronavirová pandemie. "Tento virus obnažuje zakořeněné nerovnosti, které byly příliš dlouho ignorovány. Ve Spojených státech protesty vyvolané zabitím George Floyda upozornily nejen na policejní násilí vůči lidem jiné barvy pleti, ale také na nerovnosti ve zdravotnictví školství, zaměstnanosti a na zakořeněnou rasovou diskriminaci," řekla Bacheletová.

Německý ministr zahraničí Maas protesty v amerických městech označil za "pochopitelné a více než legitimní", zůstanou-li pokojné. Použití násilí se podle něj musí kritizovat a také vyšetřit. Novinářům musí být podle něj umožněna nezávislá práce.

Amsterodamská starostka Femke Halsemaová se dnes kvůli pondělním antirasistickým protestům v nizozemské metropoli potýkala s kritikou. Organizátoři původně očekávali dvě až tři stovky účastníků, nakonec přišlo však několik tisíc lidí. Podle starostky město velký počet protestujících překvapil, nemohlo ale proti nim nijak zasáhnout.

⚡??VIDÉO -#GeorgeFloyd : après Auckland, Londres, Berlin, Zurich et Montréal, une action a lieu à #Amsterdam. Un rassemblement, écourté par la police, a également eu lieu ce soir à Paris. L'interdiction des rassemblements de + de 10 pers. est prolongée de 3 semaines en France... pic.twitter.com/wJTAawJma8

— Brèves de presse (@Brevesdepresse) June 1, 2020

"Tohle přesně nechceme," varoval virolog a člen nizozemského krizového štábu ke koronaviru Menno de Jong. "Abyste dospěli k takovému závěru, nemusíte být virolog. O sociální izolaci mluvíme už několik měsíců z nějakého důvodu," dodal odborník, podle kterého se na podobné akci mohlo potenciálně nakazit velké množství lidí.

Kvůli pondělním protestům, kterých se v několika městech Nového Zélandu účastnily tisíce lidí, dnes vyzvala k opatrnosti i premiérka Jacinda Ardernová. Pokojné solidární protesty jsou podle ní vítané, demonstrace se však musí konat v souladu s opatřeními proti šíření koronaviru.

Ačkoliv se premiérka podle svých slov nad Floydovou smrtí stejně jako všichni ostatní "zhrozila", Novozélanďané musí při vyjádření svých pocitů a názorů hlavně dbát na bezpečnost. "Čelíme globální pandemii," připomněla Ardenová.

Paříž dnes zakázala demonstraci na připomínku Adamy Traoreho, 24letého černošského Francouze, který v roce 2016 zemřel při policejní operaci. Případy Traoreho a Floyda přitom vykazují podobnosti. Pařížská policie uvedla, že hrozí nepokoje a větší shromáždění lidí představují také zdravotní riziko vzhledem k nynější koronavirové pandemii.

Jihokorejské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že má potvrzených 79 případů ničení majetku v obchodech provozovaných korejskými Američany v USA. Padesátka těchto případů je podle ministerstva hlášena z Filadelfie, deset z Minneapolisu, pět z města Raleigh a čtyři z Atlanty.

Související

Více souvisejících

Demonstrace Amsterdam (The Netherlands) Nový Zéland Austrálie Jacinda Ardernová George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) Nizozemí Michelle Bacheletová Heiko Maas Paříž Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy