Proti Lukašenkovi je nutné zasáhnout rázněji. Pobaltské státy hodlají rozšířit sankce

Pobaltské státy mají v úmyslu rozšířit sankce proti běloruskému režimu Alexandra Lukašenka a na sankční seznam chtějí nově zařadit zejména osoby, které se podílejí na násilném potlačování protestů. Na twitteru to dnes napsal lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs.

Pobaltské státy uvalily na Bělorusko sankce nezávisle na těch unijních a nyní je chtějí zaměřit na více jednotlivců i firem. Důvodem je vývoj v zemi, kde minulý týden zemřel zbitý aktivista Raman Bandarenko a kde policie při nedělních protivládních demonstracích zatkla více než tisícovku lidí. K rozšíření unijních sankcí, které se zaměřují na Lukašenka, jeho syna a dalších více než 50 lidí z jejich okolí, dnes vyzvali polský prezident Andrzej Duda a jeho litevský protějšek Gitanas Nauséda. "Je to proto, že dosavadní sankce nepřinesly kýžený výsledek," řekl po jednání ve Vilniusu Nauséda.

Tvrdší přístup ze strany EU žádá i vůdčí představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská, podle níž musí sankce citelně postihnout i další lidi v bezprostředním Lukašenkově okolí. "Pouze ekonomický tlak přiměje režim skončit, protože nebudou mít peníze, aby platili pořádkovým oddílům za jejich zločiny," řekla opoziční politička agentuře Reuters během návštěvy Stockholmu.

Lukašenko dnes vyzval úřady v metropoli Minsku, aby z ulic odstranily improvizované památníky věnované obětem protestů. "Minsk se nemůže proměnit ve hřbitov," řekl Lukašenko podle agentury Belta. Aktivisté podle něj památníky zneužívají k tomu, aby radikalizovali demonstranty.

Běloruskem zmítá politická krize od srpna, kdy byl Lukašenko ústřední volební komisí označen za vítěze prezidentských voleb. Tvrzení opozice, že volby nechal zfalšovat ve svůj prospěch, odmítá. V zemi, která bývá nazývána poslední evropskou diktaturou, vládne 26 let. Do ulic běloruských měst co týden vycházejí desetitisíce lidí.

V neděli policie proti demonstrantům nasadila gumové projektily, slzný plyn a zábleskové granáty a zatkla více než tisícovku lidí. Stovky z nich jsou stále ve vazbě.

Související

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

Více souvisejících

Bělorusko sankce Litva lotyšsko estonsko Svjatlana Cichanouská EU (Evropská unie) Gitanas Nauséda Alexandr Lukašenko demonstrace v Bělorusku

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy