Průzkum: Češi podporují spojení práva a fondů nejméně ze zemí EU

Více než tři čtvrtiny obyvatel zemí Evropské unie podporují myšlenku, aby unijní instituce spojily čerpání společných peněz s dodržováním principů právního státu. Nejnižší podporu ze všech států má tato podmíněnost u Čechů. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil Evropský parlament.

Většina obyvatel unijních zemí si podle sondáže provedené společností Kantar myslí, že by "sedmadvacítka" měla mít v době hospodářské krize způsobené covidem-19 ve společném rozpočtu více peněz.

Evropský parlament v současnosti vyjednává s členskými státy o tom, zda a jak bude spojeno čerpání z budoucího sedmiletého rozpočtu a fondu pokrizové obnovy ekonomik s dodržováním principů demokracie a právního státu. Europoslanci usilují o co nejpřísnější podmíněnost, zatímco velká část členských zemí je pro volnější verzi. Maďarsko a Polsko, s nimiž vedou unijní orgány řízení kvůli porušování evropských hodnot, naproti tomu hrozí vetem celého balíku o objemu přes 1,8 bilionu eur (více než 50 bilionů korun), pokud podmínka zcela nezmizí.

Podle vůbec prvního průzkumu, který si EP nechal na toto téma vypracovat, spojení hodnot a peněz podporuje celkově 77 procent obyvatel EU. V každé z unijních zemí včetně Maďarska a Polska je pro nejméně 70 procent. Výjimku tvoří pouze Česko, kde je "určitě či spíše pro" 59 procent lidí.

Online průzkum se uskutečnil v unijních státech na přelomu září a října na vzorku téměř 25.000 lidí. Mírná většina - 54 procent - respondentů souhlasí s názorem, že by EU měla mít větší společný rozpočet na dobu, kdy se bude vyrovnávat s následky pandemie. Více než dvoutřetinovou podporu má tento postoj v jihoevropských státech nejvíce zasažených jarní vlnou pandemie.

Naopak ve státech tradičně vyznávajících přísnější fiskální přístup, jako je Rakousko, Nizozemsko a skandinávské země, by bylo pro posílání dalších peněz do unijní kasy pouze okolo třetiny lidí. V Česku je poměr mezi zastánci a odpůrci zvětšování rozpočtu EU podle průzkumu zcela vyrovnaný.

Související

Více souvisejících

evropský parlament češi EU (Evropská unie) průzkumy eurofondy

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 28 minutami

před 46 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 7 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 8 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 8 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Češi byli s členstvím v EU nejvíce nespokojení v roce 2016, ukázal průzkum

V dobách migrační krize v roce 2016 panovala největší míra nespokojenosti s členstvím Česka v Evropské unii, kdy nebylo spokojeno 65 procent Čechů. Naopak největší spokojenost byla zaznamenána kolem českého předsednictví v roce 2009, kdy bylo spokojených 69 procent obyvatel.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy