První březnový týden bude v europarlamentu nabytý

První týden nového měsíce bude na půdě institucí Evropské unie nabytý. Evropské poslance čekají v tomto týdnu důležitá zasedání dotčených politických skupin a výborů, setkání s mladou švédskou aktivistkou za životní prostředí nebo příprava na nadcházející Mezinárodní den žen. Na pořad agendy se dostane také téma víceletého unijního rozpočtu, na kterém se evropští lídři doposud neshodli, vyjednávání se Spojeným královstvím nebo reakce EU na šíření onemocnění COVID-19.

Na začátku prvního březnového týdne budou europoslanci jednat o rezoluci, která zakotví výchozí stanovisko Evropského parlamentu jako celku pro nadcházející vyjednávání o budoucích vztazích mezi EU a Spojeným královstvím. Toto stanovisko bude pro unijní představitele „vodítkem“ pro budoucí debaty s britskými vyjednavači stanovující záměr, rozsah nebo i cíle nadcházejících negociací. Výchozí stanovisko pro EU-britské vyjednávání musí být po debatě na půdě Evropského parlamentu podepsáno nejvyššími státními zástupci EU shromažďujícími se v Evropské radě.

Nejvíce agendy začnou europoslanci řešit v polovině týdne. Ve středu se mimořádně sejde výbor pro životní prostředí a veřejné zdraví, jehož členové budou debatovat s Gretou Thunbergovou, sedmnáctiletou klimatickou aktivistkou, o životním prostředí, unijním klimatickém zákonu nebo klimatických cílech, které by měly být v následujících dnech stanoveny. Než se s europoslanci Thunbergová setká, přivítá ji osobně předseda Evropského parlamentu David Sassoli. Debatovat se na půdě Evropského parlamentu bude také o klimaticky neutrálních městech, a to v rámci konání oficiální ceremonie evropských starostů a Evropského paktu o změně klimatu.

Výbor pro životní prostředí a veřejné zdraví Evropského parlamentu se mimořádně sejde v návaznosti na šíření nemoci nově zvané COVID-19. To, jakým způsobem Evropská unie reaguje na šíření nákazy koronaviru, budou europoslanci dotčeného výboru projednávat se zástupci Evropské komise již tento čtvrtek.

V ten samý den se bude konat také úvodní ceremonie k zahájení Mezinárodního dne žen 2020, který připadá na tuto neděli. Během týdne se očekává, že mnozí z vysokých unijních představitelů pronesou na téma ženských práv a genderové rovnosti své proslovy. Již nyní je jisté, že se k tématům vztahujícím se ke Dni žen vysloví předseda EP David Sassoli, nebo i česká eurokomisařka a místopředsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová. Dále jsou naplánované panelové debaty týkající se ekonomického postavení žen a role žen v boji proti klimatickým změnám.

Jednotlivé politické skupiny europarlamentu se v průběhu týdne budou navíc chystat na nadcházející setkání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, které se bude týkat dosavadního neúspěšného jednání o víceletém rozpočtu Evropské unie. Strany by si měly následně vymezit agendu pro nadcházející summit Evropské rady.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) evropský parlament Věra Jourová Brexit evropská komise Ursula von der Leyenová David Sassoli (předseda EP) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy