Rada Evropy doporučila, aby se na školách učily i romské dějiny

Rada Evropy vyzvala dnes své členské země, aby do školních osnov zahrnuly i dějiny a kulturu Romů. Osvěta v tomto směru podle ní pomůže v boji proti nenávisti, diskriminaci a předsudkům vůči této menšině. Zařazení dějin Romů do výuky by podle kontinentální organizace zvýšilo povědomí o tom, že je tato menšina po staletí "integrální součástí společností národních i té evropské".

Důležité je podle doporučení učit na školách o romském holokaustu za druhé světové války, který má na svědomí nacistické Německo a jeho spojenci, ale i o dalších činech spáchaných na této menšině.

Na školách i mimo ně by se mělo podle Rady Evropy ale hovořit také o těch historických obdobích, v nichž Romové, Sintové či irští kočovníci nebyli v pozici obětí. Děti by se měly dozvídat též o pozitivním přínosu menšiny k regionálnímu, národnímu i evropského kulturnímu dědictví. Zapomínat by se nemělo ani na aktivní roli Romů a Sintů v protifašistickém odboji.

Doporučení vybízí členské státy Rady Evropy, aby bojovaly proti přetrvávajícím protiromským náladám a to právě lepší osvětou v hodinách dějepisu.

Výuka dějin Romů by se měla soustředit i na příspěvek této menšiny v hospodářské oblasti, především v oblasti obchodu, kovářství či chovu zvířat. O Romech a jejich kultuře by se však žáci neměli dozvídat jen v hodinách dějepisu, ale například i v občanské, výtvarné a hudební výchovy. Opomenout by se totiž nemělo ani romské kulturní dědictví včetně literatury, zbožnosti, hudby a různých tradic. Zdůraznit by přitom měli učitelé "nerovný přístup k sociálním právům", které tato menšina po staletí čelila.

Aby zabránila vzniku nenávisti, diskriminace a předsudků měla by se výuka na školách věnovat také otázkám propagandy a falešných informací, které se ve vztahu k Romům šíří na internetu a sociálních sítích, doporučila Rada Evropy.

Rada Evropy v posledních letech opakovaně vyzývala členské státy včetně Česka, aby zlepšily přístup Romů ke vzdělání a bydlení.

Rada Evropy vznikla v roce 1949 a je založena na mezivládní spolupráci 47 zemí. Zabývá se ochranou lidských práv, usiluje o posilování demokracie a principů právního státu. Rada Evropy není institucí Evropské unie.

Související

Více souvisejících

Romové Rady Evropy (PACE) Školství EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy