Rumunsko zaznamenalo už druhý den po sobě rekordní nárůst počtu nakažených koronavirem, uvedla agentura Reuters s odvoláním na prohlášení tamní vlády. Za uplynulých 24 hodin v balkánské zemi přibylo 1112 infikovaných, celkový počet nemocných tak vzrostl na 41.275.
Místní úřady v této souvislosti uvažují o přísné karanténě pro desítky malých měst. Celkem země v souvislosti s covidem-19 hlásí 2126 úmrtí.
Opětovný nárůst počtu nemocných jak v balkánských zemích, tak i ve státech jižní Evropy znepokojuje i Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). V Rumunsku za nárůstem podle všeho stojí chybějící zákon, který umožnil, že tisíce nakažených mohly v červenci opustit nemocnici nebo nebyly vůbec vyšetřeny. Nový zákon byl již schválen parlamentem. Dalším důvodem je fakt, že Rumuni příliš nedodržují společenský odstup a rovněž nenosí roušky v uzavřených prostorech.
Již ve středu zkritizoval nedodržování pravidel i rumunský ministr zdravotnictví Nelu Tataru. "Procházíme obtížným obdobím. A jestliže bude tento negativní trend pokračovat, bude to náročné i nadále," uvedl. Je podle něj třeba, aby se obyvatelé vrátili alespoň ke svému chování z předchozích tří až čtyř měsíců, kdy určitá pravidla dodržovali.
Koronavirus kazí lidem dovolenou
Náhlé odjezdy nizozemských hostů zaznamenali chorvatští provozovatelé ubytování zejména v Istrii poté, co nizozemské ministerstvo zahraničí v úterý přesunulo Chorvatsko do rizikovější kategorie z hlediska nákazy koronavirem. Jak píše web jutarnji.hr, oranžová kategorie pro Nizozemce znamená, že by po návratu domů měli zůstat dva týdny v izolaci, do "oranžové země" by navíc měli cestovat jen v případě nutnosti.
"Mnoho nizozemských turistů odjelo podle našich členů už v noci. Nizozemci také začali odhlašovat objednané pobyty na další období. Pro istrijský i chorvatský turistický průmysl to znamená velkou ránu, protože hosté z Nizozemska se začali vracet teprve začátkem července a uplynulý víkend byl první, kdy jich dorazilo větší množství," postěžoval si serveru šéf Chorvatského sdružení kempů Adriano Palman.
Chorvatsko, které za poslední dva týdny zaznamenává až více než sto nových případu covidu-19 denně, se tak z nizozemského pohledu zařadilo na stejnou úroveň jako Srbsko nebo Bosna. Do nižší žluté kategorie, kde ale také platí určité riziko, řadí nizozemské úřady Slovinsko, Itálii ale i většinu Španělska.
Nizozemští turisté patří mezi deset nejpočetnějších kategorií návštěvníků Chorvatska, loni jich dorazilo téměř 490.000 (Čechů bylo podle oficiálních údajů přes 740.000). Důležití jsou zejména pro kempy, kam přijíždějí s karavany a obytnými vozy. Tvoří také velkou část obratu firem pronajímajících lodě.
V Belgii budou od soboty platit zpřísněná karanténní opatření včetně rozšířených pravidel o nošení roušek. Oznámila to belgická premiérka Sophie Wilmèsová poté, co denní počty infekcí v zemi narostly nad úroveň registrovanou v červnu. Mezi 13. a 19. červencem tam průměrná 24hodinová bilance činila 193 nových případů nákazy koronavirem.
Zakrývání úst a nosu je už nyní v Belgii povinné v prostředcích hromadné dopravy, v obchodech, v kinech, v muzeích i v kostelech. Od víkendu se má povinnost rozšířit na "veškerá silně navštěvovaná místa", přičemž o přesném výčtu rozhodnou místní samosprávy. Agentura AFP předpokládá, že nařízení se dotkne tržnic, obchodních ulic či hotelů. V restauracích a kavárnách budou moci lidé sedět u stolů bez obličejových pokrývek.
Kromě zpřísnění pravidel kolem roušek vláda zakazuje noční prodej v obchodech, Wilmèsová také oznámila pokračování zákazu veletrhů a konferencí. Podle agentury Reuters budou moci nově lokální úřady v případě výrazného zhoršení situace obnovovat omezení pohybu obyvatel.
Po velkých problémech v jarních měsících Belgie karanténní režim uvolňuje poměrně opatrně, obyvatelé mají například stále nařízené, aby limitovali své společenské kontakty na nejvýše 15 lidí týdně. Vláda původně plánovala, že dnes opatření přijatá v boji s epidemií zmírní, nepříznivý vývoj statistik ji ale donutil k opačnému kroku.
Na přelomu června a července se denní počty nákaz pohybovaly maximálně okolo stovky, v pondělí ale v zemi přibylo 388 známých nakažených, v úterý 164 a ve středu znovu více než 350.
#BREAKING Belgium orders masks worn in outdoor markets, busy areas: PM pic.twitter.com/iB0Jzz31qm
— AFP news agency (@AFP) July 23, 2020
"Nejnovější čísla by nás neměla uvrhnout do paniky, ale musíme je brát vážně," řekla premiérka Wilmèsová. "Oznámení zpřísněných pravidel je tvrdou ranou pro naši morálku, ale radši budeme dnes přijímat opatření než abychom zítra litovali," vzkázala.
Od počátku šíření viru SARS-CoV-2 zaznamenala Belgie skoro 65.000 případů nákazy a místní úřady spojují s nemocí covid-19 na 9800 úmrtí. Na 100.000 obyvatel v západoevropské zemi připadá 85 mrtvých, což je jeden z nejhorších poměrů na celém světě. To je ovšem pravděpodobně dáno i metodikou evidence obětí, neboť v Belgii jsou mezi ně započítáváni i zemřelí, u nichž nákaza koronavirem nebyla laboratorně potvrzena.
Související
Povodně berou životy ve střední Evropě. V Rakousku zemřel hasič, zahynulo šest Rumunů
Na Balkáně zuří epidemie, která ohrožuje potravinářský průmysl
Rumunsko , Nizozemí , Chorvatsko , cestování , Belgie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Mar-a-Lago na nohou: Trump s pomocí Muska vybírá budoucí vládu USA
včera
Lékařka v Rusku označila Rusko za strůjce války. Soud ji poslal na pět let do vězení
včera
Biden na poslední chvíli zavařil Trumpovi. Zákon o ochraně klimatu schoval
včera
Otevírací doba obchodů na výročí sametu. Víte, zda se dá 17. listopadu nakoupit?
včera
Zelenskyj uzpůsobuje mírový plán Trumpovi. Dva body jsou zcela klíčové
včera
V Praze se srazil autobus s tramvají. Několik lidí utrpělo zranění
včera
Británií otřásá skandál. Král přijal rezignaci arcibiskupa z Canterbury
včera
Mladík dostal v případu požáru Penny v Chodově podmínku. Má ale zaplatit škodu
včera
Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii
včera
Orbán vystoupil na COP29. Klimatická politika nemůže být vedena ideologií, ale zdravým rozumem, prohlásil
včera
Trump si vybírá zkušený a loajální tým. Nová administrativa bude rázná a nekompromisní
včera
Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize
včera
Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor
včera
Stát, který změny počasí zničí jako první. Pro svět představují změny klimatu problém, pro tisíce lidí otázku přežití
včera
COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví
včera
Virtuální sídlo firmy: Efektivní řešení pro moderní podnikatele
včera
Nad centrální bankou USA se stahují mračna. Ekonomové se třesou, Musk našeptává Trumpovi
včera
EU se střílí do nohy. Vyzývá k boji se změnami počasí, sama jej ale nedodržuje
včera
Rubio, Waltz. Trump se v nové vládě obklopí politickými dravci
včera
Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti
Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.
Zdroj: Libor Novák