Šéf braniborské AfD byl vyloučen ze strany, zamlčel vazby na neonacisty

Kontroverzní šéf braniborské odnože pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) Andreas Kalbitz musí stranu opustit. Rozhodl o tom dnes hlavní rozhodčí orgán strany. Zvrátil tím verdikt německého soudu, který předchozí vyloučení politika viněného z vazeb na extremisty označil za neplatné.

Předsednictvo AfD v půli května těsnou většinou hlasů vyloučilo Kalbitze ze strany, neboť podle něj zamlčel své někdejší členství v nyní již rozpuštěném neonacistickém spolku Vlastenecká německá mládež (HDJ). Ten figuruje na seznamu organizací, jejichž členové mají zakázáno do momentálně nejsilnější opoziční strany v Německu vstupovat.

? Das #AfD-Schiedsgericht bestätigt den Parteiausschluss von Andreas #Kalbitz. pic.twitter.com/HQHHqdrmPk

— rbb|24 (@rbb24) July 25, 2020

Kalbitz tvrdí, že členem HDJ nikdy nebyl, a své vyloučení soudně napadl. Soud v Berlíně v červnu konstatoval, že zrušení členství je neplatné, protože podle zákona o politických stranách musí o vyloučení členů rozhodovat výhradně rozhodčí orgán uvnitř strany. V AfD jím je Spolkový rozhodčí soud.

Německý Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), tedy civilní kontrarozvědka, začal minulý měsíc braniborskou AfD sledovat jako celek. Služba má podle zemského šéfa Jörga Müllera dostatek indicií o tom, že ze zdejší AfD vychází aktivity směřující proti svobodnému a demokratickému uspořádání.

Ve straně dlouhodobě panují spory mezi vedením a krajně pravicovými silami. Sedmačtyřicetiletý Kalbitz patřil v AfD k nejvýraznějším představitelům národoveckého Křídla (Der Flügel) okolo stranického šéfa v Durynsku Björna Höckeho. Pravicově extremistické uskupení v březnu rozhodlo o svém rozpuštění, čímž reagovalo na oznámení kontrarozvědky, že bude Křídlo sledovat.

Kalbitz v reakci na rozhodnutí rozhodčího orgánu uvedl, že bude verdikt respektovat. Hodlá se však proti němu dále bránit právní cestou, protože jej považuje za nezákonný.

Související

AfD (Alternativa pro Německo)

AfD si po volbách zajistila post nejsilnější opoziční strany. A začala s tím nakládat po svém

Po posledních německých volbách, ve kterých krajně pravicová strana AfD získala 20 % hlasů, má nyní mnohem větší prostor. Chystá se ho využít k tomu, aby se stala největší opoziční silou. Díky této pozici může strana útočit na novou vládu. K tomu může použít nově nabyté výhody svého postu, mimo jiné na příklad právo na první odpověď po projevu kancléře v parlamentu.
AfD (Alternativa pro Německo) Analýza

Pravice napříč Evropou nadále roste. Reakce na selhání levicových vlád a krize se jí podařila

Pravicové tendence v Evropské unii nabývají na síle a víkendový úspěch AfD v Německu může signalizovat nástup pravicových vlád a lídrů napříč kontinentem. Rostoucí podpora pravice však nemusí být nutně vnímána negativně, ale spíše jako reakce na krize, se kterými si levicové vlády nedokázaly poradit. Příkladem může být Itálie, kde se Bratři Itálie pevně usadili na politické scéně. Navzdory původním obavám se Giorgia Meloniová vyprofilovala jako respektovaná lídryně s vlivem sahajícím daleko za evropské hranice.

Více souvisejících

Alternativa pro Německo (AfD) Andreas Kalbitz Německo neonacisté

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Alexandr Ovečkin

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje

Obyčejná zpráva o výsledku zápasu NHL mezi Washingtonem a Chicagem, že prvně jmenovaný tým vyhrál 5:3, by sama o sobě nevypadala příliš zajímavě, pokud by se při té příležitosti nezmínil počin ruského útočníka Alexandra Ovečkina. Ten totiž pomohl k výhře svého celku dvěma brankami, které nosí pořadová čísla 893 a 894. Tím se v noci z pátku na sobotu středoevropského času vyrovnal v historických tabulkách nejlepších kanonýrů soutěže Waynea Gretzkého. V neděli už Ovečkin Gretzkého překonal, když v duelu s New York Islanders snížil na 1:2. Zaznamenal tak svůj 895. gól v historii a po 31 letech má NHL nového nejlepšího kanonýra.

včera

Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem

Americký prezident Donald Trump vyvolal další vlnu mezinárodního rozruchu, když při vystoupení na večeři Republikánského kongresového výboru prohlásil, že světoví lídři se snaží udělat cokoliv, jen aby uzavřeli obchodní dohodu se Spojenými státy. Jeho vyjádření přichází ve chvíli, kdy vstoupily v platnost nové vysoké dovozní tarify, které prezident představil začátkem dubna.

včera

Donald Trump

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu

Napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií se znovu vyhrotilo, tentokrát kvůli dovozu amerického plynu. Bílý dům pod vedením prezidenta Donalda Trumpa tlačí na EU, aby utratila stovky miliard dolarů za americký zkapalněný zemní plyn (LNG). Evropská sedmadvacítka se však mezitím snaží o pravý opak — snížit své cíle pro nákup plynu a omezit náklady.

včera

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře

Německo má nového kancléře. Friedrich Merz, vůdce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), oznámil ve středu uzavření koaliční dohody s německou sociální demokracií (SPD), čímž učinil zásadní krok k vytvoření nové vlády. Koaliční smlouva byla podepsána neobvykle rychle – pouhých 45 dní po předčasných volbách, ve kterých Merzovo uskupení zvítězilo.

včera

včera

Ilustrační foto

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují

Od středeční půlnoci vstoupila v platnost nová vlna amerických cel na desítky zemí, přičemž nejvyšší sazby – až 104 % – míří přímo proti čínskému zboží. Spojené státy a Čína se tak znovu ocitly v napjaté přetlačované, která hrozí přerůst ve vážnou obchodní válku. Zvýšená cla se dotkla i vývozců z Evropské unie či Japonska, zatímco americký prezident Donald Trump dál slibuje výhodnější „šité na míru“ dohody pro blízké spojence.

včera

včera

včera

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ

Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy