Šéf slovenského parlamentu Danko přiznal kontakty s volavkou. Prý netušil, že je to Zsuzsová

Šéf slovenské sněmovny a vládní Slovenské národní strany Andrej Danko dnes přiznal, že v minulosti komunikoval s Alenou Zsuzsovou, nyní obžalovanou v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Danko před novináři tvrdil, že skutečnou totožnost zmíněné ženy neznal, a nepřímo odmítl možnost rezignace z čela parlamentu.

Nahrávky telefonátů a informace o další komunikaci Danka a Zsuzsové v úterý zveřejnila slovenská média.

"Politicky ani právně jsem nepochybil. Já jsem komunikoval s virtuální ženou, která vypadala úplně jinak. Nikdy jsem se s ní nebavil (o tom), co dělám nebo jak se rozhodnu," řekl Danko novinářům. Zveřejnění nahrávek telefonátů z roku 2016 označil za pošlapání lidských práv a za zásah do předvolební kampaně před únorovými parlamentními volbami.

Zmíněné nahrávky zajistila policie v mobilním telefonu podnikatele Mariana Kočnera, který spolu se Zsuzsovou a dalšími dvěma muži čelí obžalobě z vraždy Kuciaka a jeho partnerky. Slovenská média Zsuzsovou už dříve označila za Kočnerovu volavku, která v minulosti i s pomocí falešných fotografií a pod různými přezdívkami navazovala styky s vlivnými lidmi s cílem získat na ně kompromitující materiály. Kvůli komunikaci s ní přišel před rokem o funkci jeden z náměstků slovenského generálního prokurátora.

"Kolem roku 2013 jsem na mobilní telefon dostal fotografii jedné hezké ženy. Je přirozené, že se mi ženy líbí. V té době jsem byl před rozvodovým řízením. Řekněme si upřímně, koho by taková fotografie nepotěšila," řekl Danko o začátku komunikace se Zsuzsovou. Dodal, že příležitostně ho pak zmíněná žena kontaktovala a že s ní začal vést nezávaznou až lehkomyslnou osobní komunikaci.

Ve třech zaznamenaných telefonátech si Danko se Zsuzsovou vykají, hovoří ale neformálně a místy flirtují. Podle nahrávek šéf slovenské sněmovny řekl Zsuzsové, že ji "líbá všude" a že "konečně budete moje". Domlouvali si také setkání, podle Danka se ale nikdy nesešli.

Zmíněné nahrávky Danka a Zsuzsové získala mezinárodní síť investigativních novinářů, která je předala slovenským žurnalistům.

Zatímco opozice vybídla Danka k rezignaci, šéfa sněmovny se zastal expremiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico. Podle něj média zveřejněním nahrávek Danka brutálně zasáhla do jeho soukromí.

Danko se stal předsedou slovenského parlamentu po volbách v roce 2016, kdy se SNS vrátila do sněmovny. V současnosti se preference strany pohybují jen těsně nad hranicí pěti procent, jejíž zdolání ve volbách je pro stranu podmínkou pro zisk křesel v Národní radě.

Před rokem slovenská média informovala, že se Zsuzsovou si vyměňoval zprávy, včetně intimních vzkazů, i někdejší ministr obrany Martin Glváč. Ten loni v listopadu rezignoval na funkci místopředsedy sněmovny za Směr-SD poté, co čelil kritice kvůli svým kontaktům s Kočnerem.

Zajištěná komunikace z Kočnerova telefonu poukázala také na korupci ve slovenské justici. Několik soudců už kvůli tomu bylo postaveno mimo službu. Podle médií v souvislosti s kauzou dnes policie zahájila i u některých soudců domovní prohlídky.

Související

Robert Fico

Ficova vláda v nesnázích. Koalice visí na šňůře od Huliakových kalhot

Čtvrtá vláda Roberta Fica se ocitla v patové situaci po odchodu Rudolfa Huliaka, Ivana Ševčíka a Pavla Ľuptáka z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Trojice poslanců kolem Huliaka aktuálně své požadavky vůči vládní trojkoalici. Premiér Fico se zapojil do jednání s huliakovci a pokouší se o zažehnání krize. 

Více souvisejících

Andrej Danko Alena Zsuzsová (kauza Kuciak) Slovensko vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Robert Fico Marian Kočner

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy