Vlády řady zemí Evropské unie dávají před dnešní videokonferencí prezidentů a premiérů najevo, že nehodlají ustoupit požadavkům Maďarska a Polska ve sporu ohrožujícím unijní financování pro příští rok. Budapešť a Varšava opakují, že neschválí sedmiletý rozpočet EU spojený s fondem krizové pomoci ekonomikám, pokud bude čerpání peněz podmíněno dodržováním principů právního státu.
Maďarsko a Polsko odmítly jako čistí příjemci unijních peněz v pondělí podpořit dohodu o historicky největším společném balíku peněz, neboť jim vadí spojení financí a vlády práva. Obě země, s nimiž unijní instituce už několik let vedou řízení kvůli obavám z omezování nezávislosti justice či médií, označují novou podmíněnost za porušení unijních smluv. Další státy i Evropský parlament však odmítají ustoupit, a proto hrozí, že rozpočet a fond obnovy v celkové hodnotě přes 1,8 bilionu eur (téměř 50 bilionů korun) nebudou odsouhlaseny včas.
Vládní politici řady unijních zemí před večerním videosummitem opakují, že EU nevidí prostor pro ústupky a doufá, že Maďarsko i Polsko svůj postoj změní. Nejrázněji vystupují Francie a Nizozemsko, jejichž politici hovoří o možnostech obejít blokující země a vytvořit fond bez nich. To by bylo možné například za pomoci mezivládní dohody, zbylé země EU by ovšem musely vyřešit problém společné půjčky, kterou chce Evropská komise fond o objemu 750 miliard eur naplnit. K jejímu splácení navíc EU potřebuje nové zdroje příjmů rozpočtu, které musejí posvětit parlamenty členských zemí.
Na rychlé odblokování peněz však naléhá většina unijních zemí včetně Česka či Slovenska, které v některých jiných případech s Maďarskem a Polskem koordinují své postoje v rámci visegrádské čtyřky. Budapešť a Varšavu jednoznačně podpořilo pouze Slovinsko.
Diplomaté se většinou shodují na tom, že šance na vyřešení sporu během večerního videosummitu není velká. Za reálnější považují možnost, že by německá kancléřka Angela Merkelová jako šéfka předsednické země mohla přesvědčit lídry obou států ke změně názoru v příštích dnech.
"Čeká se, jestli Maďarsko a Polsko přijdou s nějakým požadavkem, při jehož splnění by byly ochotny ustoupit. Zatím to nevypadá příliš nadějně," řekl ČTK diplomatický zdroj.
Obě země během dneška daly najevo své pevné pozice. Polští poslanci by ještě dnes měli hlasovat o usnesení, kterým by vládu v jejím odporu vůči podmíněnému čerpání peněz podpořili. Mluvčí úřadu maďarské vlády zase prohlásil, že je nulová šance na to, aby rozpočet a fond začaly fungovat v současné podobě.
Pokud se rozpočet na období 2021 až 2027 nepodaří schválit do konce roku, začne od ledna platit provizorium vycházející z rozpočtu letošního. V jeho rámci se však budou vyplácet pouze omezené fondy včetně zemědělských dotací či humanitární pomoci. Naproti tomu financování nových projektů z fondů soudržnosti, jejichž největším příjemcem je právě Polsko, bude pozastaveno.
Otázka právního státu nemůže rozdělovat EU
Otázka dodržování zásad právního státu nemůže podle šéfa slovenské diplomacie Ivana Korčoka rozdělovat členské země Evropské unie, protože EU je především unií práva.
"Právní stát je něco, co je základem Evropské unie. Je to něco, co nás nemůže dělit. Navzdory tomu, že Evropská unie má různé složité instrumenty a politiky, na prvním místě je Evropská unie unií práva," řekl novinářům Korčok.
Nynější situaci ohledně jednání o rozpočtu EU a fondu obnovy označil za vážnou s tím, že unii hrozí rozpočtové provizorium a odklad čerpání peněz z fondu na obnovu ekonomik po krizi způsobené koronavirem.
Slovenský ministr ale nepředpokládá, že by jiný postoj Budapešti a Varšavy ke zmíněným evropským tématům než Bratislavy a Prahy vyústil v rozpad visegrádské čtyřky (V4), do které kromě Česka a Slovenska patří právě také Maďarsko a Polsko. "V4 má často společná stanoviska, ale ne vždy a ve všem, taková situace nastala i nyní," uvedl Korčok.
"Nemůžeme hazardovat s ekonomickou obnovou. Pokládal bych za velmi smutné, pokud by překážkou ekonomické obnovy bylo to, zda jsou státy ochotny akceptovat základní principy," uvedl Korčok. Dodal, že v této záležitosti chce jednat se svým maďarským a polským kolegou. Za dobrou zprávu v nynější situaci označil skutečnost, že předsedající zemí v Radě EU je Německo, které má podle něj významnou pozici a respekt.
Související
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
EU (Evropská unie) , rozpočet , Maďarsko , Polsko , Nizozemí , Francie , Slovensko , Ivan Korčok , visegradská čtyřka
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě