Útok v Hanau byl rasisticky motivovaný teror, říká Seehofer. Německo posiluje ochranu mešit

Masakr v Hanau byl podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera jednoznačně rasisticky motivovaným teroristickým útokem; navíc už třetím pravicově extremistickým útokem během pár měsíců. Seehofer, podle něhož je právě pravicový extremismus největším nebezpečím, jakému nyní Německo čelí, to dnes řekl na tiskové konferenci v Berlíně. Varoval před tím, že by se někdo čin mohl pokusit napodobit. Německo v reakci zpřísňuje bezpečnostní opatření.

"Ohrožení ze strany antisemitismu, rasismu a pravicového extremismu je v Německu velmi vysoké," uvedl ministr vnitra, podle něhož se od vražd neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) z let 2000 až 2007 zemí až po dnešek táhne "krvavá stopa pravicového extremismu".

"Polizeipräsenz in ganz Deutschland erhöhen" – Diese Maßnahmen ergreift Innenminister #Seehofer nach dem Anschlag in #Hanau. pic.twitter.com/msDk97YUSl

— Bericht aus Berlin (@ARD_BaB) February 21, 2020

Připomněl i loňskou vraždu regionálního politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém městě Halle, kde zemřeli dva lidé. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.

Kvůli útokům v Hanau blízko Frankfurtu nad Mohanem, při nichž ve středu pozdě večer 43letý Němec zastřelil devět lidí s migračními kořeny, Německo zpřísňuje ochranu "citlivých zařízení" včetně mešit. Více policistů bude na nádražích, letištích i u hranic spolkové republiky. Na jak dlouho jsou opatření plánována, Seehofer neuvedl.

Mezi oběťmi, které podle svědků útočník střílel zblízka do hlavy, je podle Ankary pět občanů Turecka a podle Bukurešti také jeden občan Rumunska. Německá Ústřední rada Romů uvedla, že jednou ze zastřelených je i mladá Romka, matka dvou dětí.

O "hluboce rasistickém světonázoru" pravděpodobného pachatele je přesvědčen také nejvyšší státní zástupce Peter Frank, který vyšetřování činu vede. Dnes poukázal na pamflet Tobiase Rathjena, v němž autor opěvoval Němce, zabýval se čistotou jejich rasy a tvrdil, že obyvatele řady jiných zemí je potřeba vyhladit.

Policisté podle Franka nadále zajišťují a vyhodnocují stopy v Rathjenově bytě v Hanau, kde byl muž v noci na čtvrtek nalezen mrtev spolu se svou mrtvou 72letou matkou. Oba byli zastřeleni. Jedním z cílů je teď zjistit, co přesně se v bytě odehrálo. Policie tam našla i nezraněného otce Rathjena. Zatím ho považuje za svědka.

V dalších dnech a týdnech se také bude zkoumat, jak je možné, že sportovní střelec, který byl psychicky nemocný a měl i paranoidní představy, nevzbudil už dříve pozornost úřadů. Třeba loni v listopadu totiž poslal trestní oznámení nejvyššímu státnímu zastupitelství, v němž vyjadřuje přesvědčení, že existuje prakticky všemocná tajná služba, která je schopná řídit mozky lidí.

Seehofer dnes za obrovský problém označil vyjádření některých politiků pravicově populistické až radikální Alternativy pro Německo (AfD) relativizující například dobu nacismu a holokaust. Jsou podle něj živnou půdou pro extremisty, kteří se jimi mohou cítit povzbuzeni.

Generální tajemník vládní sociální demokracie (SPD) Lars Klingbeil, podle něhož i AfD střelci z Hanau "dodala munici", požaduje, aby protiimigrační stranu začala sledovat kontrarozvědka. AfD tvrdě kritizují i další politici a také zástupci církví nebo politologové. Německá kontrarozvědka je zatím ve fázi rozhodování, jestli stranu, která kritiku odmítá a mluví o duševně vyšinutém pachateli, začne sledovat jako celek.

Související

Německá policie, ilustrační foto

Útoky nožem v Hanau: Čtyři zranění. Pachatelé měli plnovousy, uvedla policie

Čtyři zraněné si v úterý pozdě večer vyžádaly útoky nožem ve městě Hanau východně od Frankfurtu nad Mohanem. V tiskové zprávě o tom informovala německá policie, podle níž za nimi stála skupina pěti až sedmi mužů, z nichž téměř všichni měli plnovousy. Dva podezřelé ve věku 23 a 29 let policie zadržela. Motiv činu zatím nezná.
AfD (Alternativa pro Německo)

Německem se šíří pravicový teror. Na vině je i protiuprchlická AfD, míní tisk

Německem se znovu šíří pravicový teror, který útočí na demokracii, píší německá média po útocích v Hanau, při nichž zemřelo devět lidí s migračními kořeny. Zodpovědnost za ně podle tisku nese i pravicově populistická až radikální Alternativa pro Německo (AfD), protože rozsévá nenávist, paušálně útočí na některé skupiny obyvatel a znejišťuje společnost. AfD je v německém parlamentu nejsilnější opoziční stranou.

Více souvisejících

Německo Hanau Horst Seehofer teroristické útoky v Německu Německo rasismus Muslimové Alternativa pro Německo (AfD) Romové Tobias Rathjen (terorista z Hanau)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe zemřel před 175 lety. Zabily ho drogy a alkohol

Před 175 lety, sedmého říjnového dne roku 1849, zemřel teprve čtyřicetiletý americký spisovatel a básník Edgar Allan Poe. Ten se zapsal do historie nejenom svými specifickými hororovými a mystickými díly, ale také skandálním způsobem života pod vlivem drog a alkoholu. Právě závislost na omamných látkách byla příčinou jeho předčasného skonu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

AC Sparta Praha

Úspěšný návrat do Ligy mistrů. Sparta i ve druhém vystoupení bodovala

Poté, co si na úvod Ligy mistrů doma s přehledem poradila se Salcburkem, nad kterým vyhrála 3:0, čekal na pražskou Spartu o poznání těžší soupeř. V úterý se představila na stadionu úřadujícího německého vicemistra Stuttgartu. Zápas začal podle očekávání, když už po sedmi minutách hry šli domácí do vedení zásluhou Enza Millota. V prvním poločase ale Sparta dokázala hrát vyrovnaný fotbal, až dokázala vyrovnat parádní střelou do šibenice z přímého kopu od Kairinena. Duel skončil 1:1, jelikož se Spartě ve druhé půli podařilo cenný bod ubránit.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Vyhlašování laureátů Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu

Nobelovu cenu za medicínu získali Ambros a Ruvkun. Objevili mikroRNA

Nobelovu cenu za fyziologii nebo medicínu za rok 2024 získali Američané Victor Ambros a Gary Ruvkun za "objev mikroRNA a její roli v posttranskripční genové regulaci". Laureáty vybralo Nobelovo shromáždění Karolínského institutu ve Stockholmu, jejich jména oznámil v pondělí dopoledne generální tajemník shromáždění Thomas Perlmann.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Partneři prezidentů si zaslouží plat od státu. Pavlová ukázala, že první dáma je důležitá

Česká republika potřebuje fungující první dámu a měl by tomu odpovídat i plat od státu. Role partnerů prezidentů či prezidentek je důležitá a pro reprezentaci země mohou znamenat mnoho. Obzvlášť, pokud se podíváme na mimořádně aktivní Evu Pavlovou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy