Švédsko a Finsko podaly žádost o vstup do NATO. Česká vláda to podpořila, Erdogan je proti

Švédsko a Finsko dnes učinily klíčový krok na cestě do Severoatlantické aliance. Zástupci obou zemí předali v Bruselu generálnímu tajemníkovi aliance Jensi Stoltenbergovi žádosti o přijetí do NATO. Šéf aliance jejich rozhodnutí přivítal a prohlásil, že skandinávské země posílí společnou bezpečnost spojenců. Dlouhodobě neutrální Stockholm a Helsinky změnily svůj pohled na členství v alianci pod vlivem ruské invaze na Ukrajinu.

"Jste naši nejbližší partneři a vaše členství posílí naši společnou bezpečnost," řekl Stoltenberg, podle něhož bude nyní aliance rychle pracovat na dokončení přijímacího procesu. Ten může zabrat několik měsíců a jeho rychlý start dnes podle diplomatických zdrojů zablokovalo Turecko.

Aby mohly oba státy řady třicetičlenné vojenské organizace rozšířit, musí nejprve přihlášku schválit zástupci všech stávajících členských zemí a poté ratifikovat jejich parlamenty. Většina členů NATO dává najevo, že hodlá toto rozšíření rychle podpořit, kriticky se k němu naopak staví turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

O zahájení vstupní procedury dnes v Bruselu jednali velvyslanci členských zemí, podle diplomatů však nedospěli k potřebnému jednomyslnému souhlasu. "Neříkáme, že se nemohou stát členy... Ale chceme dosáhnout dohody," citoval list Financial Times nejmenovaného tureckého činitele, podle něhož Ankara neumožnila dnešní shodu ambasadorů. Erdogan dnes prohlásil, že Turecko žádalo skandinávské země o vydání 30 lidí, které označuje za teroristy, ale neuspělo. Podle prezidenta obě země na svém území nechávají působit lidi spojené s kurdskými organizacemi, jež Ankara považuje za teroristické.

Například Kanada dnes naproti tomu vzkázala, že ratifikaci přihlášky zvládne za několik dní od jejího obdržení. "Podporuji rychlý vstupní proces. My v Estonsku splníme náš úkol rychle," napsala zase na twitteru estonská premiérka Kaja Kallasová. Vstup Finska a Švédska do aliance již dříve podpořily i další pobaltské země.

"Těším se, že velmi brzy přivítáme Finsko a Švédsko v naší rodině NATO," napsal britský premiér Boris Johnson. Ministr zahraničí ČR Jan Lipavský označil zájem o vstup severských zemí do aliance za historický milník. "Česko bude vnitrostátně usilovat o co nejrychlejší dokončení ratifikačního procesu jejich přistoupení," dodal.

Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová řekla, že přístup obou zemí bude rychlejší také díky tomu, že podaly přihlášky společně. "V tom, že Švédsko a Finsko jdou ruku v ruce, je jejich síla," řekla švédské agentuře TT.

Moskva nese rozšiřování aliance k ruským hranicím nelibě a již dříve pohrozila odvetnými kroky. Na oba státy se začne pravidlo kolektivní obrany vztahovat až po vstupu do NATO. Stoltenberg dnes ale připomněl, že některé členské země již slíbily pomoci Finsku a Švédsku v případě nepřátelských akcí.

Stockholm a Helsinky se budou muset přidat nejen k závazku o kolektivní obraně, ale rovněž k financování rozpočtu aliance, který činí zhruba 2,5 miliardy dolarů ročně (bezmála 59 miliard korun).

Erdogan zopakoval odmítavý postoj k rozšíření NATO, Çavuşoglu jedná v USA

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes zopakoval odmítavý postoj své vlády k chystanému vstupu Švédska a Finska do NATO. V projevu k poslancům své strany řekl, že očekává, že spojenci v Severoatlantické alianci pochopí argumenty Ankary. Ta své stanovisko zdůvodňuje mimo jiné obavami o bezpečnost s odkazem na kurdskou teroristickou organizaci a po dvou severských zemích žádá vydání těchto "teroristů". Za ně ale Ankara považuje i jiná kurdská hnutí.

Erdogan dnes také znovu vzkázal švédským a finským diplomatům, aby se "nenamáhali" jet do Turecka. O rozšíření NATO možná bude hovořit turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem, s nímž by se podle deníku Hürriyet měl dnes setkat v New Yorku v rámci takzvaného turecko-amerického strategického mechanismu.

"Cílem tohoto mechanismu je pracovat na řešení problémů, které máme v bilaterálních vztazích i v regionu," řekl Çavuşoglu. "Chceme problémy, které mám ve vztazích s USA, vyřešit," dodal.

Právě Spojené státy jsou podle analytiků hlavním cílem v této rozehrané partii prezidenta Erdogana. Ten se americkou vládu podle některých názorů takto snaží "vydírat" a přimět ji, aby mu povolila nakoupit modernizované stíhačky F-16. USA v reakci na turecký nákup ruského systému protiletadlové obrany S-400 v roce 2019 také zrušily tureckou účast v programu stíhaček F-35.

Vláda odsouhlasila vstup Švédska a Finska do NATO

Vláda na dnešním zasedání odsouhlasila vstup Švédska a Finska do Severoatlantické aliance (NATO). Na twitteru to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Armády dvou skandinávských zemí podle něj plní veškerá kritéria pro přijetí do aliance. Stejný krok ještě musí udělat Sněmovna a Senát, předseda vlády neočekává komplikace.

Finsko a Švédsko se rozhodly vzdát svého neutrálního vojenského statusu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Zástupci obou zemí dnes předali v Bruselu generálnímu tajemníkovi aliance Jensi Stoltenbergovi žádosti o přijetí. Většina členů NATO dává najevo, že hodlá rozšíření rychle podpořit, dnes jej odsouhlasila také německá vláda.

Proces by ale mohlo ohrozit Turecko, které má proti přijetí těchto zemí výhrady. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana oba státy drží ochrannou ruku nad skupinami, které Ankara považuje za teroristické. Turecko označuje za teroristickou organizaci Stranu kurdských pracujících (PKK) a další skupiny usilující o samostatný Kurdistán.

"Rozhodnutí Švédska a Finska podat přihlášku do NATO vítám. Putinova agrese na Ukrajině donutila obě země přehodnotit jejich dlouhodobou politiku neutrality a požádat o vstup do aliance," napsal Fiala. "Česká vláda vstup Švédska i Finska jednoznačně schválila. Nyní tak musí učinit ještě Poslanecká sněmovna a Senát. Neočekávám však žádné komplikace," doplnil. Návrh dnes kabinetu předložilo ministerstvo zahraničí.

Ruský prezident Vladimir Putin podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) dosáhl přesného opaku toho, co chtěl, a státy v jeho sousedství se snaží o vstup do NATO. Věří tomu, že s Tureckem se podaří domluvit na změně postoje. "Ale to je otázka mezinárodní politiky, na to nemá přímo vliv vláda České republiky," poznamenal.

Materiál z vlády poputuje k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi, následně bude český velvyslanec při NATO Jakub Landovský zmocněn k podpisu dodatků zakládajících listin a posledním krokem bude ratifikace v Parlamentu. "Nicméně v té době již bude Finsko a Švédsko přistupujícím členem a bude s námi jednat u jednoho stolu v rámci NATO," řekl šéf české diplomacie.

Švédsko a Finsko se budou muset kromě závazku ke kolektivní obraně přidat k financování rozpočtu aliance, který činí asi 2,5 miliardy dolarů ročně (téměř 59 miliard korun). Fiala uvedl, že se armády těchto zemí spolu s aliančními silami účastnily společných cvičení a plní veškerá kritéria nutná pro přijetí do NATO.

Související

Více souvisejících

Švédsko Finsko NATO Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Barbora Krejčíková

Krejčíková bude chybět na Australian Open. Wimbledonskou vítězku trápí zranění zad

Na blížícím se tradičním prvním grandslamovém turnaji v sezóně, tedy na Australian Open v Melbourne, se budou muset čeští tenisoví fanoušci obejít bez loňské wimbledonské vítězky Barbory Krejčíkové. Ta se, jak oznámili v neděli na svých webových stánkách organizátoři tohoto turnaje, z Australian Open odhlásila kvůli zranění zad. Zároveň tuto informaci potvrdila na svých sociálních sítích i sama tenistka. Tu tak nahradí Kanaďanka Rebecca Marinová.

před 2 hodinami

Robert Fico

Fico se chce mstít Ukrajině na uprchlících

Premiér Slovenska Robert Fico pohrozil snížením finanční podpory pro více než 130 000 ukrajinských uprchlíků v reakci na rostoucí spor s Ukrajinou ohledně dodávek ruského plynu. Konflikt vypukl poté, co Ukrajina 1. ledna uzavřela plynovod, který po desetiletí sloužil k dodávkám ruského plynu do střední Evropy. 

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Kyjev: Rusko dostává to, co si zaslouží

Andrii Kovalenko, šéf ukrajinského Centra pro boj proti dezinformacím, uvedl, že ukrajinské síly provedly překvapivé útoky na ruské jednotky na několika místech Kurské oblasti, a to měsíce poté, co Ukrajina zahájila svou invazi do této oblasti. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Meghan Markleová a princ Harry

Návrat Meghan na Instagram. Vévodkyně stanovila jasné hranice

Vévodkyně Meghan se rozhodla, že pro tento rok poupraví svou veřejnou prezentaci. Jak už jsme informovali, poprvé od roku 2020 se vrátila na sociální síti Instagram, kde propaguje svou práci pro streamovací platformu Netflix. Jedna věc je ale tentokrát jinak. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Novinka na lavičce fotbalového Slovácka. Asistentem trenéra Smetany se stal Polách

Když s příchodem nového roku vstoupili fotbalisté Slovácka do zimní přípravy, seznámili se zároveň s novým asistentem trenéra Ondřeje Smetany Tomášem Poláchem. Ten se tak vrací do fotbalového kolotoče poté, co byl loni dubnu odvolán z pozice hlavního trenéra druholigové Zbrojovky Brno. Tento sedmačtyřicetiletý kouč v Uherském Hradišti nahrazuje Jana Baránka, který v klubu skončil po dvou letech na vlastní žádost.

včera

včera

včera

včera

Tottenham byl založen již roku 1882 a sídlí v severním Londýně.

Potvrzeno. Ze Slavie do Tottenhanu přestoupil brankář Antonín Kinský

Hotovo. Už je ruka v rukávě. Brankář Antonín Kinský definitivně patří londýnskému Tottenhamu, který konečně našel tolik kýženého gólmana. Vedení klubu, jenž se aktuálně nachází na 12. místě tabulky anglické Premier League, uvedlo, že s jednadvacetiletým Čechem uzavřelo smlouvu až do roku 2031. Podle televize BBC pak měl Kinský do anglické metropole přijít za zhruba 12,5 milionu liber (v přepočtu zhruba 379 milionů korun).

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Mladíkům finále i tentokrát uniklo. Po prohře s USA si po roce opět zahrají o bronz

Nabuzeni dalším senzačním čtvrtfinálovém vyřazení Kanady, které přišlo od českých hokejových juniorů do 20 let na světovém šampionátu opět po roce, chtěli čeští junioři překvapit dalšího zámořského favorita, tedy Spojené státy. Ty svěřenci kouče Patrika Augusty sice sympaticky také trápili, ale nakonec odešli po výsledku 1:4 jako poražení. Stejně jako loni si i letos Češi na turnaji zahrají o bronz, tentokrát však nikoli proti Finsku, ale proti jinému severskému soupeři Švédsku (dnes 21:30).

včera

včera

včera

včera

včera

Biden posiluje svůj odkaz. Ještě chce prosadit prodej zbraní do Izraele

Končící americký prezident Joe Biden nezahálí ani v posledních dnech svého funkčního období před inaugurací Donalda Trumpa. Ministerstvo zahraničí informovalo Kongres o plánovaném prodeji zbraní v hodnotě osm miliard dolarů do Izraele, uvedla BBC s odvoláním na americké činitele. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy