Unijní unikát: Orbán vyhrává jedny volby za druhými, navzdory možnému ze spojenectví s Putinem

Maďarská politická situace je v Evropské unii unikátní. Předseda vlády Viktor Orbán letos se svou stranou Fidesz vyhrál volby počtvrté za sebou. Na této pozici setrvá až do roku 2026, kdy jsou v Maďarsku další parlamentní volby.

Oproti volbám v roce 2018 posílil v parlamentu o dva mandáty na 135 ze 199 křesel. V Maďarsku byla volební účast obdobná jako u nás při loňských volbách. Oproti 65,43 % volební účasti přišlo k urnám 69,47 % oprávněných voličů. Do parlamentu se dostala také krajně pravicová strana Naše vlast se 7 mandáty a jeden zástupce německé menšiny v zemi.

Orbán srovnává krok s Angelou Merkelovou. Ta byla spolkovou kancléřkou Německa 16 let, od listopadu roku 2005 do loňského prosince. „Orbán má nyní velice silnou pozici uvnitř Maďarska. Přestože poprvé čelil sjednocené opozici, v dubnových volbách jednoznačně zvítězil,“ nastínila pro EuroZprávy.cz politoložka zaměřující se na studium střední Evropy a Balkánu Jessie Barton Hronešová z Univerzity v Severní Karolíně.

Maďarský premiér vetoval rozhodování o embargu na ruskou ropu nebo také sankce proti ruskému ortodoxním patriarchovi Kirillovi. Ne řekl také minimální globální dani pro multinárodní korporace. Podle francouzského webu Le Monde v rozhodování v rámci Evropy zná jen slovo „ne“. Mnoho jeho kolegů v Bruselu Orbána podezřívá ze spojenectví s Vladimirem Putinem, nikoliv pouze z ochrany zájmů Maďarska.

Politoložka Hronešová si myslí, že mu konflikt Ruska a Ukrajiny paradoxně umožnil stylizovat se do role mírotvůrce který se nesnaží podporovat ani jednu stranu, ale co stojí „mezi“, čímž zajistí Maďarům mír a stabilitu. „Byl to i jeho volební slogan. Zatím to fungovalo a jeho politika vůči Rusku je celkem populární. Jeho silná pozice však pramení zejména ze schopnosti Fidesz kontrolovat všechny zásadní instituce, ať už jde o média, justici, volební komise nebo univerzity,“ jmenovala.

Doplnila, že Orbán a Fidesz vytvořili de facto politickou hegemonii. „Pro opozici je velice těžké efektivně komunikovat s veřejností. Maďarsko se transformovalo do státu jedné strany s několika výjimkami. Například v Budapešti vládne opozice,“ řekla pro EuroZprávy.cz Hronešová.

Maďarsko několikrát nabídlo, že zprostředkuje mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. „Orbán si zakládá na tom, že válka na Ukrajině není maďarská válka, takže není důvod, proč by jí Maďaři měli trpět kvůli vysokým cenám energií a podobně. Zakládá si na tom, že se Maďarsko musí chovat tak, jak je v jeho zájmu. To znamená pojistit si dobré ceny a udržet vztahy s Ruskem,“ popsala pro EuroZprávy.cz politoložka.

Za takovým chováním může stát komplikovaná historie země. „Orbán stále opakuje, že Maďarsko bylo o celou svou historii vklíněno mezi východ a západ, a proto musí být schopné jednat na obě strany. Jeho kroky však čím dál tím více jsou na ruské straně. Jeho argumentem také je, že jedná v zájmu Maďarů na Ukrajině, kteří byli dle něj utlačováni,“ uzavřela  pro EuroZprávy.cz Hronešová s tím, že Orbán je rozhodně nejvíce proruský lídr v Evropské unii. „Ještě většího zastánce má ale Putin v Srbsku,“ dodala.

Související

Péter Magyar

Orbánovi se z diplomata vyklubal nový sok. Magyar založil novou stranu

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 1 hodinou

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Muž nepřežil napadení v pražském autoservisu, na místě je policie

Pražská policie vyšetřuje napadení v autoservisu v Řepích, ke kterému byli přivoláni i lidé z oddělení vražd. Hrůzný čin si totiž vyžádal úmrtí jedné osoby. Strážci zákona na místě zadrželi jednoho muže. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy