Maďarská politická situace je v Evropské unii unikátní. Předseda vlády Viktor Orbán letos se svou stranou Fidesz vyhrál volby počtvrté za sebou. Na této pozici setrvá až do roku 2026, kdy jsou v Maďarsku další parlamentní volby.
Oproti volbám v roce 2018 posílil v parlamentu o dva mandáty na 135 ze 199 křesel. V Maďarsku byla volební účast obdobná jako u nás při loňských volbách. Oproti 65,43 % volební účasti přišlo k urnám 69,47 % oprávněných voličů. Do parlamentu se dostala také krajně pravicová strana Naše vlast se 7 mandáty a jeden zástupce německé menšiny v zemi.
Orbán srovnává krok s Angelou Merkelovou. Ta byla spolkovou kancléřkou Německa 16 let, od listopadu roku 2005 do loňského prosince. „Orbán má nyní velice silnou pozici uvnitř Maďarska. Přestože poprvé čelil sjednocené opozici, v dubnových volbách jednoznačně zvítězil,“ nastínila pro EuroZprávy.cz politoložka zaměřující se na studium střední Evropy a Balkánu Jessie Barton Hronešová z Univerzity v Severní Karolíně.
Maďarský premiér vetoval rozhodování o embargu na ruskou ropu nebo také sankce proti ruskému ortodoxním patriarchovi Kirillovi. Ne řekl také minimální globální dani pro multinárodní korporace. Podle francouzského webu Le Monde v rozhodování v rámci Evropy zná jen slovo „ne“. Mnoho jeho kolegů v Bruselu Orbána podezřívá ze spojenectví s Vladimirem Putinem, nikoliv pouze z ochrany zájmů Maďarska.
Politoložka Hronešová si myslí, že mu konflikt Ruska a Ukrajiny paradoxně umožnil stylizovat se do role mírotvůrce který se nesnaží podporovat ani jednu stranu, ale co stojí „mezi“, čímž zajistí Maďarům mír a stabilitu. „Byl to i jeho volební slogan. Zatím to fungovalo a jeho politika vůči Rusku je celkem populární. Jeho silná pozice však pramení zejména ze schopnosti Fidesz kontrolovat všechny zásadní instituce, ať už jde o média, justici, volební komise nebo univerzity,“ jmenovala.
Doplnila, že Orbán a Fidesz vytvořili de facto politickou hegemonii. „Pro opozici je velice těžké efektivně komunikovat s veřejností. Maďarsko se transformovalo do státu jedné strany s několika výjimkami. Například v Budapešti vládne opozice,“ řekla pro EuroZprávy.cz Hronešová.
Maďarsko několikrát nabídlo, že zprostředkuje mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. „Orbán si zakládá na tom, že válka na Ukrajině není maďarská válka, takže není důvod, proč by jí Maďaři měli trpět kvůli vysokým cenám energií a podobně. Zakládá si na tom, že se Maďarsko musí chovat tak, jak je v jeho zájmu. To znamená pojistit si dobré ceny a udržet vztahy s Ruskem,“ popsala pro EuroZprávy.cz politoložka.
Za takovým chováním může stát komplikovaná historie země. „Orbán stále opakuje, že Maďarsko bylo o celou svou historii vklíněno mezi východ a západ, a proto musí být schopné jednat na obě strany. Jeho kroky však čím dál tím více jsou na ruské straně. Jeho argumentem také je, že jedná v zájmu Maďarů na Ukrajině, kteří byli dle něj utlačováni,“ uzavřela pro EuroZprávy.cz Hronešová s tím, že Orbán je rozhodně nejvíce proruský lídr v Evropské unii. „Ještě většího zastánce má ale Putin v Srbsku,“ dodala.
Související
Orbánova politická dráha je u konce. Průzkumy jasně naznačují jeho pád
Maďarská rozvědka špehovala představitele EU
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková
před 1 hodinou
USA se přiklání k teorii o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines
před 2 hodinami
Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"
před 3 hodinami
Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů
před 4 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Meteorologové nabídli předpověď
včera
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
včera
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
včera
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
včera
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
včera
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
včera
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
včera
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
včera
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
včera
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
včera
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
včera
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
včera
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
včera
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
včera
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
včera
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
Jihokorejští zákonodárci odhlasovali impeachment prezidenta Hana Tok-su, který byl pověřen plněním povinností po impeachmentu zvoleného prezidenta Jun Sok-jola před dvěma týdny. Informovala o tom BBC. Pro hlasovalo 192 zákonodárců, potřeba bylo více než 151 hlasů.
Zdroj: Lucie Podzimková