Unijní unikát: Orbán vyhrává jedny volby za druhými, navzdory možnému ze spojenectví s Putinem

Maďarská politická situace je v Evropské unii unikátní. Předseda vlády Viktor Orbán letos se svou stranou Fidesz vyhrál volby počtvrté za sebou. Na této pozici setrvá až do roku 2026, kdy jsou v Maďarsku další parlamentní volby.

Oproti volbám v roce 2018 posílil v parlamentu o dva mandáty na 135 ze 199 křesel. V Maďarsku byla volební účast obdobná jako u nás při loňských volbách. Oproti 65,43 % volební účasti přišlo k urnám 69,47 % oprávněných voličů. Do parlamentu se dostala také krajně pravicová strana Naše vlast se 7 mandáty a jeden zástupce německé menšiny v zemi.

Orbán srovnává krok s Angelou Merkelovou. Ta byla spolkovou kancléřkou Německa 16 let, od listopadu roku 2005 do loňského prosince. „Orbán má nyní velice silnou pozici uvnitř Maďarska. Přestože poprvé čelil sjednocené opozici, v dubnových volbách jednoznačně zvítězil,“ nastínila pro EuroZprávy.cz politoložka zaměřující se na studium střední Evropy a Balkánu Jessie Barton Hronešová z Univerzity v Severní Karolíně.

Maďarský premiér vetoval rozhodování o embargu na ruskou ropu nebo také sankce proti ruskému ortodoxním patriarchovi Kirillovi. Ne řekl také minimální globální dani pro multinárodní korporace. Podle francouzského webu Le Monde v rozhodování v rámci Evropy zná jen slovo „ne“. Mnoho jeho kolegů v Bruselu Orbána podezřívá ze spojenectví s Vladimirem Putinem, nikoliv pouze z ochrany zájmů Maďarska.

Politoložka Hronešová si myslí, že mu konflikt Ruska a Ukrajiny paradoxně umožnil stylizovat se do role mírotvůrce který se nesnaží podporovat ani jednu stranu, ale co stojí „mezi“, čímž zajistí Maďarům mír a stabilitu. „Byl to i jeho volební slogan. Zatím to fungovalo a jeho politika vůči Rusku je celkem populární. Jeho silná pozice však pramení zejména ze schopnosti Fidesz kontrolovat všechny zásadní instituce, ať už jde o média, justici, volební komise nebo univerzity,“ jmenovala.

Doplnila, že Orbán a Fidesz vytvořili de facto politickou hegemonii. „Pro opozici je velice těžké efektivně komunikovat s veřejností. Maďarsko se transformovalo do státu jedné strany s několika výjimkami. Například v Budapešti vládne opozice,“ řekla pro EuroZprávy.cz Hronešová.

Maďarsko několikrát nabídlo, že zprostředkuje mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. „Orbán si zakládá na tom, že válka na Ukrajině není maďarská válka, takže není důvod, proč by jí Maďaři měli trpět kvůli vysokým cenám energií a podobně. Zakládá si na tom, že se Maďarsko musí chovat tak, jak je v jeho zájmu. To znamená pojistit si dobré ceny a udržet vztahy s Ruskem,“ popsala pro EuroZprávy.cz politoložka.

Za takovým chováním může stát komplikovaná historie země. „Orbán stále opakuje, že Maďarsko bylo o celou svou historii vklíněno mezi východ a západ, a proto musí být schopné jednat na obě strany. Jeho kroky však čím dál tím více jsou na ruské straně. Jeho argumentem také je, že jedná v zájmu Maďarů na Ukrajině, kteří byli dle něj utlačováni,“ uzavřela  pro EuroZprávy.cz Hronešová s tím, že Orbán je rozhodně nejvíce proruský lídr v Evropské unii. „Ještě většího zastánce má ale Putin v Srbsku,“ dodala.

Související

Viktor Orbán

Orbánova politická dráha je u konce. Průzkumy jasně naznačují jeho pád

V Maďarsku se politická situace nevyvíjí pro premiéra Viktora Orbána, který čelí rostoucímu tlaku opozice vedené Péterem Magyarem, příznivě. Francouzský konzervativní týdeník Le Point upozornil na výsledky aktuálních průzkumů veřejného mínění, které naznačují výrazný pokles podpory vládní strany Fidesz.  
Sídlo EU

Maďarská rozvědka špehovala představitele EU

Maďarská zpravodajská služba je podle nové investigativní zprávy podezřelá ze špehování představitelů Evropské unie, kteří navštívili zemi. Vyšetřování, vedené maďarským centrem Direkt36 a belgickým deníkem De Tijd, odhalilo, že maďarská Informační kancelář (IH), obdoba americké CIA, měla mezi lety 2015 a 2017 sledovat a odposlouchávat vyšetřovatele z Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 3 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta

Jihokorejští zákonodárci odhlasovali impeachment prezidenta Hana Tok-su, který byl pověřen plněním povinností po impeachmentu zvoleného prezidenta Jun Sok-jola před dvěma týdny. Informovala o tom BBC. Pro hlasovalo 192 zákonodárců, potřeba bylo více než 151 hlasů.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy