V Praze a dalších evropských městech protestovaly tisíce lidí proti rasismu

Tisíce lidí se dnes sešly ve velkých evropských městech na demonstracích proti rasismu a policejnímu násilí. Lidé v Londýně, Manchesteru, Berlíně či Hamburku se sešli, aby uctili památku černocha George Floyda, kterého na konci května při zatýkání v USA udusil bělošský policista. Shromáždění v Paříži úřady sice kvůli koronavirové infekci zakázaly, přesto se v centru metropole demonstranti sešli.

V Londýně se navzdory deštivému počasí shromáždily na demonstraci proti rasismu tisíce lidí. Na náměstí u Westminsterského paláce, kde sídlí britský parlament, si demonstranti na znamení protestu klekali na koleno. Skandovali rovněž Floydovo jméno.

V centru britské metropole se lidé sešli navzdory výzvě úřadů, aby kvůli šíření koronaviru zůstali doma. V Anglii je nyní povoleno scházet se jen ve skupinách do šesti osob a to za předpokladu, že budou lidé dodržovat dvoumetrové rozestupy. Vzhledem k počtu účastníků protestu na Parlamentním náměstí nebylo rozestupy možné dodržovat, uvedla agentura AP.

Kromě Londýna se tisíce lidí sešly na demonstracích také v Manchesteru, Cardiffu či Leicesteru. V neděli by se měla uskutečnit další demonstrace před londýnským velvyslanectvím USA.

Pod názvem Silent Demos (Tiché demonstrace) se protesty konaly také v řadě německých měst. Lidé na ně často přicházeli v černém oblečení.

Organizátoři demonstrace na Alexandrově náměstí v Berlíně nahlásili 1500 účastníků, místní policie ale odhadla účast na 10.000 lidí. Policie protestující podle agentury DPA vyzývala, aby dodržovali rozestupy a zaplnili i ulice, které k náměstí vedou.

V centru Frankfurtu nad Mohanem se shromáždilo 8000 lidí. Podle policie dodržovali hygienická pravidla a měli na obličejích roušky.

Zhruba 9000 lidí napočítali policisté na demonstraci v Hamburku. Kvůli opatření spojeným s šíření koronaviru přitom byla povolená účast jen 525 lidí. Hamburská radnice před protestem na twitteru napsala, že je na straně demonstrantů. "Rasismus nesmí mít v naší společnosti místo," stojí v radničním tweetu.

V Mnichově policisté účast odhadli na 7000 lidí. Radnice přitom povolila demonstraci pod podmínkou, že dorazí jen 200 osob. "Pravidla pro rozestupy se nedodržují," řekl DPA mluvčí mnichovské policie.

V Paříži policie už v pátek zakázala dvě demonstrace, které se měly konat před americkým velvyslanectvím, a dnes zakázala i třetí. Za důvod označila nebezpečí šíření koronaviru. Přesto na náměstí Svornosti, v jehož blízkosti sídlí ambasáda USA, přišlo asi tisíc lidí. Protestovali nejen proti smrti George Floyda, ale i Adamy Traorého, který v roce 2016 ve Francii zemřel ve vazbě za ne zcela objasněných okolností.

Demonstrovat proti rasismu a policejnímu násilí přišli lidé také v dalších francouzských městech, mimo jiné v Lyonu, Lille či Rennes.

Před americkým konzulátem několik stovek lidí protestovalo také v Neapoli. Podle agentury AP se ještě dnes demonstrace uskuteční i v dalších italských městech.

Zhruba tři stovky převážně mladých lidí protestovaly dnes i v Praze proti policejnímu násilí a rasismu v USA i v dalších zemích. Odpoledne se sešli na Staroměstském náměstí. Zhruba po dvou hodinách se část demonstrantů vydala na pochod k americké ambasádě. Akce skončila kolem 19:00, obešla se bez incidentů. Většina účastníků byli cizinci. Mezi demonstranty byla hodně slyšet angličtina a polština. Organizátoři zdůraznili, že nebudou akceptovat žádné násilí a výtržnosti.

Demonstranti v Praze měli roušky s nápisem "I can´t breathe" (nemohu dýchat), transparenty "Bez spravedlnosti není mír" a různá protirasistická hesla. Skandovali "Black Lives Matter" (na černošských životech záleží). Na Staroměstském náměstí poslouchali krátké projevy. Mezi řečníky byli Američané dlouhodobě žijící v Praze, kteří zdůraznili, že v českém hlavním městě se s projevy rasismu nesetkávají. Účastníci akce poklekli rovněž na dlažbu a předčítali jména obětí údajné policejní brutality.

Podobné akce byly dnes na Staroměstské náměstí naplánovány dvě. Původní demonstrace s pochodem k americké ambasádě sice byla nakonec zrušena, ale spontánně vznikla jiná, která se následně spojila s akcí na podporu Hnutí Black Lives Matter. Později se část účastníků rozhodla jít po naplánované trase přes Karlův most a Malostranské náměstí k ambasádě USA. Podle policie si organizátoři ve zkráceném řízení zajistili povolení, konání protestu je tedy v pořádku.

Související

Více souvisejících

Demonstrace rasismus Black lives matter Praha

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy