Volby v Durynsku ovládla Levice, druhá je AfD. Nová koalice se bude rodit těžko

Zemské volby ve východoněmeckém Durynsku poprvé vyhrála strana Levice se ziskem 31 procent hlasů. Druhá skončila výrazně posílená protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) s 23,4 procenta a až třetí křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové, kteří si s 21,8 procenta značně pohoršili. Současná durynská vláda Levice, sociální demokracie (SPD) a Zelených v novém parlamentu nebude mít většinu. Nová koalice se bude rodit jen těžko.

Do zemského sněmu směřují také sociální demokraté s 8,2 procenta, Zelení s 5,2 procenta a svobodní demokraté (FDP), kteří o pouhých pět hlasů překonali pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu.

Pro Levici populárního ministerského předsedy Boda Ramelowa, s jehož prací je spokojeno 70 procent obyvatel, výsledek představuje nejen dosavadní maximum v Durynsku, ale také v jakýchkoli zemských volbách.

Vedle Levice může slavit i AfD, která více než zdvojnásobila 10,6 procenta, jež dostala před pěti lety. Podařilo se jí to navzdory tomu, že i její příznivci mají pochybnosti o kontroverzním lídrovi kandidátky Björnu Höckem, který má podle 44 procent z nich příliš blízko pravicově extremistickým pozicím.

Opačná nálada než u dvojice vítězů voleb panuje ve stranách celoněmecké koalice CDU a SPD, které v několikátých zemských volbách v řadě oslabily. Pro obě jde také o dosud nejhorší výsledek v Durynsku, kde přitom křesťanští demokraté od znovusjednocení Německa v roce 1990 zatím vždy vyhrávali. V CDU se i kvůli tomu už otevřeně diskutuje, jestli by šéfka strany Annegret Krampová-Karrenbauerová měla v příštích celoněmeckých volbách kandidovat na kancléřku. Krampová-Karrenbauerová dnes připustila, že ve straně je patrný neklid.

Nový zemský sněm bude mít 90 křesel. Levice jich obsadí 29, AfD 22 a CDU 21. Sociálním demokratům připadne osm mandátů a Zeleným a FDP po pěti. Dvojice stran na okraji politického spektra - Levice a AfD - tak bude mít poprvé v některé ze 16 německých spolkových zemí nadpoloviční většinu křesel.

Ramelow, který je považován za pragmatika, už dal najevo, že bude o možné koalici jednat se všemi stranami s výjimkou AfD. Spolupráci s tímto uskupením odmítají i všechny ostatní strany.

CDU před volbami možnou podporu vlády vedené Levicí jasně odmítala, po hlasování ale její zemský šéf Mike Mohring mluvil trochu jinak. CDU podle něj nese zodpovědnost za stabilitu země a nevylučuje žádné rozhovory s těmi, kteří se pohybují v rámci durynské ústavy. Zároveň si ale nedovede představit, že by jeho strana podpořila pokračování stávající koalice jako menšinové vlády. Vedení CDU dnes v Berlíně zdůraznilo, že nadále platí usnesení vylučující "koalice nebo podobné formy spolupráce" s Levicí. Diskutovat s Ramelowem o výsledcích voleb ale Mohring může.

Vzhledem k tomu, že podporu vlády vedené Levicí dnes znovu vyloučila FDP, je těžko představitelné, že se v durynském parlamentu najde jakákoli většinová koalice. Zemi tak dost možná dále povede současná vláda Ramelowa jako vláda úřadující.

Související

Více souvisejících

Volby v Německu Levice (strana Německo) Alternativa pro Německo (AfD) CDU Angela Merkelová Německo FDP (Svobodná demoratická strana Německo) Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Grüne (němečtí Zelení)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 23 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy