Začal summit EU, očekává se pře o klimatickou neutralitu

Prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie zahájili v Bruselu summit, na němž je čeká dlouhá debata o klimatických závazcích. Velká většina státníků je připravena podpořit příslib, že EU do poloviny století dosáhne takzvané klimatické neutrality. Premiéři Česka, Polska a Maďarska však chtějí své podpisy připojit pouze tehdy, když nebude mít transformace zásadní negativní dopady na jejich hospodářství.

Nový předseda Evropské rady Charles Michel chce vůdce 27 zemí bez Británie přesvědčit, že přechod k ekologicky odpovědnějšímu hospodářství je pro Evropu šancí k dalšímu ekonomickému růstu. Tři visegrádské státy však namítají, že vyrábějí velkou část energie z fosilních zdrojů a transformace je bude stát víc. Proto chtějí dnes vyjednat co nejkonkrétnější podmínky podpory pro své regiony.

Další sporný bod se týká jaderné energie. Navržené závěry summitu zmiňují, že každá země o svém energetickém mixu rozhodne sama.

V Bruselu začala #EUCO, poslední letošní a první vedená novým @eucopresident Charlesem Michelem. Lídři ?? před sebou dnes mají velmi náročná jednání o opatřeních v boji se změnou klimatu a víceletém finančním rámci. #ClimateChange #MFF pic.twitter.com/bUNaYcTCM1

— Milena Hrdinková (@CZSecStateEU) December 12, 2019

Český premiér Andrej Babiš a jeho maďarský kolega Viktor Orbán však před jednáním hovořili o tom, že chtějí konkrétní zmínku, která by umožnila podporu jaderné energie. Proti se staví Rakousko či Lucembursko. Právě složitá dohoda na tomto bodě bude podle diplomatů zásadní pro úspěch dnešního jednání.

Visegrádské země již uhlíkovou neutralitu zablokovaly na červnovém summitu, nyní je však tlak na její schválení výrazně větší i vzhledem k vrcholícímu klimatickému summitu v Madridu. Lídrům to před jednáním dalo najevo několik desítek aktivistů Greenpeace, kteří vylezli na budovu Evropské rady a vyvěsili tam transparent varující před klimatickou katastrofou.

Po jednání o klimatu se prezidenti a premiéři sejdou k pracovní večeři, na níž budou debatovat o víceletém rozpočtu EU. Unijní lídři by měli přednést své názory na návrh připravený finským předsednictvím a pověřit Michela, aby vedl v příštích měsících další vyjednávání.

Související

Více souvisejících

Summit EU EU (Evropská unie) Charles Michel Andrej Babiš Viktor Orbán emise Energetika

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy