MAGAZÍN - Síla a velikost armády má dodnes v určitých diplomatických kruzích svoji nenahraditelnou úlohu. Zatímco v žebříčku nejsilnějších armád světa se na prvním místě stále drží Spojené státy, druhé místo zaujímá Rusko, které se tak drží na špici evropských armád.
V celosvětovém žebříčku armád zaujímají první místo Spojené státy, následované Ruskem, Čínou a Indií. Vyplývá to z průzkumu společnosti Global Firepower Index, která na páté místo zařadila Velkou Británii, šesté místo zaujímá Francie a na sedmém místě skončila armáda Německa.
Ačkoli by Čína v součtu obdržela pomyslnou bronzovou medaili, může se pochlubit největším počtem aktivních vojáků, jejichž počet přesahuje 2 miliony. Oproti tomu Rusko se sice v počtu vojáků nachází až na čtvrtém místě, vede naopak v počtu tanků, kterých vlastní zhruba 15 tisíc. Obě zěmě navíc shodně disponují zhruba třemi tisíci stíhacích letounů, což je v tomto žebříčku staví na druhé a třetí místo.
Spojené státy mají sice "pouze" více než osm tisíc tanků a necelých 1,5 milionu aktivních vojáků, pochlubit se ale mohou největším počtem letadel na světě, kteých mají více než 13 tisíc. Disponují rovněž téměř pěti sty loděmi. Kromě počtu tanků ale Rusko vede ještě jeden žebříček, v němž jsou Spojené státy těsně v závěsu na druhém místě, a to je počet jaderných hlavic.
Ruská armáda je nejsilnější v Evropě
Ze studie Global Firepower Index vyplývá, že nejsilnější evropskou armádu vlastní Rusko, následované Velkou Británií, Francií a Německem. Ke podobným závěrům došel americký novinář a vojenský expert Dave Majumdar, který na stránkách serveru The National Interest publikoval analýzu, v níž se zaměřil právě na armády evropských zemí.
Jak už bylo psáno výše, ve prospěch Ruska hraje zejména fakt, že disponuje největším počtem jaderných hlavic na světě, kterých vlastní téměř tři tisíce (USA necelých 2500). Kromě toho je ale Rusko jedním z několika málo evropských států, které si vyrábí vlastní zbraně, elektroniku a součástky do jaderných ponorek, balistických raket, tanků i satelitů. Byť není kvalita těchto zařízení mnohdy nejlepší, je Rusko ve vojenské výrobě zcela samostatné.
Majumdar ale upozorňuje, že ruské konvenční síly už nejsou to, co bývaly. Zatímco Sovětský svaz udržoval armádu masivní a dobře vybavenou, současné Rusko nemá peníze, lidské zdroje ani širokou průmyslovou základnu.
Francie versus Británie
Zatímco Global Firepower Index označil jako druhou nejsilnější armádu v Evropě Velkou Brutánii, Majumdar se domnívá, že druhé místo náleží Francii. Ta totiž podle něj vlastní jedny z nejschopnějších vojenských sil v Evropě a na rozdíl od Británie si udržuje zcela nezávislý jaderný arsenál a nezávislou průmyslovou výrobu, i přesto, že vlastní pouze zhruba 600 jaderných hlavic, tedy o několik set méně, něž Británie.
Francie rovněž disponuje ponorkami s balisickými střelami a stíhačkami Mirage 2000N, které jsou osazeny jadernými střelami. Počet aktivních vojáků se v této zemi pohybuje kolem dvou set tisíc, francouzská armáda je ale dobře vybavena bojovými tanky LeClerc a vrtulníky Tiger. Francouzské speciální síly se navíc osvědčily například v Afghánistánu.
Francouzské námořnictvo má ve své výbavě letadlovou loď, šest útočných ponorek a tři obojživelné útočné lodě. Letectvo vlatní 220 bojových letounů včetně stíhaček Rafale a Mirage.
Kdysi dávno disponovala Velká Británie jednou z největších armád světa a vlastnila impozantní vojenskou sílu, kterou ovládala moře a obsazovala kolonie po celém světě. Tomu je ale podle Majumdara konec.
Britská armáda i přesto disponuje mocnou silou. Udržuje si sice stálý jaderný arzenál, ten ale narozdíl od Francie dostává od Spojených států. Ty také potřebuje k případným testům nových hlavic.
Británie je podle experta stínem kdysi mocného impéria a například impozantní britský letecký průmysl, který produkoval letadla typu Spitfire a Gloster Meteor, je už dávno pryč. Místo toho musí Británie udržovat partnerství s USA a dalšími mocnostmi a ani v lodním průmyslu už není samostatná.
I přesto disponuje tanky třídy Challenger 2, vrtulníky Apache, a zejména legendárními speciálními silami, které dodnes patří mezi nejlepší na světě. Britské královské letectvo má zhruba 220 letadel, mezi které patří i stovka stíhacích bombardérů třídy Tornado.
Kdysi mocné Německo strádá
Německo bylo nuceno po dvou katastrofálních porážkách ve 20. století několikrát přebudovat celou svou armádu. Během studené války, kdy bylo rozděleno na západní spojenecké a východní komunistické zóny, bylo sice vojensky vybaveno relativně obstojně a západoněmecký Bundeswehr byl dokonce na velmi dobré úrovni, po sjednocení Německa na konci studené války ale země téměř okamžitě snížila své ozbrojené síly na naprosté minimum.
Německo si ale i přesto v dnešní době udržuje schopnou průmylovou výrobu, ze které vzešel pravděpodobně nejlepší tank na světě, Leopard 2, a ve vývoji je rovněž nový Leopard 3. Země má také schopné ponorky, ale letecký průmysl, která býval za dob minulých pravděpodobně tím nejlepším na světě, byl z velké části rozebrán po druhé světové válce.
Německé pěchotní síly jsou dobře vyzbrojeny i vyškoleny, země se je ale z pochopitelných důvodů zdráhá použít ve větších konfliktech, přestože se podílely na několika vojenských operací v Afghánistánu.
Majumdar závěrem upozorňuje, že Německo by dnes mohlo mít nejsilnější armádu v celé Evropě, brzdí jej ale jeho historie.
Související
Úder na Petrohrad? NATO je na útok Ruska připraveno, použije masivní odvetné údery
Francouzský generál bije na poplach. Za humny zuří válka, ale celníci si nedají říct
Armáda , Americká armáda (U.S. ARMY) , Ruská armáda , Armáda U.K. , Německá armáda
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
před 1 hodinou
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
před 2 hodinami
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
před 3 hodinami
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
před 3 hodinami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana. Pavel zpytoval svědomí
před 4 hodinami
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 5 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 6 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 6 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 7 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.
Zdroj: Libor Novák