Evropské ideály nejlépe prosazoval polský Lublin, v minulosti dostal Cenu Evropy i ruský Kaliningrad

Lublin - Mezinárodní organizace Rada Evropy uděluje každoročně tzv. Cenu Evropy. Tu získá takové město, které nejlépe propaguje evropské myšlenky a ideály. V minulosti ji získala například i ruská enkláva Kaliningrad. Letos cena putuje do výchopolského Lublinu.

Cenu Evropy už od roku 1955 uděluje Parlamentní shromáždění při mezinárodní organizaci Rada Evropy.  Jde o nejvyšší uznání pro evropské město, které s může pochlubit aktivitami, jež podporují evropské ideály. Cena sestává z trofeje, medaile a diplomu. Vítězné město také získá stipendia pro své studenty, kteří by chtěli za studiem vycestovat do zahraničí. 

Letos nejvyšší ocenění putuje do východopolského Lublinu. Lublin je hlavním městem stejnojmenného vojvodství, letos porazil 25 dalších měst z celé Evropy, Severní Ameriky, Izraele a Číny. Lublin ocenění získal zejména proto, že jde o město s "robustní mezinárodní spoluprací v mnoha oborech", která se přetavuje do mnoha projektů se zahraničními partnery. Město také pořádá oslavy Dne Evropy tím, že simuluje jednání Evropské parlamentu pro mladé lidi.

Město je centrem kulturního dění s několika akcemi, jako je například Kulturní noc, festival divadel střední Evropy "Sousedé", Mezinárodní divadelní festival tance či Kouzelnický festival. Lublin také organizuje Kongres východoevropské iniciativy, což je platforma, na které debatují místní autority, akademici a nevládní aktivisté. Město také vyslalo humanitární konvoje na Ukrajinu a do Gruzie. 

Největšími konkurenty Lublinu byl letos německý Bamberg, francouzské Issy-les-Moulineaux, italská Rvenna nebo ukrajinský Ivano-Frankivsk. Parlamentní shromáždění udělovalo také několik "Vlajek cti", "Medailí cti" a "Evropských diplomů". Mezi oceněnými municipalitami nebylo ani jedno české město.

Cenu Evropy v minulosti získal také ruský Kaliningrad (2005), turecká Ankara (2009), německé Drážďany (2015) nebo maďarský Szeged (2006). Vůbec první Cenu Evropy si v roce 1955 odneslo britské město Coventry, který bylo za druhé světové války téměř kompletně vybombardované Němci. 

Související

Více souvisejících

Rady Evropy (PACE) evropa Polsko cena EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy