Nacisté opět u moci? Co znamená úspěch AfD pro německou politiku

Berlín - Kancléřka Angela Merkelová a její Křesťanskodemokratická unie (CDU) opět zvítězila v německých volbách, jak se očekávalo. Přesto jsou výsledky německých voleb do určité míry šokující. CDU i její největší rival, sociální demokraté (SPD) dosáhly svého nejhoršího výsledku v novodobé historii. Největší pozornost ale poutá vítězství Alternativy pro Německo (AfD), jenž je označována za první krajně pravicovou stranu v poválečných dějinách Německa, která se dostala do parlamentu. Německý server Deutsche Welle (DW) se zamýšlí, co její úspěch znamená pro německou politickou scénu.

Samotná AfD se považuje za vlasteneckou, demokratickou a konzervativní stranu, hájící tradiční hodnoty. Kritici z celého politického spektra však tvrdí, že je to sdružení pravicových extremistů. Ministr zahraničí Sigmar Gabriel o AfD prohlásil, že se jejím prostřednictvím vrátí do Bundestagu  „opravdoví nacisté.“

Vrchní německý odborník na politické strany Oskar Niedermayer si myslí, že množství pozic uvnitř AfD nejde sjednotit jedním slovem. AfD definuje jako „nacionalisticko-konzervativní stranou se vzrůstajícími vazbami k pravicovému extremismu." Ačkoliv se AfD vyjadřovala ke všem možným tématům, pro většinu Němců má však odborné znalosti jen v jedné věci – imigraci, ukázal nedávný výzkum uskutečněný respektovanou Bertelsmannovou nadací.

V den voleb se strana na svých webových stránkách uvedla sedm důvodů, proč by pro ni měli němečtí občané hlasovat. První čtyři byly o žadatelích o azyl, imigraci a islámu. DW varuje před tím, považovat všechny voliče za AfD za nacisty, upozorňuje však, že nejde přehlížet fakt, že strana skutečně pracuje s představami Němců jako lidí specifické etnicity a kultury, kteří jsou nadřazeni jinému etniku, jmenovitě lidem z Severní Afriky a Blízkého východu.

Kontroverzní strana

Členové AfD, jenž získala okolo 13% hlasů, sami přispívali k nařčením ze více méně skrytého nacismu svými kontroverzními výroky. Někteří z nich se o ústavě vyjádřili v tom smyslu, že „není napsána na kameni", požadovali ukončení „kultu viny" okolo holocaustu, varovali před  „vytvořením smíšených národů "(Mischvölker -znamenající též kočovníky) a nazvali kancléřku Angelu Merkelovou a další přední politikovy „zrádci jejich lidu."

Mnoho z nich bylo spojeno s menšími pravicově extremistickými stranami, jako jsou NPD a Die Republikaner (republikáni) či s krajně pravicovými hnutími typu PEGIDA, které je pod dozorem Spolkového úřadu pro ochranu ústavy. Z 94 kandidátů s reálnou šancí na získání křesla v Budestagu je jich 35, co jsou krajně pravicově extremističtí, podle magazínu Bento

Obtíže AfD v parlamentu

Pro svou radikálnost a nelichotivé spojování s extremismem bude mít strana pravděpodobně těžkou pozici v parlamentu. Ačkoliv není ještě jisté, jakou zde bude hrát roli, jak se teprve vytváří koalice, už teď se zdá, že bude bez jakýchkoliv spojenců. Navíc, pokud sociální demokraté skutečně půjdou do opozice, ani její třetí místo ve volbách ji nezajistí místo nejsilnější opozice. Následkem toho bude mít AfD jen malou roli na jakoukoli legislativu přijatou v příštích čtyřech letech.

Prakticky nulový význam ji může znehodnotit v očích voličů. AfD slíbila, že zahájí parlamentní vyšetřování ohledně toho, co jedna z volebních lídrů strany, Alice Weidelová nazvala „nezákonnými" rozhodnutími Merkelové. Je však naprosto nemyslitelné, že by AfD byla schopná přesvědčit některou z ostatních stran, aby tuto snahu podpořily. A voliči, kteří si od AfD slibovali radikální skutky, se možná nebudou chtít spokojit jen s plamennou rétorikou.

Strmý vzestup a ještě strmější pád?

Pověsti a důvěryhodnosti strany nepomáhají ani vnitrostranické půtky a štěpení vycházející z plurality názorů uvnitř ní. Spolupředsedkyně strany Frauke Petryová, jenž v AfD zastává „umírněné křídlo“, hned po volbách oznámila, že nebude v parlamentní stranické frakci kvůli „vnitřním názorovým rozdílům“ ve straně.  Petryová už několik měsíců nemluvila s dvojicí volebních vůdců Alexanderem Gaulandem a Alicí Weidelovou. U nich též hrozí značné riziko konfliktu. Zatímco Gauland je napojen na extremistické křídlo strany, lesbička Weidelová je více „umírněná.“

Krajně pravicové křídlo může využít možností svobodného projevu v parlamentu, jenž jí poslouží jako kanál pro vyjadřování těch druhů myšlenek, které by se jinak velmi obtížně dostávali k širšímu publiku. Podle Nidermayera však, pokud se strana chce etablovat jako dlouhodobější síla na německé politické síly, bude muset vytyčit jasné hranice mezi sebou a pravicovým extremismem.

Související

Sahra Wagenknechtová

Konec jistot v německé politice. Po AfD jsou na vzestupu i komunisté

Německé regionální volby ukázaly vyjma dobrých výsledků krajně pravicové AfD i vzestup jiné strany – komunistické. Z výsledku je patrný nárust voličů extremistických stran. Německé titulky hlásaly „Konec jistot v politice“, či „Vítejte v populistické éře“.  Vítězství těchto stran může mít vliv i na německou podporu Ukrajině – již nyní si strany přátelské Rusku vynucují jiné jednání s Kremlem.

Více souvisejících

Alternativa pro Německo (AfD) extremismus Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy