
Berlín - Nedávno si Němci mohli připomenout důležité datum, 9. listopadu 1989 padla slavná Berlínská zeď, jeden z nejznámějších symbolů bipolárního světa, ale hlavně připomínka rozdělené země. Letos uplynulo 28leté výročí, obyvatelé Německa však stále nemají pocit, že by k sobě měli blíž.
Je si západ a východ skutečně blíže? Na tuhle otázku se pokusila odpovědět společnost Forsa research institute, která podobnou anketu uspořádala již v roce 2011. Podle zjištění vnímá unifikaci pozitivně již více lidí než při předchozím průzkumu, pořád se však jedná o nízké číslo.
Celostátně ani ne 50 procent Němců odpovědělo, že rozdíly jsou smazány a země je dnes skutečně jednotná oproti roku 2011, kdy se podobně vyjádřilo jen 47 procent. Výsledek se však liší podle toho, v jakém regionu se nacházíte. Zatímco na západě vnímá vztah pozitivně 52 procent lidí, ve východní části jen 43 procent to cítí podobně.
Nejmenší rozdíly viděla nejmladší skupina respondentů, ve věku od 14 do 21 let se domnívá až 65 procent lidí, že země už není rozdělená. Naopak nejstarší skupina (nad 65 let) to vidí zcela opačně. Zde se jen 40 procent vyslovilo k tomu, že žádné rozdíly v zemi už nepanují.
Zatímco lidé stále vnímají, že ve sjednocení země je potřeba učinit další potřebné kroky, jiná nezávislá studie ukázala, že co se spokojenosti v životě a štěstí týče, pak jsou obě strany vyrovnané. "Lidé byli hodně nespokojení s výsledky voleb, ale jejich frustrace už postupně mizí," řekl jeden z autorů studie Bernd Raffelhüschen s odkazem na stoupající index štěstí.
Může za to především ekonomický růst země, kterého si užívají jak obyvatelé na západě, tak i na východě. Bernd Raffelhüschen k tomu dodává, že kde jsou peníze, jsou lidé mnohem pozitivnější a šťastnější. další studie však taky ukázala, že konečně po mnoha letech se lidé přestávají stěhovat na západ, ale Němci bez problémů jezdí i na východ. Co se vnitřní migrace týče, rok 2016 byl prvním, kdy byl pohyb rovnoměrný.
Ihned po sjednocení bezprostředně po pádu Berlínské zdi, země zažívala jeden z největších exodů v dějinách. Kolem 200 tisíc se bálo nečekaných změn v budoucnu a radši se odstěhovala k západním hranicím. Jednali tak kvůli práci, ale také politickému systému, kdy socialistický režim na východě se teprve zvykal na přerod v kapitalismus.
Podle sociologů zlom nastal teprve před třemi lety, kdy začala růst popularita a atraktivita Berlínu, což postupně přimělo lidi k tomu, aby zvážili svůj dosavadní postoj. Čtvrt století uběhlo od sjednocení země, která na jedné straně měla bohaté obyvatelstvo s vysokou životní úrovní, na druhé straně zase ty, kteří si na dobrou životní úroveň začnou teprve zvykat.
Související

Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil

Německo čeká smutné výročí. Sovětské tanky utopily touhu lidí po svobodě v krvi
Berlínská zeď , Německo , Berlín
Aktuálně se děje
před 34 minutami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů
před 53 minutami

Karta se otáčí. Trump svými cly neplánovaně podpořil obchod v Evropě
před 1 hodinou

Papež František zemřel, protože neposlechl lékaře? Lidé tušili, že ho vidí naposledy
před 2 hodinami

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu
před 2 hodinami

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl
před 3 hodinami

Chceme jednat s Kyjevem a prošetřit útoky na civilní cíle, prohlásil Putin. Pak poslal drony a bomby na civilisty
před 3 hodinami

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?
před 5 hodinami

Do Vatikánu se začali sjíždět kardinálové. Dnes se rozhodne o pohřbu papeže Františka
před 6 hodinami

Počasí se nadcházející víkend ochladí. Teploty klesnou až k nule
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera
Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
Sen o medaili na prvním domácím mistrovství světa žen se českým hokejistkám nevydařil vyplnit. Naději na to měly až do posledního hracího dne turnaje v Českých Budějovicích, když se dostaly po vyrovnaném a však nakonec prohraném sobotním semifinále s USA (1:2) do boje o bronz. Na třetí příčku se tak po dvou letech nevrátily, přestože v duelu s Finkami k němu měly výrazně nakročeno. Konkrétně totiž vedly už 3:0, jenže pak Finky nejenže tento český náskok dokázaly vyrovnat, ale v následném prodloužení pak dokonce vstřelit rozhodující branku. Přes značný smutek českých hokejistek se však od zaplněné českobudějovické arény dočkaly zaslouženého potlesku za své vystupování v rámci celého turnaje.
Zdroj: David Holub