Jsou Němci opravdu sjednocení? 28 let od pádu Berlínské zdi to není jasné

Berlín - Nedávno si Němci mohli připomenout důležité datum, 9. listopadu 1989 padla slavná Berlínská zeď, jeden z nejznámějších symbolů bipolárního světa, ale hlavně připomínka rozdělené země. Letos uplynulo 28leté výročí, obyvatelé Německa však stále nemají pocit, že by k sobě měli blíž.

Je si západ a východ skutečně blíže? Na tuhle otázku se pokusila odpovědět společnost Forsa research institute, která podobnou anketu uspořádala již v roce 2011. Podle zjištění vnímá unifikaci pozitivně již více lidí než při předchozím průzkumu, pořád se však jedná o nízké číslo.

Celostátně ani ne 50 procent Němců odpovědělo, že rozdíly jsou smazány a země je dnes skutečně jednotná oproti roku 2011, kdy se podobně vyjádřilo jen 47 procent. Výsledek se však liší podle toho, v jakém regionu se nacházíte. Zatímco na západě vnímá vztah pozitivně 52 procent lidí, ve východní části jen 43 procent to cítí podobně.

Nejmenší rozdíly viděla nejmladší skupina respondentů, ve věku od 14 do 21 let se domnívá až 65 procent lidí, že země už není rozdělená. Naopak nejstarší skupina (nad 65 let) to vidí zcela opačně. Zde se jen 40 procent vyslovilo k tomu, že žádné rozdíly v zemi už nepanují.

Zatímco lidé stále vnímají, že ve sjednocení země je potřeba učinit další potřebné kroky, jiná nezávislá studie ukázala, že co se spokojenosti v životě a štěstí týče, pak jsou obě strany vyrovnané. "Lidé byli hodně nespokojení s výsledky voleb, ale jejich frustrace už postupně mizí," řekl jeden z autorů studie Bernd Raffelhüschen s odkazem na stoupající index štěstí.

Může za to především ekonomický růst země, kterého si užívají jak obyvatelé na západě, tak i na východě. Bernd Raffelhüschen k tomu dodává, že kde jsou peníze, jsou lidé mnohem pozitivnější a šťastnější. další studie však taky ukázala, že konečně po mnoha letech se lidé přestávají stěhovat na západ, ale Němci bez problémů jezdí i na východ. Co se vnitřní migrace týče, rok 2016 byl prvním, kdy byl pohyb rovnoměrný.

Ihned po sjednocení bezprostředně po pádu Berlínské zdi, země zažívala jeden z největších exodů v dějinách. Kolem 200 tisíc se bálo nečekaných změn v budoucnu a radši se odstěhovala k západním hranicím. Jednali tak kvůli práci, ale také politickému systému, kdy socialistický režim na východě se teprve zvykal na přerod v kapitalismus.

Podle sociologů zlom nastal teprve před třemi lety, kdy začala růst popularita a atraktivita Berlínu, což postupně přimělo lidi k tomu, aby zvážili svůj dosavadní postoj. Čtvrt století uběhlo od sjednocení země, která na jedné straně měla bohaté obyvatelstvo s vysokou životní úrovní, na druhé straně zase ty, kteří si na dobrou životní úroveň začnou teprve zvykat.

Související

Berlínská zeď Komentář

Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil

Uplynulo 35 let od chvíle, kdy obyvatelstvu Německé demokratické republiky tamní komunistická moc přestala bránit v opuštění státu přes silně střeženou hranici do západních sektorů rozděleného Berlína. Pomyslný pád Berlínské zdi 9. listopadu se následně zapsal do dějin jako symbolický moment, který ukončil více než čtyři desetiletí trvající rozdělení Evropy. Mnozí jej vnímají také jako konec studené války. Ačkoliv podobné symboly hrají v konstrukci výkladů historie důležitou úlohu, představují také past, která může znesnadnit hledání skutečných příčin přelomových dějinných událostí.

Více souvisejících

Berlínská zeď Německo Berlín

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy