Holocaust pro muslimy, bratrství bílých? Východní Evropa se nepoučila, zní z Británie

NÁZOR - V Británii je 11. listopad znám jako Den příměří, ale v Polsku je toto výročí konce první světové války připomínáno coby Den nezávislosti, poukazuje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník v něm varuje, že téměř století po skončení "války, která měla ukončit všechny války" Evropě hrozí, že zapomene lekce z 20. století.

Homogenní vězeňské tábory

Na západě Evropy je 11. listopad připomínkou marného vítězství, ale východě kontinentu je oslavován jako moment triumfu, ačkoliv po něm následovaly další, mnohem ničivější prohry, konstatuje editorial. Zdůrazňuje, že zářné ideály roku 1918 byly budovány kolem romantické koncepce nacionalismu, přičemž východní Evropa osvobozená od nadnárodních říší, které se táhly od Vídně po Petrohrad, se změnila v směsici malých států - od Finska po Jugoslávii -, kde měly panovat bratrství a prosperita pod záštitou Společnosti národů.

"Šlo o záplatování, které se během 25 let zhroutilo v nejhorší válku - a genocidu - v evropské historii, následovanou etnickým čištěním přeživších napříč celou východní Evropou, jak se staré státy znovu utvářely  coby homogenní vězeňské tábory," píše The Guardian. Připomíná, že konec druhé světové války přinesl na Západě vzestup zcela jiného ideálu státnosti - v naději, že státní hranice nemusí být tak důležité a namísto čehosi pevného se stanou pouhými vráskami na celkově přívětivé tváři dějin, se vytvářela Evropská unie.

Po pádu berlínské zdi se zdálo, že toto pojetí se musí za čas rozšířit na východ, dokonce i do bývalé Jugoslávie, poukazuje britský deník. Odkazuje na přesvědčení, že každý Evropan - nikoliv pouze Židé - si vzal poučení z první poloviny 20. století, které znělo: "Už nikdy ". Tento slogan přitom zněl více než posvátně uplynulou sobotu, kdy varšavskými ulicemi pochodovalo 60 tisíc bílých nacionalistů s transparenty typu "chceme boha", "za bílé Polsko", "holocaust pro muslimy" a "za bratrství bílých národů".

Liberální deník se ptá, zda se snad nějaký z těchto principů po roce 1918 osvědčil, a připomíná, že vina za kolaps mezinárodního meziválečného řádu byla krajní pravicí přisuzována Židům, podobně jako se dnes mluví o muslimech. "Současná (polská vládní) koalice ale prohlubuje také tradiční antisemitismus," varuje The Guardian. Vysvětluje, že mezi organizátory akce se nacházely i skupiny, které byly aktivní v šíření antisemitismu ve 30. letech, a pozvání obdržel také americký neonacista Richard Spencer, byť ho nakonec spíše autoritářská a nacionalistická strana Právo a spravedlnost nevpustila do země.      

Nebezpečné emoce

Přesvědčení neonacisté tvoří zatím pouze malou část tohoto hnutí, připouští editorial s tím, že nejsme svědky přímého návratu do 30. let, avšak slogany, které v sobotu v Polsku zaznívaly, označuje za znepokojivou ozvěnu doby před 80 lety.

"Máme tu znovu rostoucí zástup lidí, kteří vědí, že ekonomika pro ně nemá důstojné uplatnění, a kteří považují tento útok na svou vlastní cenu zároveň jako útok na národ, stát či dokonce rasu, k níž se tak hrdě hlásí," deklaruje prestižní server. Dodává, že chování těchto lidí přitom vrhá hanbu na všechny tři zmíněné entity.

Dané emoce označuje The Guardian za nebezpečné: "Pokud sledujeme tyto pochody, měli bychom mít na paměti opojný entusiasmus, s nímž bylo vítáno vypuknutí války, jejíž hrůzy skončily o 4 roky později a které si stále připomínáme."

Těžce se rodící společná zkušenost jednotlivých generací je často snadno zapomenuta generací další, která ji dostala jako dárek, konstatuje britský deník. Deklaruje, že jediný způsob, jakým se dá čelit tomuto překroucenému idealismu, je myšlenka pokroku a umírněnosti, která může mít stejný význam a naléhavost, ale jde o hodnoty pro všechny lidi, nikoliv pro jednotlivé rasy nebo konfese.   

Související

Více souvisejících

Polsko nacionalismus rasismus Právo a spravedlnost (PiS) I. světová válka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy