Má bývalá Jugoslávie dostat šanci? EU řeší své rozšiřování, na stole leží zásadní otázky

Sofie - Zatímco se Velká Británie připravuje na odchod s EU, objevují se nové a nové země, které projevily touhu stát se členskými zeměmi. Při příležitosti bulharského předsednictví Radě EU a summitu EU-Západní Balkán, který proběhl v bulharském hlavním městě Sofie to zdůraznil francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten hraje ústřední roli v prosazování vize vysokorychlostní Evropy. Informoval o tom server Politico.eu.

Už před 15 lety se sešli vládní představitelé členských zemí se svými protějšky ze západního Balkánu na summitu v řecké Soluni. Tam se domluvili, že se EU jednou o tuto část Evropy rozšíří. První z těchto zemí se stalo Chorvatsko, které je zatím nejmladším členem EU, do níž vstoupilo v roce 2013.

Nyní je však situace jiná. Vzhledem k obavám ze stále se zvyšujícího vlivu Ruska, Turecka a jiných autoritářských režimů ve východním cípu Evropy je potřeba jednat rychleji, než se před 15 lety zdálo. Šest zemí západního Balkánu se ruských pokusů o získání vlivu v postkomunistické části Evropy tolik bojí, že chtějí své přidružení k EU urychlit.

Nicméně naráží na odpor ze strany prezidenta Evropské rady Donalda Tuska, předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera a bulharského premiéra Bojko Borisova ohledně špatného plnění podmínek vstupu do EU. Většina zemí bývalé Jugoslávie se totiž stále vzpamatovává z války v 90. letech, což se projevuje například v rostoucí korupci, politické nestabilitě, slabém demokratickém zřízení a organizovaném zločinu.

Nicméně francouzský prezident Emmanuel Macron je v této věci přeci jenom smířlivější. Sám osobně by byl rád o další rozšiřování projektu EU, ale sám přiznal, že je třeba nejednat ukvapeně. EU by se podle Macrona měla nejprve reformovat, a teprve pak pomýšlet na další členské země. 

Během diskuzí o vstupu zemí bývalé Jugoslávie do EU se španělský premiér Mariano Rajoy ostře vymezil proti členství Kosova, které má limitované mezinárodněprávní uznání. Uznání územní celistvosti Kosova by bylo také jednou z podmínek srbského členství v EU, čehož se obává Rajoy, protože by to mohlo posílit katalánské separatistické tendence.

Politické debaty ohledně rozšiřování EU o západní Balkán se točí okolo 5 ústředních otázek:

1. Evropská perspektiva západního Balkánu?

Závěrečná deklarace, na níž se evropští lídři shodli, vyjadřuje jasnou podporu evropské perspektivě zemí západního Balkánu. Nicméně slovo "evropská perspektiva" nic neznamená. Ostatně už v Soluni bylo řečeno, že budoucnost balkánských zemí je v Evropské unii, ale zatím do ní vstoupila pouze jedna země. Rozšiřování EU o další země nemá podporu v členských zemích, v nichž za posledních 15 let rostly preference politickým stranám, které toto odmítají.

2. Co Albánie a Makedonie?

Evropská komise sice doporučila zahájení diskuzí o členství Albánie a Makedonie, ale přední evropští lídři nechtějí o něčem takovém zatím ani slyšet. Finální verdikt nicméně chystají vynést až na červnovém summitu v Bruselu. Oba kandidáty určitě čeká spousta práce. Makedonie bude muset vyřešit dlouhotrvající spor se Řeckem ohledně názvu země a Albánie bude muset efektivněji bojovat s organizovaným zločinem a nelegální migrací.

3. Žádné další rozšiřování v nejbližší možné době

Předseda Evropské komise Jean Claude-Juncker velmi překvapil, když se v loňském roce vyjádřil optimisticky ke členství Srbska a Černé Hory, na něž budou podle jeho slov připraveny v roce 2025. Evropští lídři však jeho vize nesdílejí. Německá kancléřka Angela Merkelová například nevěří, že by se dalo takhle střílet od boku vzhledem ke klíčovým změnám, jimiž budou tyto země muset projít. Datum 2025 zřejmě není realistickým očekáváním.

4. Otázka Kosova

Dlouhotrvající územní spor mezi Prištinou a Bělehradem se také zřejmě stane trnem v oku při rozšiřování EU o západní Balkán. Je to svým způsobem paradox, že právě území, které by nikdo bez vojenských intervencí západních mocností neexistovalo, se stane ústřední překážkou členství Srbska a Kosova v EU.

Během války v Jugoslávii ukončila intervence NATO v roce 1999 dlouhodobou genocidu etnických Albánců ze strany Srbska, načež následovalo v roce 2008 vyhlášení kosovské nezávislosti. O územní celistvosti Kosova se však na mezinárodním poli stále vedou mnohačetné spory. Dokonce i některé členské země odmítají uznat Kosovo, kterému je navíc ze strany Ruska a Číny upíráno členství v OSN. ČR uznala Kosovo ihned v roce 2008.

5. Západní Balkán není Slovensko!

Hostitel summitu a bulharský premiér Bojko Borisov kritizoval postoje západní Evropy vůči Balkánu s tím, že pokud by západní Balkán byl jednou zemí, jeho hrubý domácí produkt by činil 96 miliard EU, což je úroveň Slovenska, které má ale výrazně nižší počet obyvatel, než třeba sousední Rumunsko.

"Jsou mé obavy zbytečné? Je tohle to, co nejvíc trápí EU?," dodal Bojko na konci konference.

Prezident Evropské rady Donald Tusk dal Bojkovi za pravdu v tom, že region, o němž mluvíme má za sebou mnohem temnější historii, než třeba Slovensko, a že je třeba vzít v úvahu jeho velikost, která odpovídá Německu a Francii dohromady.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Bulharsko Emmanuel Macron kosovo Srbsko Černá Hora albánie makedonie

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy