Má bývalá Jugoslávie dostat šanci? EU řeší své rozšiřování, na stole leží zásadní otázky

Sofie - Zatímco se Velká Británie připravuje na odchod s EU, objevují se nové a nové země, které projevily touhu stát se členskými zeměmi. Při příležitosti bulharského předsednictví Radě EU a summitu EU-Západní Balkán, který proběhl v bulharském hlavním městě Sofie to zdůraznil francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten hraje ústřední roli v prosazování vize vysokorychlostní Evropy. Informoval o tom server Politico.eu.

Už před 15 lety se sešli vládní představitelé členských zemí se svými protějšky ze západního Balkánu na summitu v řecké Soluni. Tam se domluvili, že se EU jednou o tuto část Evropy rozšíří. První z těchto zemí se stalo Chorvatsko, které je zatím nejmladším členem EU, do níž vstoupilo v roce 2013.

Nyní je však situace jiná. Vzhledem k obavám ze stále se zvyšujícího vlivu Ruska, Turecka a jiných autoritářských režimů ve východním cípu Evropy je potřeba jednat rychleji, než se před 15 lety zdálo. Šest zemí západního Balkánu se ruských pokusů o získání vlivu v postkomunistické části Evropy tolik bojí, že chtějí své přidružení k EU urychlit.

Nicméně naráží na odpor ze strany prezidenta Evropské rady Donalda Tuska, předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera a bulharského premiéra Bojko Borisova ohledně špatného plnění podmínek vstupu do EU. Většina zemí bývalé Jugoslávie se totiž stále vzpamatovává z války v 90. letech, což se projevuje například v rostoucí korupci, politické nestabilitě, slabém demokratickém zřízení a organizovaném zločinu.

Nicméně francouzský prezident Emmanuel Macron je v této věci přeci jenom smířlivější. Sám osobně by byl rád o další rozšiřování projektu EU, ale sám přiznal, že je třeba nejednat ukvapeně. EU by se podle Macrona měla nejprve reformovat, a teprve pak pomýšlet na další členské země. 

Během diskuzí o vstupu zemí bývalé Jugoslávie do EU se španělský premiér Mariano Rajoy ostře vymezil proti členství Kosova, které má limitované mezinárodněprávní uznání. Uznání územní celistvosti Kosova by bylo také jednou z podmínek srbského členství v EU, čehož se obává Rajoy, protože by to mohlo posílit katalánské separatistické tendence.

Politické debaty ohledně rozšiřování EU o západní Balkán se točí okolo 5 ústředních otázek:

1. Evropská perspektiva západního Balkánu?

Závěrečná deklarace, na níž se evropští lídři shodli, vyjadřuje jasnou podporu evropské perspektivě zemí západního Balkánu. Nicméně slovo "evropská perspektiva" nic neznamená. Ostatně už v Soluni bylo řečeno, že budoucnost balkánských zemí je v Evropské unii, ale zatím do ní vstoupila pouze jedna země. Rozšiřování EU o další země nemá podporu v členských zemích, v nichž za posledních 15 let rostly preference politickým stranám, které toto odmítají.

2. Co Albánie a Makedonie?

Evropská komise sice doporučila zahájení diskuzí o členství Albánie a Makedonie, ale přední evropští lídři nechtějí o něčem takovém zatím ani slyšet. Finální verdikt nicméně chystají vynést až na červnovém summitu v Bruselu. Oba kandidáty určitě čeká spousta práce. Makedonie bude muset vyřešit dlouhotrvající spor se Řeckem ohledně názvu země a Albánie bude muset efektivněji bojovat s organizovaným zločinem a nelegální migrací.

3. Žádné další rozšiřování v nejbližší možné době

Předseda Evropské komise Jean Claude-Juncker velmi překvapil, když se v loňském roce vyjádřil optimisticky ke členství Srbska a Černé Hory, na něž budou podle jeho slov připraveny v roce 2025. Evropští lídři však jeho vize nesdílejí. Německá kancléřka Angela Merkelová například nevěří, že by se dalo takhle střílet od boku vzhledem ke klíčovým změnám, jimiž budou tyto země muset projít. Datum 2025 zřejmě není realistickým očekáváním.

4. Otázka Kosova

Dlouhotrvající územní spor mezi Prištinou a Bělehradem se také zřejmě stane trnem v oku při rozšiřování EU o západní Balkán. Je to svým způsobem paradox, že právě území, které by nikdo bez vojenských intervencí západních mocností neexistovalo, se stane ústřední překážkou členství Srbska a Kosova v EU.

Během války v Jugoslávii ukončila intervence NATO v roce 1999 dlouhodobou genocidu etnických Albánců ze strany Srbska, načež následovalo v roce 2008 vyhlášení kosovské nezávislosti. O územní celistvosti Kosova se však na mezinárodním poli stále vedou mnohačetné spory. Dokonce i některé členské země odmítají uznat Kosovo, kterému je navíc ze strany Ruska a Číny upíráno členství v OSN. ČR uznala Kosovo ihned v roce 2008.

5. Západní Balkán není Slovensko!

Hostitel summitu a bulharský premiér Bojko Borisov kritizoval postoje západní Evropy vůči Balkánu s tím, že pokud by západní Balkán byl jednou zemí, jeho hrubý domácí produkt by činil 96 miliard EU, což je úroveň Slovenska, které má ale výrazně nižší počet obyvatel, než třeba sousední Rumunsko.

"Jsou mé obavy zbytečné? Je tohle to, co nejvíc trápí EU?," dodal Bojko na konci konference.

Prezident Evropské rady Donald Tusk dal Bojkovi za pravdu v tom, že region, o němž mluvíme má za sebou mnohem temnější historii, než třeba Slovensko, a že je třeba vzít v úvahu jeho velikost, která odpovídá Německu a Francii dohromady.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Bulharsko Emmanuel Macron kosovo Srbsko Černá Hora albánie makedonie

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy