Má bývalá Jugoslávie dostat šanci? EU řeší své rozšiřování, na stole leží zásadní otázky

Sofie - Zatímco se Velká Británie připravuje na odchod s EU, objevují se nové a nové země, které projevily touhu stát se členskými zeměmi. Při příležitosti bulharského předsednictví Radě EU a summitu EU-Západní Balkán, který proběhl v bulharském hlavním městě Sofie to zdůraznil francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten hraje ústřední roli v prosazování vize vysokorychlostní Evropy. Informoval o tom server Politico.eu.

Už před 15 lety se sešli vládní představitelé členských zemí se svými protějšky ze západního Balkánu na summitu v řecké Soluni. Tam se domluvili, že se EU jednou o tuto část Evropy rozšíří. První z těchto zemí se stalo Chorvatsko, které je zatím nejmladším členem EU, do níž vstoupilo v roce 2013.

Nyní je však situace jiná. Vzhledem k obavám ze stále se zvyšujícího vlivu Ruska, Turecka a jiných autoritářských režimů ve východním cípu Evropy je potřeba jednat rychleji, než se před 15 lety zdálo. Šest zemí západního Balkánu se ruských pokusů o získání vlivu v postkomunistické části Evropy tolik bojí, že chtějí své přidružení k EU urychlit.

Nicméně naráží na odpor ze strany prezidenta Evropské rady Donalda Tuska, předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera a bulharského premiéra Bojko Borisova ohledně špatného plnění podmínek vstupu do EU. Většina zemí bývalé Jugoslávie se totiž stále vzpamatovává z války v 90. letech, což se projevuje například v rostoucí korupci, politické nestabilitě, slabém demokratickém zřízení a organizovaném zločinu.

Nicméně francouzský prezident Emmanuel Macron je v této věci přeci jenom smířlivější. Sám osobně by byl rád o další rozšiřování projektu EU, ale sám přiznal, že je třeba nejednat ukvapeně. EU by se podle Macrona měla nejprve reformovat, a teprve pak pomýšlet na další členské země. 

Během diskuzí o vstupu zemí bývalé Jugoslávie do EU se španělský premiér Mariano Rajoy ostře vymezil proti členství Kosova, které má limitované mezinárodněprávní uznání. Uznání územní celistvosti Kosova by bylo také jednou z podmínek srbského členství v EU, čehož se obává Rajoy, protože by to mohlo posílit katalánské separatistické tendence.

Politické debaty ohledně rozšiřování EU o západní Balkán se točí okolo 5 ústředních otázek:

1. Evropská perspektiva západního Balkánu?

Závěrečná deklarace, na níž se evropští lídři shodli, vyjadřuje jasnou podporu evropské perspektivě zemí západního Balkánu. Nicméně slovo "evropská perspektiva" nic neznamená. Ostatně už v Soluni bylo řečeno, že budoucnost balkánských zemí je v Evropské unii, ale zatím do ní vstoupila pouze jedna země. Rozšiřování EU o další země nemá podporu v členských zemích, v nichž za posledních 15 let rostly preference politickým stranám, které toto odmítají.

2. Co Albánie a Makedonie?

Evropská komise sice doporučila zahájení diskuzí o členství Albánie a Makedonie, ale přední evropští lídři nechtějí o něčem takovém zatím ani slyšet. Finální verdikt nicméně chystají vynést až na červnovém summitu v Bruselu. Oba kandidáty určitě čeká spousta práce. Makedonie bude muset vyřešit dlouhotrvající spor se Řeckem ohledně názvu země a Albánie bude muset efektivněji bojovat s organizovaným zločinem a nelegální migrací.

3. Žádné další rozšiřování v nejbližší možné době

Předseda Evropské komise Jean Claude-Juncker velmi překvapil, když se v loňském roce vyjádřil optimisticky ke členství Srbska a Černé Hory, na něž budou podle jeho slov připraveny v roce 2025. Evropští lídři však jeho vize nesdílejí. Německá kancléřka Angela Merkelová například nevěří, že by se dalo takhle střílet od boku vzhledem ke klíčovým změnám, jimiž budou tyto země muset projít. Datum 2025 zřejmě není realistickým očekáváním.

4. Otázka Kosova

Dlouhotrvající územní spor mezi Prištinou a Bělehradem se také zřejmě stane trnem v oku při rozšiřování EU o západní Balkán. Je to svým způsobem paradox, že právě území, které by nikdo bez vojenských intervencí západních mocností neexistovalo, se stane ústřední překážkou členství Srbska a Kosova v EU.

Během války v Jugoslávii ukončila intervence NATO v roce 1999 dlouhodobou genocidu etnických Albánců ze strany Srbska, načež následovalo v roce 2008 vyhlášení kosovské nezávislosti. O územní celistvosti Kosova se však na mezinárodním poli stále vedou mnohačetné spory. Dokonce i některé členské země odmítají uznat Kosovo, kterému je navíc ze strany Ruska a Číny upíráno členství v OSN. ČR uznala Kosovo ihned v roce 2008.

5. Západní Balkán není Slovensko!

Hostitel summitu a bulharský premiér Bojko Borisov kritizoval postoje západní Evropy vůči Balkánu s tím, že pokud by západní Balkán byl jednou zemí, jeho hrubý domácí produkt by činil 96 miliard EU, což je úroveň Slovenska, které má ale výrazně nižší počet obyvatel, než třeba sousední Rumunsko.

"Jsou mé obavy zbytečné? Je tohle to, co nejvíc trápí EU?," dodal Bojko na konci konference.

Prezident Evropské rady Donald Tusk dal Bojkovi za pravdu v tom, že region, o němž mluvíme má za sebou mnohem temnější historii, než třeba Slovensko, a že je třeba vzít v úvahu jeho velikost, která odpovídá Německu a Francii dohromady.

Související

Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Bulharsko Emmanuel Macron kosovo Srbsko Černá Hora albánie makedonie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Hrozba pro americkou demokracii? Trumpův plán může podkopat celý právní systém

Plán Donalda Trumpa na udělení milostí nebo zmírnění trestů pro osoby zapojené do nepokojů u Kapitolu 6. ledna 2021 vyvolává vážné obavy o budoucnost americké demokracie, právního systému a vnímání spravedlnosti. Tento krok má potenciál nejen podkopat soudní procesy, ale také legitimizovat násilí zaměřené na demokratické instituce, varuje The Guardian.

před 3 hodinami

Donald Trump

Ještě není prezidentem, přesto je Donald Trump mocnější než kdy dřív

Čtyři roky po vpádu jeho příznivců do amerického Kapitolu je Donald Trump podle CNN mocnější než kdykoli předtím. 6. ledna 2021 si jen málokdo dokázal představit, že muž, který svolal dav do Washingtonu a vyzval ho, aby „bojoval jako ďábel“, by se mohl znovu přiblížit prezidentskému úřadu. Přesto, přesně čtyři roky po útoku na Kapitol, se americký Kongres znovu sejde, aby potvrdil výsledky voleb. Tentokrát však půjde o potvrzení Trumpova triumfu. 

před 4 hodinami

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Justin Trudeau odchází. 10 let byl zárukou politické stability

Justin Trudeau je jednou z nejvýraznějších osobností kanadské politické scény 21. století. Jako premiér Kanady od roku 2015 do roku 2025 přinesl do politiky nejen energii a charismatický přístup, ale také silný důraz na progresivní hodnoty, rovnost a environmentální odpovědnost. Jeho působení na mezinárodní i domácí úrovni zanechalo hluboký otisk v kanadské společnosti.

před 5 hodinami

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Politický otřes v Kanadě: Justin Trudeau rezignuje na všechny funkce

Kanadský premiér Justin Trudeau, který zastával funkci od roku 2015, oznámil svou rezignaci na post předsedy vlády a lídra Liberální strany. Toto rozhodnutí přichází po více než osmi letech ve vedení země, během nichž čelil mnoha výzvám, od globální pandemie po politické spory na domácí scéně.

před 8 hodinami

Elon Musk

Největší západní výzvou pro Evropu paradoxně nemusí být Trump

Elon Musk představuje pro evropské vlády výzvu, jakou moderní diplomacie jen zřídka zažívá. Jeho status vlivného miliardáře, technologického vizionáře a majitele mocného mediálního nástroje, spolu s jeho politickými vazbami na Donalda Trumpa, přináší nový rozměr geopolitickým vztahům. Muskovo chování, oscilující mezi kontroverzními vyjádřeními na platformě X a strategickými ekonomickými investicemi, zneklidňuje politiky napříč Evropou.

před 9 hodinami

Peníze, ilustrační foto

Schodek státního rozpočtu za rok 2024 klesl na 271,4 miliardy korun

Státní rozpočet České republiky uzavřel rok 2024 s deficitem ve výši 271,4 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 17,1 miliardy korun. Proti schválenému plánu byl výsledek lepší o 10,6 miliardy korun. Vláda premiéra Petra Fialy tak třetí rok po sobě nejen dodržela plánovaný deficit, ale dokonce jej snížila oproti schválenému návrhu. Tento výsledek byl dosažen díky lepšímu výběru daní a pojistného, a zároveň umírněnému růstu výdajů.

před 9 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Těžké ztráty severokorejských vojáků v Kursku: Ukrajina hlásí stovky mrtvých

Boje na jihu Ruska, zejména v Kurské oblasti, si podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyžádaly vysoké ztráty mezi severokorejskými vojáky, které Rusko povolalo na pomoc při snaze znovu ovládnout ztracená území. Zelenskyj ve svém sobotním večerním projevu uvedl, že u jediné vesnice, Makhnovka v Kurské oblasti, přišla ruská armáda během několika dní o celou jednotku složenou ze severokorejské pěchoty a ruských výsadkářů.

před 10 hodinami

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Premiér Justin Trudeau končí? Kanada očekává rezignaci každou minutou

Kanadský premiér Justin Trudeau, který stojí v čele vládnoucí Liberální strany téměř deset let, by podle zpráv z několika renomovaných médií mohl oznámit svou rezignaci již v pondělí. Tato informace přichází uprostřed narůstajícího politického tlaku a poklesu jeho podpory uvnitř vlastní strany.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační foto

Počasí jaké USA nepamatují. Spojené státy čelí masivní zimní bouři

Spojené státy zasáhla masivní zimní bouře, která přináší sníh, led, silný vítr a nebezpečné mrazy od centrálních a jižních států až po východní pobřeží. Situace způsobila nebezpečné podmínky na silnicích, uzavření škol a vládních úřadů v několika státech a vyhlášení stavu nouze.

před 12 hodinami

před 14 hodinami

Barbora Krejčíková

Krejčíková bude chybět na Australian Open. Wimbledonskou vítězku trápí zranění zad

Na blížícím se tradičním prvním grandslamovém turnaji v sezóně, tedy na Australian Open v Melbourne, se budou muset čeští tenisoví fanoušci obejít bez loňské wimbledonské vítězky Barbory Krejčíkové. Ta se, jak oznámili v neděli na svých webových stánkách organizátoři tohoto turnaje, z Australian Open odhlásila kvůli zranění zad. Zároveň tuto informaci potvrdila na svých sociálních sítích i sama tenistka. Tu tak nahradí Kanaďanka Rebecca Marinová.

před 14 hodinami

Robert Fico

Fico se chce mstít Ukrajině na uprchlících

Premiér Slovenska Robert Fico pohrozil snížením finanční podpory pro více než 130 000 ukrajinských uprchlíků v reakci na rostoucí spor s Ukrajinou ohledně dodávek ruského plynu. Konflikt vypukl poté, co Ukrajina 1. ledna uzavřela plynovod, který po desetiletí sloužil k dodávkám ruského plynu do střední Evropy. 

před 15 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Kyjev: Rusko dostává to, co si zaslouží

Andrii Kovalenko, šéf ukrajinského Centra pro boj proti dezinformacím, uvedl, že ukrajinské síly provedly překvapivé útoky na ruské jednotky na několika místech Kurské oblasti, a to měsíce poté, co Ukrajina zahájila svou invazi do této oblasti. Uvedl to server CNN.

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

Meghan Markleová a princ Harry

Návrat Meghan na Instagram. Vévodkyně stanovila jasné hranice

Vévodkyně Meghan se rozhodla, že pro tento rok poupraví svou veřejnou prezentaci. Jak už jsme informovali, poprvé od roku 2020 se vrátila na sociální síti Instagram, kde propaguje svou práci pro streamovací platformu Netflix. Jedna věc je ale tentokrát jinak. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Novinka na lavičce fotbalového Slovácka. Asistentem trenéra Smetany se stal Polách

Když s příchodem nového roku vstoupili fotbalisté Slovácka do zimní přípravy, seznámili se zároveň s novým asistentem trenéra Ondřeje Smetany Tomášem Poláchem. Ten se tak vrací do fotbalového kolotoče poté, co byl loni dubnu odvolán z pozice hlavního trenéra druholigové Zbrojovky Brno. Tento sedmačtyřicetiletý kouč v Uherském Hradišti nahrazuje Jana Baránka, který v klubu skončil po dvou letech na vlastní žádost.

včera

U důchodů se lehce poupraví výplatní termíny. Měnit se beztak budou i letos

I letos se přinejmenším jednou posune výplatní termín důchodů kvůli státnímu svátku. Na webu na to upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zároveň se chystá velká systémová změna ohledně výplatních termínů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy