Francouzský prezident Emmanuel Macron požaduje vytvoření „pravé evropské armády“, která by ochránila Evropu před Ruskem, Čínou, ale i USA. Řekl to před víkendovou návštěvou amerického prezidenta a dalších státníků k výročí oslav 100 let od konce první světové války. Jeho plán se však zdá mít jen malou naději na úspěch.
„Musíme sami sebe ochránit s ohledem na Rusko, Čínu, ale i Spojené státy,“ řekl Macron francouzskému rádiu. „Potřebujeme armádu, která se ubrání lépe sama, bez toho, aby závisela na Spojených státech, více suverénním způsobem.“
Macron svým plánem reaguje na rozhodnutí Trumpa odstoupit od Smlouvy o raketách středního a krátkého doletu (INF) uzavřenou za amerického prezidenta Ronalda Reagana ještě se Sovětským svazem. Podle Macrona je Evropa hlavní „obětí“ tohoto kroku a všemi nebezpečími z něho vyplývajícími.
Evropští státníci jsou velmi znepokojeni příležitostnými Trumpovými výhrůžkami, že se USA stáhne z NATO, pokud evropské státy nebudou dávat na obranu požadované 2% HDP. Zároveň však jsou stejným způsobem znepokojeni velkým množstvím prostředků, které Trumpova administrativa věnuje do vojenských záležitostí spojených s Evropou (4,7 miliard dolarů tento rok v porovnání s 789 milióny dolarů v roce 2016). Už tak poměrně výrazná propast mezi vojenským potenciálem USA a evropskými státy se ještě zvyšuje a evropští státníci se začínají obávat toho, že že pokud by USA se staly za Trumpova vedení potencionálním soupeřem, nebudou jim moci stačit.
Možnosti vzniku armády EU
Myšlenka evropské armády se začala šířit na nejvyšších místech evropské politiky v kontextu ukrajinské krize a ruského záboru Krymu. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v roce 2015 řekl, že EU potřebuje vlastní armádu, aby byla brána vážně v mezinárodních otázkách.
Zatím se však nedaří vytvořit žádnou spojitou evropskou vojenskou sílu, která by přesahovala poměrně omezený rámec menších kontigentů tvořených z několika spolupracujících evropských subjektů. Evropské armády se sice poměrně pravidelně setkávají na společených cvičení, zaměřují se ale více na výcvik protiteroristických sil než že by se pokoušely utvářet větší konvenční armádu.
Jak upozornil magazín Foreign Policy, významnou překážkou k vytvoření evropské armády je odlišná vojenská technika používaná jednotlivými evropskými armádami a na ní navázaný ekonomický protekcionismus evropských zemí. Navíc, některé země berou vojenskou hrozbu vážněji než jiné. Např. Německo i navzdory kritice Trumpa a hrozbě vzmáhajícího se Ruska se zatím neodhodlalo zvýšit své výdaje na obranu na 2% HDP.
Stopku Macronovým evropským plánům též poskytl Brexit. Velká Británie disponuje jednou z vůbec největších a nejefektivnějších armád a je jedna z pěti zemí NATO, která dává na obranu požadované 2% HDP. Británie taktéž bere velmi vážně v úvahu možnost vojenské konfrontace s Ruskem. Britská armáda uskutečnila minulý měsíc vojenské cvičení v Ománu, nazvané Saif Sareea 3, jehož cílem bylo připravit armádu na případné konvenční vojenské střetnutí s Ruskem.
Jak však britský deník The Independent upozorňuje, po Brexitu britská armáda bude mít jen malou touhu se připojit k větší evropské armádě. Pro zastánce Brexitu jakákoliv větší integrace do evropských struktur, včetně těch armádních, byla důvodem, proč z EU vystoupit a uchovat si nezávislost. Pro ně by bylo spojení s německými a italskými armádami – nepřáteli Velké Británie z dob druhé světové války - přiznáním porážky.
Ani samotní představitelé EU nevykazují pro Macronův plán příliš velké nadšení. Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas řekl, že sice vítá návrh francouzského prezidenta, ale též, že diskuze o vytvoření armády EU jsou předčasné a že kooperace mezi evropskými armádami musí začít v oblastech výzkumu, nákupů a financování.
Související
S Trumpem budeme řešit ruskou hrozbu, věří Rutte. Na USA už se nemůžeme spolehnout, reaguje Macron
Na USA už se nedá spolehnout? Evropa kvůli výhře Trumpa začala jednat, Macron si telefonoval se Scholzem
Emmanuel Macron , EU (Evropská unie) , USA (Spojené státy americké) , Velká Británie , Armáda
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák