Nová Velká francouzská revoluce? S takovým nebezpečím se Macron ještě nesetkal, tvrdí politolog

Paříž – Francouzské protesty tzv. „žlutých vest“ proti francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi jsou speciální tím, že spojují voliče levice i pravice a mají vysokou podporou veřejnosti. Dokonce i značná část Macronových voličů má za to, že rozhořčení demonstrantů je pochopitelné a týká se problému, který je nutné řešit. Podle odborníků oslovených stanicí BBC jsou díky tomu nezvykle silným testem Macronovy vlády.

Po celé Francii se odehrává druhé kolo protestů tzv. „žlutých vest“. V tom prvním, které se uskutečnilo minulý víkend, více než 280 000 lidí po celé Francii protestovalo proti plánovanému zvýšení daně za ropná paliva, jejímž prostřednictvím chce Macron přispět k ekologizaci dopravy.

Od 1. ledna 2018 by se měla zvednou daň na ropná paliva, a to o 6,5 centu za litr u nafty a 3,9 centu za litr u benzínu. Ve Francii za poslední rok došlo k prudkému zvýšení ceny nafty o 23% na 1,51 eura (39 korun) za litr, což je nejvíce od  roku 2000. Nafta je nejběžnější palivo pro francouzská vozidla. 

Důsledky zvyšování cen nafty dopadají na ty občany, kteří patří do tzv. „Francie periferií“, tj. tisíce městeček, ve kterých jsou tamní obyvatelé závislí ve svém každodenním životě – škola pro děti, práce, denní nákupy – na automobilech a tudíž i naftě. „ Je to Francie majority, těch, co pracují, co nejsou marginalizovaní, kdo bojují s tím, aby vyšli s penězi, a co často končí měsíc v červených číslech,“ vysvětlil BBC politolog Jerome Sainte-Marie, kdo jsou ti, co protestují v ulicích.

Tato majorita sestávající se zápasících rodin a pracovníků z francouzského venkova či předměstí francouzských hlavních měst, překračuje politické linie, tvrdí Sainte-Marie. Díky tomu se jedná o vysoce nepředvídatelné hnutí, které představuje významné politické nebezpečí pro Macrona, protože v něm splývá rozdělení mezi pravicí a levicí, jenž obvykle zamezuje tomu, aby opozice byla pro Macrona skutečnou překážkou.

Podle Michela Pigeneta, sociálního historika z Université Paris IV Paris-Sorbonne, je toto hnutí ironicky velmi podobné Macronovi a jeho hnutí En Marche! (Vpřed!), které taktéž není programově levicové ani pravicové. Pigenet upozorňuje, že současné protesty spojuje jak pravici s jejím obecným odporem k daním, tak levici s jejím důrazem na problém vysokých nákladů na bydlení.

Macronovi můžou dnešní demonstrace dělat značné vrásky na čele díky tomu, že nejenže spojují pravici a levici, ale jsou podporovány většinou veřejnosti včetně jeho voličů. Z průzkumu volební agentury Elabe bylo zjištěno, že téměř tři čtvrtiny francouzských voličů schvalují protesty a že je podporuje více než polovina Macronových voličů. Podle čtvrtečního průzkumu agentury Odoxa 77% dotázaných uvedlo, že protesty jsou opodstatněné a 80% uvedlo, že by Macron měl odvolat zvýšení spotřební daně na ropné produkty plánované od ledna.

Podle Pigeneta takhle silné protivládní hnutí nebylo ve Francii od dob Velké francouzské revoluce. Na Velkou francouzskou revoluci odkazuje i jedna z vůdčích postav demonstrací, Frank Buhler. „Francouzská revoluce začala moučnými válkami (označení pro sérií protestů v Francii v roce 1775 kvůli zvýšení cen obilí a tedy i chleba, které představovalo hlavní jídlo pro většinu Francouzů. Moučné války jsou považovány za předehru k Velké francouzské revoluci – poznámka redakce), pro nás jsou to daně z pohonných hmot.“

Nicméně, diverzita, která charakterizuje hnutí žlutých vest, je zároveň překážkou pro to, aby se z něj stala skutečně silná politická opozice v dlouhodobějším horizontu. Mnohé z jeho účastníků spojuje momentální odpor k Macronovy a jeho ekonomickým politikám, jinak ale nemají až tak společného. Jakmile hnutí dosáhne svého, případně pokud Macron vytrvá vůči jeho tlaku, se pravděpodobně rozpadne.

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie Demonstrace v Paříži Demonstrace Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy