Ačkoliv stále nesnese srovnání s USA, co se týče počtu zbraní dostupných v běžné populace, Evropa je nicméně svědkem vzestupu zájmu o držení zbraní. Evropané si pořizují zbraně převážně kvůli strachu z terorismu a sexuálního násilí, odhaluje list The Wall Street Journal.
Celosvětově vlastnictví střelných zbraní vzrostlo v posledním desetiletí o 32%. V roce 2017 lidé drželi na 857, 3 miliónů zbraní podle ženevského výzkumného projektu Small Arms Survey. Evropa nicméně zahrnuje jen 10% tohoto celku.
Podle The Wall Street Journal nicméně postupná změna v Evropě je zvláště pozoruhodná z toho důvodu, že zde existují velice striktní pravidla, co se týče držení zbraní. Jedinec, který usiluje o získání zbraně musí postoupit velmi náročné kolo psychologických testů a byrokratických opatření. I pokud zbraň získá, jeho možnosti ji mít při sobě mimo střelnice jsou velmi omezené.
Mimo jiné i z těchto důvodů v Evropě v roce 2017 počet legálně registrovaných zbraní byl menší než počet těch nelegálně držených – 34,2 miliónů proti 44,5 miliónům, podle Small Arms Survey. Podle zprávy výzkumné agentury Rand Corporation představuje Evropa největší trh pro zbraňové zakázky na temném webu, generující zisky pětkrát větší než v USA.
Mnohé tyto ilegální zbraně pochází z válkou rozervaných zemí, např. ze zemí bývalé Jugoslávie, či jsou zakoupeny online, častokráte z USA. Někdy takové obchody zahrnují i další vražedné vybavení – např. švédští gangsteři získávají k objednávkám AK-47 z Balkánu i ruční granáty, kterých je v bývalých jugoslávských zemí přebytek, uvedla švédská policie.
S větší dostupností zbraní dochází i k většímu počtu se zbraněmi spojeného násilí. Německo, Francie, Belgie či Švédsko od roku 2015 zaznamenaly vzrůst tohoto typu násilí. Švédsko je nyní co se týče počtu střílení na jedno město srovnatelné s jižní Itálií a některými části Irska, tj. s částmi Evropy s dlouho tradicí násilného užití zbraní, podle švédské mutace deníku The Local.
Legálně držené zbraně se většinou objevují v sebevražedných pokusech a domácím násilím, zatímco nelegálně držené zbraně jsou většinou spojeny s přepadeními a dalšími kriminálními činy, tvrdí Nils Duquet z belgického výzkumného centra Flemish Peace Institute. Podle Duqueta je tedy jasné, že většina nelegálně držených zbraní končí v rukou kriminálníků.
Podle statistik německého Národního registru zbraní vzrostl počet legálně registrovaných zbraní v zemi zhruba o 10% na 6,1 milionu, během posledních pěti let do roku 2017. Povolení nosit zbraně mimo střelnice se více než ztrojnásobilo na 9 285 případů během stejných pěti let. Povolení pro méně smrtící vzduchové zbraně, které připomínají skutečné zbraně a střílí slzný, aby se vyděsily potenciální útočníky, se zhruba zdvojnásobily během tří let do konce roku 2017 na 557 560, podle registru.
Ačkoliv zájem o zbraně bývá převážně mužskou záležitostí, nynějších snah o získání legálních zbraní se velké míře účastní i ženy. Např. 26letá Němka Carolin Matthieová se svěřila The Wall Street Journal, že si pořídila zbraň v návaznosti na sexuální silvestrovské útoky v Kolíně nad Rýnem a dalších městech v roce 2015. Vzestup zájmu o zbraně následoval i v Belgii a Francii po pařížských teroristických útocích.
Belgie nicméně přistoupila k zpřísnění regulace získání zbraní v reakci na jejich snadnou dostupnost před rokem 2006, kdy došlo k masovému vraždění spáchané 18letým mladíkem, který měl v držení legální zbraň.
V ČR má 303 tisíc držitelů zbrojních průkazů více než 800 tisíc zbraní. Nejvíce lidí disponuje průkazem v Středočeském kraji a v Praze. Postupně se snižuje počet lidí, kteří usilují o držení zbraně kvůli ochraně a roste počet zájemců o sportovní střelbu.
Související
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
zbraně , evropa , Švédsko , Terorismus , Německo
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák