Seznamte se s "Lovcem". Ruským prvním útočným dronem

Rusko vyvíjí nový létající útočný dron. Tento „neviditelný“ robotický letoun s tryskovým pohonem by mohl být, v porovnání s předchozími pokusy, skutečně účinný. Od prvních testů k operačnímu nasazení však může mít ještě daleko.

První snímky zachycující robotický letoun se na internetu objevily 23. ledna. Na fotce je k vidění zasněžená ranvej, na níž táhne traktor nový stroj s patnáctimetrovým rozpětím křídel. Letadlo svým tvarem připomíná známý americký bombardér B-2 s technologií stealth. Ochotník znamená v ruštině lovec, což dobře naznačuje, k čemu má být tento těžký útočný dron určen.

Stroj, na němž začala pracovat společnost Suchoj v roce 2011, by měl podle serveru Popular Mechanics vážit asi 20 tun. To je o čtyři tuny více, než americký pilotovaný stíhací bombardér Boeing F/A-18E/F Super Hornet. Podle ruské agentury TASS by měl být schopný dosáhnout rychlosti až 1000 kilometrů v hodině.

New pictures of the #Okhotnik have become available- #Russia #RuAF #Sukhoi pic.twitter.com/CpIxItvjCE

— JnAndris (@JohnAndris) 24. ledna 2019

Podle Samuela Bendetta, odborníka na ruskou armádu, byla pro Moskvu důležitou zkušeností operace v Sýrii. „Při intervenci v Sýrii v roce 2015 chyběl Rusku klíčový bojový prvek – schopnost útočit na cíle krátce po jejich identifikaci, což je zásadní funkce dronů v dnešním světě,“ cituje experta magazín National Interest.

Prezident Putin nedávno označil vývoj autonomních a robotických systémů za klíčovou oblast pro rok 2019. Ochotník by měl být plně autonomní systém. To znamená, že bude moci sám vzlétnout, splnit misi a přistát. Použití zbraní nicméně bude vyžadovat povolení od operátora, podobně, jako je tomu u amerických dronů.

V současné době pravděpodobně stále probíhají pozemní testy. Následovat by měly takzvané „skoky“, při nichž dron na krátký okamžik vzlétne a opět přistane. Teprv potom, pravděpodobně v průběhu jara, dojde k prvnímu skutečnému letu.

I v následujících letech však budou zapotřebí další testy. Server Popular Mechanics navíc upozorňuje, že všechny prozatím dostupné informace pocházejí od ruských úřadů, a proto je potřeba k nim přistupovat opatrně. Připomíná také, že letoun Suchoj SU-57 páté generace absolvoval první let v roce 2010, a dosud nebyl zařazen do operačního nasazení.

Související

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper Komentář

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

Více souvisejících

Drony Rusko zbraně Ruská armáda Moskva

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy