Německá armáda v rozkladu? Zbraně připomínají šrot. A má ještě další vážný problém

Německo mělo kdysi nejobávanější armádu na světě. V současnosti se o německém Bundeswehru hovoří častěji kvůli jeho problémům. Německá armáda má zastaralé vybavení, trápí ji nedostatek lidských sil i přílišná byrokratizace.

Německá vláda zjistila, že útočná puška Heckler & Koch G36 používaná německými vojáky nedokáže zasáhnout cíl, pokud je příliš horká. Rozhodla se jí tedy zbavit. Podle Magazínu Politico tato epizoda v plné míře ukazuje špatný stav německé armády.

Méně než 20% německých bojových vrtulníků Eurocopter Tiger a méně než 30% bojových letounů Eurofighter je schopno akce. Frustrovaní piloti proto dávají výpověď. Žádná z německých ponorek nebyla v roce 2018 schopná akce. I tanky Leopard 2 jsou prý ve velmi špatném stavu a jejich akceschopnost je na velmi nízké úrovni.

Tento nelichotivý obrázek vyobrazila nedávná zpráva o stavu německé armády podaná sociálním demokratem Hansem-Peterem Bartelsem. „Není zde ani dostatek personálu, ani dostatek materiálu,“ stojí ve velmi kritické analýze. „Bez ohledu na to, kam se podíváte, je tam dysfunkce,“ cituje Politico nejmenovaného vysoce postaveného německého představitele.

Špatné kondice německé armády si všímají i její vojenští spojenci. Podle Politica byli Američané nepříjemně překvapeni, když zjistili, že němečtí vojáci na základně NATO v Litvě komunikují na nezabezpečených mobilních telefonech kvůli nedostatku zabezpečených rádiových zařízení.

Americký prezident Donald Trump opakovaně vyzývá Německo, aby na obranu věnovalo požadované 2% HDP, jak to stanovují osnovy NATO. Berlín přislíbil, že do roku 2024 zvedne výdaje na obranu na 1,5% HDP. Jedná se o nárůst o 80% mezi lety 2014 a 2024. Německo chce závazek dodržet navzdory zpomalující ekonomice.

Server Info.cz upozorňuje, že německá politická scéna není v této otázce jednotná. Německá levice považuje plánovaný termín za příliš rychlý. Taktéž se jim nelíbí, že by peníze vydané na tento závazek s největší pravděpodobností byly odňaty a chyběly v jiných vládních programech, jak upozornilo německé ministerstvo financí.

Podle Bartelsemovi zprávy navíc problém Bundeswehru není ve financích – jak upozorňuje server Financial Times, zvýšení finančních prostředků plynoucích do armády bylo jedno z mála pozitiv, které zpráva v souvislosti se stavem armády zmiňovala.

Problém dle zprávy tkví ve velké části v zbytnělé a zdlouhavé byrokracii, která v kombinaci s nedostatkem personálu vytváří skutečně vražednou kombinaci. „ Náš Bundeswehr, jak to nyní vidíme, trpí obojím, nedostatkem zaměstnancům a přeorganizovaností. Příliš mnoho práce je učiněno dvakrát nebo je učiněno v konfliktu s jinou prací.“ Bartelsem tvrdí, že mu mnoho vojáků přímo řeklo, že se „administrují k smrti“.

Ministerstvo obrany plánuje vzrůst aktivního personálu z 181 000 vojáků, které mělo na konci roku 2018 na 198 500 v roce 2025. Bartelsem poukazuje na to, že sice každý rok roste počet německých vojáků, ale je to převážně proto, že si stávající vojáci prodlužují kontrakty. Německo personální krizi německé armády chce řešit nalákáním občanů dalších zemí EU, mnohé z nich ale už rovnou tento návrh zamítly a i ty svolné, jako ČR, vyjadřují nad touto myšlenkou obavy z toho, že tím oslabí vlastní obranyschopnost.

Podle Politica mezi Němci vládne o věci armádní jen malý zájem nejenom kvůli historii, ale i proto, že si zvykli na to být v NATO a být pod jeho ochranou, respektive pod ochranou USA. Současně ale Němci začínají vnímat USA pod Trumpovým vedením jako větší hrozbu než Čínu či Rusko, což u některých z nich vyvolává pocit, že není záhodno věnovat další výdaje na obranu. Krize Bundeswehru je tak do určité míry reflektuje krizi německého politického směřování.

Související

Více souvisejících

Bundeswehr Německá armáda Německo Armáda

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 34 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 56 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy