Německo mělo kdysi nejobávanější armádu na světě. V současnosti se o německém Bundeswehru hovoří častěji kvůli jeho problémům. Německá armáda má zastaralé vybavení, trápí ji nedostatek lidských sil i přílišná byrokratizace.
Německá vláda zjistila, že útočná puška Heckler & Koch G36 používaná německými vojáky nedokáže zasáhnout cíl, pokud je příliš horká. Rozhodla se jí tedy zbavit. Podle Magazínu Politico tato epizoda v plné míře ukazuje špatný stav německé armády.
Méně než 20% německých bojových vrtulníků Eurocopter Tiger a méně než 30% bojových letounů Eurofighter je schopno akce. Frustrovaní piloti proto dávají výpověď. Žádná z německých ponorek nebyla v roce 2018 schopná akce. I tanky Leopard 2 jsou prý ve velmi špatném stavu a jejich akceschopnost je na velmi nízké úrovni.
Tento nelichotivý obrázek vyobrazila nedávná zpráva o stavu německé armády podaná sociálním demokratem Hansem-Peterem Bartelsem. „Není zde ani dostatek personálu, ani dostatek materiálu,“ stojí ve velmi kritické analýze. „Bez ohledu na to, kam se podíváte, je tam dysfunkce,“ cituje Politico nejmenovaného vysoce postaveného německého představitele.
Špatné kondice německé armády si všímají i její vojenští spojenci. Podle Politica byli Američané nepříjemně překvapeni, když zjistili, že němečtí vojáci na základně NATO v Litvě komunikují na nezabezpečených mobilních telefonech kvůli nedostatku zabezpečených rádiových zařízení.
Americký prezident Donald Trump opakovaně vyzývá Německo, aby na obranu věnovalo požadované 2% HDP, jak to stanovují osnovy NATO. Berlín přislíbil, že do roku 2024 zvedne výdaje na obranu na 1,5% HDP. Jedná se o nárůst o 80% mezi lety 2014 a 2024. Německo chce závazek dodržet navzdory zpomalující ekonomice.
Server Info.cz upozorňuje, že německá politická scéna není v této otázce jednotná. Německá levice považuje plánovaný termín za příliš rychlý. Taktéž se jim nelíbí, že by peníze vydané na tento závazek s největší pravděpodobností byly odňaty a chyběly v jiných vládních programech, jak upozornilo německé ministerstvo financí.
Podle Bartelsemovi zprávy navíc problém Bundeswehru není ve financích – jak upozorňuje server Financial Times, zvýšení finančních prostředků plynoucích do armády bylo jedno z mála pozitiv, které zpráva v souvislosti se stavem armády zmiňovala.
Problém dle zprávy tkví ve velké části v zbytnělé a zdlouhavé byrokracii, která v kombinaci s nedostatkem personálu vytváří skutečně vražednou kombinaci. „ Náš Bundeswehr, jak to nyní vidíme, trpí obojím, nedostatkem zaměstnancům a přeorganizovaností. Příliš mnoho práce je učiněno dvakrát nebo je učiněno v konfliktu s jinou prací.“ Bartelsem tvrdí, že mu mnoho vojáků přímo řeklo, že se „administrují k smrti“.
Ministerstvo obrany plánuje vzrůst aktivního personálu z 181 000 vojáků, které mělo na konci roku 2018 na 198 500 v roce 2025. Bartelsem poukazuje na to, že sice každý rok roste počet německých vojáků, ale je to převážně proto, že si stávající vojáci prodlužují kontrakty. Německo personální krizi německé armády chce řešit nalákáním občanů dalších zemí EU, mnohé z nich ale už rovnou tento návrh zamítly a i ty svolné, jako ČR, vyjadřují nad touto myšlenkou obavy z toho, že tím oslabí vlastní obranyschopnost.
Podle Politica mezi Němci vládne o věci armádní jen malý zájem nejenom kvůli historii, ale i proto, že si zvykli na to být v NATO a být pod jeho ochranou, respektive pod ochranou USA. Současně ale Němci začínají vnímat USA pod Trumpovým vedením jako větší hrozbu než Čínu či Rusko, což u některých z nich vyvolává pocit, že není záhodno věnovat další výdaje na obranu. Krize Bundeswehru je tak do určité míry reflektuje krizi německého politického směřování.
Související
Zelenskyj vyjednal v Německu další samohybné houfnice pro Ukrajinu
Německá základna NATO byla v pohotovosti kvůli možné hrozbě
Bundeswehr , Německá armáda , Německo , Armáda
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 34 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 56 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 59 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák