Německo je na špici spotřeby drog, tvrdí zpráva. Podíl na tom má ČR i Slovensko

Čtyři německá města - Saarbrücken, Erfurt, Drážďany a Chemnitz – jsou v čele žebříčků spotřeby amfetaminu a metamfetaminu. Vyplývá to z průzkumu odpadních vod provedených výzkumnou organizací European Monitoring Centre for Drugs and Alcohol Addiction (EMCDA). Německá města předhonila i ta česká a slovenská. ČR a Slovensko jsou přitom považovány za centra produkce metamfetaminu. Zprávu přinesl německá mutace serveru The Local.

Výzkumníci EMCDA zkoumali odpadní vody v 73 městech ve 20 evropských zemích. Analýza odpadních vod je užitečná při zkoumání užívání drog lidmi užitečná z toho důvodu, že na rozdíl od rozhovorů nemohou lidé schválně říkat jiné údaje než jaké skutečně jsou.

Autoři studie poukazují, že zvýšená hladina drogových látek v odpadních vodách nemusí nutně znamenat zvýšení užívání. V posledních letech se v Evropě zvýšila čistota drog, které lze pak v odpadních vodách lépe rozeznat. Podle Joao Matiase, vědeckého analytika EMCDAA, je v případě výzkumu užívání drog vzít v úvahu tři faktory – čistotu drogy, množství drogy branné uživateli a počet uživatelů.

Amfetamin

Největší spotřeba amfetaminu je v německém městě Saarbrückenu. Denně je zde spotřebováno 407mg na 1 000 osob. To je více než dvojnásobek v porovnání s druhým městem na seznamu, islandským Reykjavíkem, kde je denní spotřeba na 1 000 obyvatel 210mg. V německém městě došlo v roce 2018 k prudkému nárůstu užití drogy o 68% v porovnání s rokem 2017.

Harald Schindel z bezpečnostního oddělení Saarbrückenu poukázal na to, že odpadní vody v regionu pocházejí nejen ze Saarbrückenu, ale také ze sousedních francouzských a německých regionů. Tvrdí, že téměř třetina vod je z ciziny, což se může podepisovat na statistikách. Podle Matiase se spotřeba amfetaminu minulý rok zvýšila napříč evropskými městy.  

Amfetamin je nyní používán především během víkendů, zřejmě jako rekreační droga, než na denní bází, tvrdí Matias. Pokud lidé užívají drogu na denní bázi, úroveň užívání je konzistentní během týdne. Poslední výzkum však odhalil, že užívání drogy se výrazně zvyšovalo během víkendů.

Do žebříčku 11 měst evropských měst s největší spotřebou amfetaminu se dostala ještě další dvě města – na desátém místě je Dortmund (149mg) a na 11. Berlín (144mg). Tři města má v žebříčku i Finsko. Na pátém místě je Lahti (155mg), na šestém Kouvola (154) a Helsinky na devátém (149mg).

Metamfetamin

Německé město bylo v čele statik EMCDA ohledně spotřeby metamfetaminu. V Erfurtu je denní spotřeba tohoto nebezpečnějšího bratříčka amfetaminu 211 mg na 1 000 osob. Další dva místa byly též obsazeny německými městy Chemnitzem (196mg) a Drážďanami (174mg).

Podle analytiků je to dáno blízkostí těchto měst k ČR a Slovensku, které jsou dlouhodobě centry produkce této drogy. Hlavní město Slovenska, Bratislava, se s denní spotřebou 138mg na 1 000 osob umístilo na čtvrtém místě, následované českým Brnem (114mg), Českými Budějovicemi (111mg) a slovenskými Piešťanami (89mg.) Prvním městě, které není z centrální Evropy, je litevské město Kaunas (56mg), následované španělskou Barcelonou (47mg).

Související

Více souvisejících

Drogy Německo Česká republika Slovensko

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích

Slovenský parlament ve středu těsnou většinou přijal nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro neziskové organizace. Opatření, jež podle kritiků nese znaky ruské legislativy, prošlo zrychleným legislativním procesem a získalo pouze nejnutnější počet 76 hlasů. Zákon ukládá neziskovým organizacím povinnost zveřejňovat informace o svých dárcích a zavádí sankce za jejich nezveřejnění.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu ke studentům na Baumanově moskevské státní technické univerzitě vyzdvihl Elona Muska. Podle něj jde o výjimečného člověka, který – ač žije ve Spojených státech – je posedlý vizí cesty na Mars. Takové osobnosti se podle Putina objevují jen zřídka, neboť jsou poháněny silnou ideou.

před 2 hodinami

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 7 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025) Prohlédněte si galerii

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

před 8 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy