Globální oteplování postupuje rychleji, než jsme si mysleli, přiznávají vědci z NASA. Nejhorší je situace v Arktidě

Vědci z NASA zjistili, že globální oteplování postupuje ještě rychleji, než si mysleli. Údaje získané z nezávislého satelitu potvrzují, že dochází k masivnímu oteplování Země, zvláště v Arktidě. Zprávu přinesl list The Washington Post.

NASA má k dispozici kolekci dat, známé jako GISTEMP, na základě které se určují teploty země. Data jsou získávána ze sloučení velkého množství záznamů tisíce teploměrů rozložených na povrchu země a z měření oceánů prostřednictvím bójí a dalších nástrojů.

Z těchto dat vyplynulo, že v roce 2016 byl nejteplejší rok v historii (dosavadní rekordman byl rok 1880).některé kritické hlasy však zpochybňovali celou metodu výzkumu a to, jak jsou data dávána dohromady. Vědci z NASA však trvají na tom, že jejich metody jsou validní a že odlišné záznamy spolu souzní více než si odporují a tedy, že jejich údaje jsou korektní.

Zjištění ohledně narůstajícího oteplování země byly potvrzeny nezávislými satelitními záznamy pořízenými výkonným Aqua satelitem, který NASA vypustila na orbitu v roce 2002. Satelit nese infračervené zařízení, které je schopné vyššího stupně rozlišení než je tomu u teploměrů používaných NASA.

Informace od satelitu, který data shromažďoval od roku 2003 do roku 2018 (satelit nicméně stále funguje a shromažďuje data), dle vědců odhalují, že údaje o oteplování shromážděné teploměry se týkají jen povrchu a šíře globálního oteplování může být ve skutečnosti mnohem větší.

Satelit někdy vykazuje větší teploty než datový soubor NASA. Zejména se to týká Arktidy, regionu, kde jsou měření vzácná a kde je oteplování nejrychlejší. Vyšší teploty zjistil satelit u Barentsova moře (okrajové moře Severního ledového oceánu nad severním pobřeží Evropy, tj. Norskem a Ruskem) a Karského moře (část Severního ledového oceánu severně od ruské Sibiře). Moře se oteplují o 2,5 stupně Celsia – nebo 4,5 stupně Fahrenheita – za desetiletí.

„Možná jsme ve skutečnosti podcenili, jak moc teplejší se [Arktida] stává", připouští Goddard Institute for Space Studies a který byl spoluautor studie zveřejněné v Environmental Research Letters.

Metody používané pro výpočet teploty Země se neustále zlepšují a datové kolekce jsou neustále aktualizovány. Stále ale přetrvávají některé problémy, např. otázka toho, proč mají města tendenci být teplejší než venkov či otázku relevance srovnávání dnešních teplot s minulostí, když záznamy jsou dnes mnohem početnější a spolehlivější než tomu bylo na konci 19. století.

Související

Smog

Jak Evropa bojuje se změnami počasí? Emise rapidně klesají, ani zdaleka to ale nestačí

Evropská unie učinila v oblasti snižování emisí skleníkových plynů významný krok, když v roce 2023 došlo k poklesu o osm procent. Údaj zveřejněný Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) a ukazuje, že emise jsou nyní o 37 procent nižší než v roce 1990. Nicméně dosažený pokles stále zaostává za ambiciózními cíli, které si Unie stanovila.

Více souvisejících

globální oteplování NASA arktida Satelity

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy