ROZHOVOR - Západní Balkán je regionem, který přidělává EU vrásky na čele. Srbsko a Kosovo jsou na kordy, přičemž se občas v médiích spekuluje o možnosti ozbrojeného konfliktu. Je situace až tak vážná? „Myslím si, že možnost války reálná není,“ říká pro EuroZprávy.cz Jana Juzová, výzkumná pracovnice Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.
Prezident Miloš Zeman opakovaně řekl, že by si přál rozšíření V4 o Rakousko a Slovinsko. Myslíte si, že jde o dobrý nápad? Vzrostla by tím váha střední Evropy?
Možnost rozšíření V4 o Rakousko či Slovinsko byla již v minulosti diskutována několikrát, převažující názor však je takový, že V4 funguje efektivně v takovém formátu a složení, v jakém je, proto také tyto návrhy byly zavrženy.
S oběma státy však visegrádské země poměrně intenzivně spolupracují v otázkách společných zájmů, především prostřednictvím formátu V4+ a v případě Rakouska také skrze Slavkovskou spolupráci (sdružující ČR, Slovensko a Rakousko).
Specializujete se na oblast západního Balkánu. Mělo by Srbsko vstoupit do EU?
Evropská komise ve své strategii pro západní Balkán vydané v loňském roce identifikovala rok 2025 jako potenciální datum možného vstupu Srbska a Černé hory do EU. Následně však byla tendence od této perspektivy spíše ustupovat – jde skutečně o velmi ambiciózní termín, který není reálný při současném tempu přijímání nutných reforem.
V případě Srbska je zde samozřejmě problém mezi Bělehradem a Prištinou blokující postup obou zemí v jejich evropské integraci. Zároveň však Srbsko má vážné problémy například s vládou práva a svobodou médií, což jsou oblasti zcela klíčové pro perspektivu vstupu do EU. Dokud Srbsko nebude schopné dosáhnout pokroku v této oblasti, stejně jako dosáhnout dohody s Kosovem, nebude moci do EU vstoupit.
A stojí vůbec Brusel v současnosti o rozšíření EU?
Dalším faktorem odkládajícím možný vstup Srbska (a dalších západobalkánských zemí) do EU je právě atmosféra uvnitř samotné EU, kdy se některé členské státy staví silně proti dalšímu rozšíření. Zároveň je však patrné, že jiná cesta pro země západního Balkánu není. Momentálně je tak otázkou spíše kdy k rozšíření dojde a rok 2025 to s největší pravděpodobností ještě nebude.
Vztahy mezi Srbskem a Kosovem jsou v poslední době obzvlášť vyhrocené. Vznik kosovské armády, srbští politici mají zákaz vstupu na území Kosova. Je podle Vás hrozba války reálná?
Myslím si, že možnost války reálná není, i když samozřejmě k určitému zmrazení dialogu mezi Bělehradem a Prištinou došlo. V současném nastavení vztahů v regionu, provázanosti regionu s EU a snahou obou zemí pokračovat v integraci by válka nebyla v zájmu pro žádnou ze stran.
Vy jste v Prištině studovala a máte zkušenosti z mise Eulex. Co si obyčejní Kosované myslí o Srbech a EU?
Nemyslím si, že to lze takto generalizovat, samozřejmě i v Kosovu existují zásadní rozdíly ve vnímání Srbů a EU. Můj dojem však byl takový, že pro běžné obyvatele Kosova, ať už Albánce či kosovské Srby, jsou důležitější ekonomické problémy, se kterými se potýkají (např. vysoká nezaměstnanost) než napjaté vztahy mezi Kosovem a Srbskem a jejich politická úroveň.
Má Brusel dostatečně silné páky, aby obyvatele Kosova a Srbska přiměla ke smíru?
EU se obecně v regionu potýká s určitým oslabováním své pozice, v případě Kosova zejména v kontextu odkládaného rozhodnutí v otázce vízové liberalizace. To vede k větší skepsi ohledně EU a evropské perspektivy pro Kosovo mezi obyvateli Kosova, kteří dříve byli nejvíce proevropští z celého západního Balkánu. Podpora vůči EU je však stále vysoká a k integraci do EU neexistuje žádná lepší alternativa.
Související
Kurti obvinil Západ z appeasementu vůči Srbsku. Bojí se sblížení Srbska s Ruskem, tvrdí
NATO posílá 600 britských vojáků do Kosova
kosovo , Srbsko , EU (Evropská unie) , Institut pro evropskou politiku EUROPEUM , Jana Juzová (politoložka) , rozhovor , visegradská čtyřka , Armáda Srbsko
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 1 hodinou
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 1 hodinou
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 1 hodinou
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 2 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 2 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 3 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 4 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 4 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 5 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 5 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 6 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 6 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 7 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 7 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění.
Zdroj: Jan Hrabě