Svět o 30 letech demokracie v Česku: Postkomunistická Evropa se bojí ohrožení

30. výročí Sametové revoluce klepe na dveře a pražskou Národní třídu opět zaplaví davy obránců svobody a demokracie. 17. listopad se totiž s velkou pravděpodobností ponese v duchu protestů proti vládě Andreje Babiše tolerované komunisty a obav z příchodu nové diktatury. A nejen u nás! Euronews.com informoval, že i další postkomunistické země nejsou se současnou situací spokojené.

Vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové a s ní související ohrožení svobodných médií na Slovensku, čím dál více se stupňující autoritářství polské vládní strany PiS, včetně útoků na nezávislou justici, Triumf Die Linke a AfD v Durynsku a v neposlední řadě také oligarchizace Česka a Maďarska reprezentovaná osobnostmi Andreje Babiše a Viktora Orbána. Deník New York Times totiž informoval o zneužívání dotací z jejich strany. Problémy se však nevyhýbají ani Rumunům a Bulharům. 

Studie Nadace Open Society zabývající se vývojem v postkomunistické Evropě se zúčastnilo více než 12 500 lidí ze sedmi zemí Bulharska, Česka, Německa, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska. "Zaznamenali jsme vysokou míru nedůvěry občanů zemí střední a východní Evropy v politické představitele, obav z ohrožení demokracie, ale také frustrace z vývoje po pádu železné opony," stojí v její analýze. Lidé měli zřejmě velká očekávání, která se nenaplnila.

Zpráva ke zpracované studii rovněž varuje před ohrožením demokratických institucí a těžce vydobytých svobod. Více než polovina respondentů ve všech sledovaných zemích zastávala názor, že demokracii nejvíc ohrožuje starší generace narozená před rokem 1946, která se nedokázala adaptovat na novou dobu. Je ale pravda, že antisystémové strany volí i mladší ročníky.

V ČR se ostatně v 90. letech předpokládalo, že komunistům postupně odejde voličská základna, což se nakonec nestalo, a KSČM přežila celých 30 let od Sametové revoluce. Proč? Protože se stala "kontejnerem" pro protestní hlasy mladších ročníků. Navíc si vybudovala i své demokratičtější křídlo reprezentované reformním komunistou Jiřím Dolejšem, který se mohl jevit jako přijatelnější volba pro zklamané voliče ČSSD.

V Bulharsku, Rumunsku a Maďarsku uvedla většina dotázaných, že volby v jejich zemi nejsou svobodné a demokratické. U Bulharů to bylo 76 %. 66 % Maďarů navíc řeklo, že se bojí veřejně kritizovat vládu. Mnoho dotázaných také nevěří v právního stát. Jako by železná opona svým způsobem pořád stála. Evropa je stále rozdělená na západ a východ. 

V průměru 63 % respondentů zastávalo názor, že jim jejich vlády neposkytují pravdivé informace. Nejvíc jich bylo na Slovensku, kde takový názor zastávalo 72 % Slováků. Jednalo se zpravidla o mladší ročníky (méně než 40 let). Naopak ti, kteří pamatují pád berlínské zdi, zastávají jiný postoj, a myslí si, že se kvalita informovanosti a hlavně pravdivosti zveřejňovaných zpráv za posledních 30 let výrazně zlepšila.

Za pozitivní lze nicméně označit fakt, že existuje většinová shoda na prospěšnosti občanských společností, které mají podporu všech generací, včetně té nejmladší známé jako Generace Z. Více než dvě třetiny respondentů uvedly, že se v posledních 12 letech nějakým způsobem angažovaly. Největší obavy o svobodu a demokracii vyslovily právě nejmladší ročníky, ačkoliv totalitu nezažily ani v plenkách.

Související

Michail Gorbačov Komentář

Projev, který ukončil studenou válku? Od vystoupení Gorbačova v OSN uplynulo 35 let

Historické události a procesy s oblibou rámujeme jasnými začátky a konci, přestože je to z odborného pohledu mnohdy nešťastné. Nejinak tomu je se studenou válkou. Přestože se historici dodnes neshodnou, jak přesně vymezit období, kdy lze tímto termínem soupeření mezi Spojenými státy a Sovětským svazem i jejich spojenci a satelity nazývat, můžeme se setkat s názorem, že na jejím začátku stál známý projev Winstona Churchilla přednesený v březnu 1946 ve Fultonu. Přistoupíme-li na tuto zjednodušující symboliku, na konec studené války můžeme dosadit jiný projev, konkrétně ten, který 7. prosince 1988 na zasedání Valného shromáždění OSN přednesl sovětský vůdce Michail Gorbačov. 
Tomáš Řepa Rozhovor

Nový světový řád je nevyhnutelný. Je to historicky přirozený proces, plyne z rozhovoru s Tomášem Řepou pro EZ

Vojenský expert z brněnské Univerzity obrany Tomáš Řepa poskytl serveru EuroZprávy.cz rozsáhlý rozhovor o proměně světového řádu, rostoucí síle Čínské lidové republiky, a ochabující moci Ruské federace. Poskytl i několik myšlenek o tom, jak se má Západ k rozdělujícímu se světu postavit. „Životní úroveň například v západní Evropě je stále i ve světovém srovnání bezprecedentně vysoko a pokud se povede strukturu ekonomiky změnit a zavádět nové technologie, nemusíme nutně čelit nějakým katastrofickým scénářům, občanským válkám a podobně,“ popisuje. 

Více souvisejících

studená válka Berlínská zeď sametová revoluce 17. listopad 1989 demokracie

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 5 hodinami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 6 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 9 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

před 23 hodinami

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy