Svět o 30 letech demokracie v Česku: Postkomunistická Evropa se bojí ohrožení

30. výročí Sametové revoluce klepe na dveře a pražskou Národní třídu opět zaplaví davy obránců svobody a demokracie. 17. listopad se totiž s velkou pravděpodobností ponese v duchu protestů proti vládě Andreje Babiše tolerované komunisty a obav z příchodu nové diktatury. A nejen u nás! Euronews.com informoval, že i další postkomunistické země nejsou se současnou situací spokojené.

Vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové a s ní související ohrožení svobodných médií na Slovensku, čím dál více se stupňující autoritářství polské vládní strany PiS, včetně útoků na nezávislou justici, Triumf Die Linke a AfD v Durynsku a v neposlední řadě také oligarchizace Česka a Maďarska reprezentovaná osobnostmi Andreje Babiše a Viktora Orbána. Deník New York Times totiž informoval o zneužívání dotací z jejich strany. Problémy se však nevyhýbají ani Rumunům a Bulharům. 

Studie Nadace Open Society zabývající se vývojem v postkomunistické Evropě se zúčastnilo více než 12 500 lidí ze sedmi zemí Bulharska, Česka, Německa, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska. "Zaznamenali jsme vysokou míru nedůvěry občanů zemí střední a východní Evropy v politické představitele, obav z ohrožení demokracie, ale také frustrace z vývoje po pádu železné opony," stojí v její analýze. Lidé měli zřejmě velká očekávání, která se nenaplnila.

Zpráva ke zpracované studii rovněž varuje před ohrožením demokratických institucí a těžce vydobytých svobod. Více než polovina respondentů ve všech sledovaných zemích zastávala názor, že demokracii nejvíc ohrožuje starší generace narozená před rokem 1946, která se nedokázala adaptovat na novou dobu. Je ale pravda, že antisystémové strany volí i mladší ročníky.

V ČR se ostatně v 90. letech předpokládalo, že komunistům postupně odejde voličská základna, což se nakonec nestalo, a KSČM přežila celých 30 let od Sametové revoluce. Proč? Protože se stala "kontejnerem" pro protestní hlasy mladších ročníků. Navíc si vybudovala i své demokratičtější křídlo reprezentované reformním komunistou Jiřím Dolejšem, který se mohl jevit jako přijatelnější volba pro zklamané voliče ČSSD.

V Bulharsku, Rumunsku a Maďarsku uvedla většina dotázaných, že volby v jejich zemi nejsou svobodné a demokratické. U Bulharů to bylo 76 %. 66 % Maďarů navíc řeklo, že se bojí veřejně kritizovat vládu. Mnoho dotázaných také nevěří v právního stát. Jako by železná opona svým způsobem pořád stála. Evropa je stále rozdělená na západ a východ. 

V průměru 63 % respondentů zastávalo názor, že jim jejich vlády neposkytují pravdivé informace. Nejvíc jich bylo na Slovensku, kde takový názor zastávalo 72 % Slováků. Jednalo se zpravidla o mladší ročníky (méně než 40 let). Naopak ti, kteří pamatují pád berlínské zdi, zastávají jiný postoj, a myslí si, že se kvalita informovanosti a hlavně pravdivosti zveřejňovaných zpráv za posledních 30 let výrazně zlepšila.

Za pozitivní lze nicméně označit fakt, že existuje většinová shoda na prospěšnosti občanských společností, které mají podporu všech generací, včetně té nejmladší známé jako Generace Z. Více než dvě třetiny respondentů uvedly, že se v posledních 12 letech nějakým způsobem angažovaly. Největší obavy o svobodu a demokracii vyslovily právě nejmladší ročníky, ačkoliv totalitu nezažily ani v plenkách.

Související

Michail Gorbačov Komentář

Projev, který ukončil studenou válku? Od vystoupení Gorbačova v OSN uplynulo 35 let

Historické události a procesy s oblibou rámujeme jasnými začátky a konci, přestože je to z odborného pohledu mnohdy nešťastné. Nejinak tomu je se studenou válkou. Přestože se historici dodnes neshodnou, jak přesně vymezit období, kdy lze tímto termínem soupeření mezi Spojenými státy a Sovětským svazem i jejich spojenci a satelity nazývat, můžeme se setkat s názorem, že na jejím začátku stál známý projev Winstona Churchilla přednesený v březnu 1946 ve Fultonu. Přistoupíme-li na tuto zjednodušující symboliku, na konec studené války můžeme dosadit jiný projev, konkrétně ten, který 7. prosince 1988 na zasedání Valného shromáždění OSN přednesl sovětský vůdce Michail Gorbačov. 
Tomáš Řepa Rozhovor

Nový světový řád je nevyhnutelný. Je to historicky přirozený proces, plyne z rozhovoru s Tomášem Řepou pro EZ

Vojenský expert z brněnské Univerzity obrany Tomáš Řepa poskytl serveru EuroZprávy.cz rozsáhlý rozhovor o proměně světového řádu, rostoucí síle Čínské lidové republiky, a ochabující moci Ruské federace. Poskytl i několik myšlenek o tom, jak se má Západ k rozdělujícímu se světu postavit. „Životní úroveň například v západní Evropě je stále i ve světovém srovnání bezprecedentně vysoko a pokud se povede strukturu ekonomiky změnit a zavádět nové technologie, nemusíme nutně čelit nějakým katastrofickým scénářům, občanským válkám a podobně,“ popisuje. 

Více souvisejících

studená válka Berlínská zeď sametová revoluce 17. listopad 1989 demokracie

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 3 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 9 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 9 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy