Jak dopadly sny a naděje roku 1989? Prestižní týdeník si nebere servítky

NÁZOR – Je těžké si uvědomit, že ještě začátkem roku 1989 srdce Berlína připomínalo něco, co se dnes jeví jako studenoválečný špionážní film, konstatuje editorial serveru The Observer. Prestižní týdeník připomíná opuštěný vyhořelý Reichstag, hlídkové věže východoněmecké pohraniční stráže, ostnaté dráty a hlídková světla či pochmurné území nikoho, které byly děsivou realitou.

Symbol globální změny

V centru toho všeho stála berlínská zeď, která rozdělovala město, národ i svět do dvou táborů, poukazuje The Observer. Dodává, že bylo těžké si představit, že během pár měsíců tato hráz padne, střelba na hranicích ustane, východní Němci budou moci volně opustit to, co se pro mnohé stalo vězením, a studená válka s hrozbou jaderného armageddonu a dalšími neblahými aspekty skončí.

V roce 1989 se konečně naplnila slavná slova Johna Kennedyho „jsem Berlíňan“, uvádí editorial. Upozorňuje, že fráze jako „zvrat“ a „historický zlom“ jsou v současném diskursu nadužívány, ale pád berlínské zdi, k němuž došlo před 30 lety, byl symbolem skutečně nadějné globální změny.

Událost změnila budoucnost Evropy, signalizovala konec zástupných válek v Angole, Afghánistánu, Nikarague a Somálsku, usnadnila zhroucení Sovětského svazu a vynesla Spojené státy do role jediné supervelmoci, což George H. W. Bush označil za „nový světový řád“, nastiňuje renomovaný týdeník. Doplňuje, že pád berlínské zdi také přinesl naději na mír.

Od té doby se událo mnoho pozitivního i negativního, přičemž to, co tato změna přinesla dobrého a špatného, užitečného a nebezpečného je mnohovrstvá, složitá otázka, píše britský týdeník. Deklaruje však, že některý dopady již lze dobře vidět, jelikož formují kontext a pozadí dnešního života a jsou zdrojem výzev, kterým momentálně čelíme.

„Pád zdi rychle vedl ke znovusjednocení Německa a jeho obnově coby přední evropské politické a ekonomické mocnosti,“ pokračuje The Observer. Podotýká, že mnozí obyvatelé bývalého Východního Německa litují zániku své země, ale zároveň si užívají prosperitu a bezpečnost, kterou přinesl a přináší.

Německou renezanci nesli nelibě mnozí ve Francii a thatcherovské Británii, stejně jako slabé státy s dlouhou pamětí, například Řecko, připomíná editorial. Dodává, že tyto smíšené pocity přežívají a podmiňují a často komplikují současné fungování Evropy.

Nové dělící linie

Obnova Německa spolu s emancipací bývalých členů Varšavské smlouvy byla ohromnou injekcí pro skomírající projekt evropské integrace, tvrdí prestižní server. Podotýká, že 4 roky po pádu zdi vznikla na základě maastrichtské smlouvy EU a během desetiletí se rozšířila o 13 států, z toho 7 z východní a střední Evropy, přičemž došlo k oživení evropské ambice jednat jako jednotný, silný a integrovaný hráč na mezinárodní scéně.

„Ten cíl nebyl zcela nerealistický. Pro většinu Evropanů byl příběh po roce 1989 tím o relativním ekonomickém zlepšení,“ píše renomovaný týdeník. Poukazuje, že v Polsku, Pobaltí či na Slovensku se zdvojnásobily mzdy, zlepšilo zdraví a prodloužila délka života, avšak hluboká společenská změna, rostoucí nerovnosti a postmaastrictský volnotržní kapitalismus přinesly nové problémy a načrtly v Evropě nové dělící linie mezi severem a jihem a východem a západem.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Studená válka držela nacionalistické nálady v šachu, ale postupem času nedostatek tmelu v podobě společného nepřítele podpořený úspornými opatřeními po roce 2008 a obavami z přistěhovalectví a o identitu vedly k populistickému, sebestřednému a rozdělujícímu politickému obratu v Evropě, konstatuje The Observer. Upozorňuje, že většina Evropanů sice členství v EU podporuje a francouzský prezident Emmanuel Macron se snaží evropský projekt oživit, ale celoevropských řešení ubývá.

Brexit vzešel z těchto trendů a zároveň je prohloubil, deklaruje britský týdeník. Připomíná, že slábne idea EU coby světového hráče, částečně kvůli americké hegemonii po roce 1989, který poskytl překvapivý vhled do americké duše a ukázal neodůvodněný triumfalismus, v zásadě iluzorní omezování výdajů na zbrojení a zároveň přesvědčení, že Spojené státy mají právo jednat ve světě, jak se jim zlíbí.

Tyto klamy nebyly ještě zcela rozptýleny – ač kulminovaly během katastrof v podobě války proti terorismu a invaze do Iráku – a Evropa do velké míry stále skáče podle americké píšťalky, nebere si servítky The Observer. Doplňuje, že v reakci na vlastní změny a vzestup nacionalisticko-populistického hnutí začal ústup Spojených států ze světa, ale ten neposkytuje Evropě příležitost, ale naopak – především odpor vůči NATO – oslabuje její bezpečnost.

Na východě se opět objevuje hrozba v podobě asertivního Ruska a pak je zde nevyzpytatelná Čína, se kterou chce současná americká administrativa zřejmě začít novou studenou válku, uvádí renomovaný server. Konstatuje, že všechny naděje a sny roku 1989 neumřely, ale mnoho z nich vyšumělo.

„Krom Macrona vypadají současní evropští politici (i ti britští) slabě, bez představivosti a slepí k historickému dědictví,“ píše prestižní týdeník. Deklaruje, že vyjma rozdělení přinesla studená válka také jistou jednotu cílů a přesvědčení a sdílenou, pozitivní vizi budoucích možností, o které jsme v mnoha případech přišli a musíme je znovu nalézt.

Související

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim) Komentář

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.
Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera. Komentář

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

Více souvisejících

historie Komunismus studená válka EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

před 2 hodinami

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

před 2 hodinami

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

před 4 hodinami

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

před 5 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

před 5 hodinami

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

před 7 hodinami

Počasí

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

včera

včera

Armáda Indie

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem

Indie a Pákistán se ocitly na hraně další eskalace po útoku na turisty v Kašmíru. Čtyři noci po sobě probíhala přestřelka na hranici, oběti zatím hlášeny nebyly. Napětí zvyšují hrozby jaderným konfliktem i varování před destabilizací regionu. Situaci komplikuje pokračující boj proti militantům na obou stranách.

včera

včera

včera

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

včera

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

včera

včera

včera

včera

Dominik Hašek

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

včera

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy