V Libyi zahynul ruský novinář, bojoval jako žoldnéř. Kreml dělá, že o ničem neví

V Libyi přišel o život někdejší ruský novinář Jevgenij Žaksybaj Iljubajev z Jekatěrinburgu. V severoafrické zemi, zmítané občanskou válkou, působil jako žoldnéř z Vagnerovy skupiny, uvedl dnes server Znak.com s odvoláním na anonymní zdroje z okruhu známých pětapadesátiletého muže, pochovaného minulý týden v rodné vsi na Urale.

Iljubajev býval jako žurnalista známý hlavně na Urale, ale v posledních letech se z médií vytratil. "Opakovaně jezdil do oblastí ozbrojených konfliktů. Byl v Sýrii. Asi před rokem dostal medaili Za odvahu," citoval server žurnalistova známého a dodal, že medaili Za odvahu dostávali i pozůstalí po žoldnéřích, zabitých v Sýrii.

Iljubajevovi příbuzní byli asi před dvěma týdny pozváni k identifikaci těla, později pohřbeného v Novoorsku. Novinářovu smrt pak Znak.com potvrdil další zdroj z řad válečných veteránů z Donbasu. Úřady oficiálně Iljubajevovu smrt nekomentovaly. Ruské žoldnéřské armády nejsou zcela legální, připomínají ruská média; a tak se ani o zabití žoldnéřů neinformuje.

Vagnerova skupina je spojována se spolupracovníkem ruského prezidenta Vladimira Putina, miliardářem Jevgenijem Prigožinem. Její příslušníci podle médií bojovali a umírali na východě Ukrajiny, v Sýrii i v Libyi, kde válčí na straně východolibyjského maršála Chalífy Haftara. Podle tisku také působí ve Středoafrické republice, Mosambiku, Súdánu či na Madagaskaru.

Opoziční televize Meduza počátkem října na svém webu uvedla, že v bojích soupeřících armád v Libyi zahynuly desítky ruských bojovníků. Jejich přítomnost v neklidné severoafrické zemi je podle ní tak tajná, že těla mrtvých zatím nechtějí úřady ani předat pozůstalým.

Ruská investigativní média už o zapojení ruských ozbrojenců do bojů v Libyi v minulosti informovala. Server Projekt v polovině září napsal, že ruské jednotce velí zástupce velitele ruských výsadkových vojsk Andrej Cholzakov. Haftar se těší sympatiím Moskvy, ale Rusko tvrdí, že jeho armádu nepodporuje.

Libye je v chaotickém stavu i osm let po svržení diktátora Muammara Kaddáfího. Generál Haftar o moc v zemi soupeří s premiérem mezinárodně uznané tripoliské vlády Fáizem Sarrádžem, který ovládá hlavní město a zbytek západní Libye. Haftar, který je podporován odpadlickým parlamentem na východě a působí v oblasti Benghází, zahájil v dubnu tažení na Tripolis.

Podle Meduzy padlo v Libyi až 35 Rusů z řad Vagnerovy soukromé armády. Těla mrtvých prý dříve nechtěli dopravit do Moskvy i kvůli demonstracím, které se ve městě konaly před komunálními volbami.

Související

Více souvisejících

Libye Ruská armáda Rusko Chalífa Haftar novináři Dmitrij Utkin (Vagner)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy