Evropská unie definitivně ukončila spor s Varšavou o právní stát

Evropská unie ukončila dlouholetý spor s Polskem o právním státu, už tedy není součástí článku 7. Premiéru Donaldu Tuskovi se podařilo zemi přiblížit unijním standardům. S postupem Evropské komise ale nesouhlasí Maďarsko, které podléhá stejnému mechanismu a nedaří se mu z něj dostat. Tuskovy nedávné kroky jsou rovněž rozporuplné. 

Polsko vystoupilo ze speciálního mechanismu Evropské unie zvaného článek 7. Ten slouží pro „potlačení zemí, jež otevřeně vzdorují základním hodnotám bloku,“ jak píše server Euronews. Rozhodnutí EU potvrdila česká eurokomisařka Věra Jourová. „Domníváme se, že v Polsku již neexistuje jasné riziko závažného porušení zásad právního státu,“ oznámila. 

Počátek sporu Unie s Polskem se datuje až na závěr roku 2017. Důvodem byly reformy tehdy vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), které se negativně dotkly soudnictví. Šlo především o zkrácení mandátů úřadujících soudců a dosazování stranicky spřízněných osob do nejvyšších soudních funkcí. 

Podle Evropské komise takovéto změny „narušily dělbu moci, bránily správnému uplatňování práva EU, nechaly investory bez ochrany a ohrozily spolupráci s ostatními členskými státy“. „Soudní reformy v Polsku znamenají, že soudnictví v zemi je nyní pod politickou kontrolou vládnoucí většiny,“ upozornila Komise. 

Obecně platí, že unijní právo je fakticky nadřazeno tomu národnímu, k čemuž se státy přizpůsobují už během přístupových procesů do EU. Ale v roce 2021 polská vláda zajistila další změny ve fungování Ústavního soudu, kdy zpochybnila právě tuto právní nadřazenost. 

Uvolnění ze strany Evropské komise se ale nelíbí Maďarsku, na něhož se článek 7 vztahuje také. „Posouzení Komise se zdá být čistě politickým produktem, který potvrzuje dvojí standardy a je v hrubém rozporu s jejím předchozím postojem v otázkách souvisejících s právním státem,“ poznamenal maďarský ministr pro záležitosti EU Bóka János. Článek 7 podle něj není ničím jiným, než „nástrojem politického vydírání“. 

Evropská komise odůvodňuje zrušení článku 7 pro Polsko tím, že se nové vládě Donalda Tuska daří sporná opatření rušit. Jak ale píše například server Politico, situace není až tolik slavná. Současná koalice totiž „nešikovně spojuje levici a pravici s Tuskovou centristickou stranou, což zpomaluje kroky ve všech oblastech od potratů po klimatickou krizi“. 

Tusk navíc stále řeší „zbytky PiS“ v institucích, jako je Ústavní soud, Nejvyšší soud či samotný prezidentský palác. Konkrétně prezidentem je Andrzej Duda, úzce spojený s bývalou vládnoucí stranou. 

PiS před volbami do Evropského parlamentu ještě posílila. „Voliči stále více pociťují, že vládě chybí pozitivní program, a zároveň ztrácí zájem o její snahu vyřídit si účty s PiS,“ přiblížil profesor Aleks Szczerbiak z britské University of Sussex. 

Tusk v rámci negativní kampaně označil PiS za ruské kolaboranty. „Rusko znamená nepřátelství vůči Západu, zejména Evropské unii, pohrdání právním státem a všemi menšinami, politizaci ekonomiky a médií, zkorumpovaný stát, náboženství sloužící vládě a nadvládu zvláštních služeb,“ shrnul současný polský premiér. 

Zároveň obnovil zvláštní komisi, kterou původně zřídila PiS pro sledování ruského vlivu v Polsku a určila jí zvláštní pravomoci. Také za tuto instituci Evropská komise kromě jiného Polsko ještě loni kritizovala. 

Související

Více souvisejících

Polsko EU (Evropská unie) Donald Tusk evropská komise Maďarsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy