Evropské země zvažují znovuzavedení povinné vojny

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu nyní některé evropské země zvažují znovuzavedení povinné vojenské služby. Server Deutsche Welle přiblížil, že po pádu Berlínské zdi a konci studené války povinné odvody postupně rušila většina zemí na kontinentu. Například Německo ukončilo vojenskou službu v roce 2011, nyní však bude probíhat debata o jejím znovuzavedení.

Z celkových 29 států Severoatlantické aliance ji má zavedenou jen šest států – Turecko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Norsko a zcela nově Lotyšsko. Náhodným losem jsou odvedenci určováni v Litvě, v Nizozemsku je vojna povinná, ale nevynucovaná. Ženy musí sloužit pouze v jednom aliančním státě – Norsku, a do budoucna ve dvou, pokud v přistoupí Švédsko.

Těsně po anexi Krymu v roce 2014 znovu zavedla povinnou vojenskou službu pro muže od 18 do 26 let Ukrajina, kterou o rok později následovala Litva, kde mají tuto povinnost muži od 18 do 25. V ukrajinském případě ale nyní platí, že všichni fyzicky zdatní muži ve věku 18 až 60 let mohou podléhat povinné vojenské službě.

Baltské státy jsou podle DW jiný případ. Z tria Estonsko, Litva a Lotyšsko pouze třetí jmenovaná země povinnou vojenskou službu zrušila. Od roku 2024 ale Riga bude vyžadovat od každého muže ve věku 18 až 27 let podstoupení 11 měsíců vojenského výcviku. Od roku 2028 bude stát každoročně povolávat 7500 mužů, což je ekvivalent stávajícího počtu profesionálních vojáků této země, jak upřesnil DW.

Problémy nyní zažívá Nizozemsko, jehož armádě chybí 9000 vojáků a vláda momentálně zvažuje zavedení povinných odvodů. Totéž učinilo v roce 2018 Švédsko. Stockholm odvody zrušil roku 2010, protože se do armády nehlásilo dost dobrovolníků. Nyní se musí do služby hlásit všichni osmnáctiletí muži, jen zlomek z nich však armáda skutečně rekrutuje. Lidé totiž dostávají dopis s dotazem, jestli si myslí, že se hodí pro vojenskou službu. Negativní odpověď znamená osvobození od ní.

Stejný případ je Norsko. Zde nastupuje k povinné vojenské službě 9000 osmnáctiletých kandidátů ročně z celkem asi 60 000 skutečně přihlášených.

Francouzské úřady nyní diskutují lehčí formu povinné vojenské služby. Prezident Emmanuel Macron v roce 2019 zavedl všeobecnou národní službu, která teď umožňuje mladým lidem vykonávat měsíční dobrovolnickou službu. Nyní ale vláda zvažuje zavedení povinné služby pro všechny Francouze od 15 do 17 let.

V Německu se o této poměrně tradiční praktice bude nově diskutovat. „Příslušníci armády by měli o své práci hovořit ve školách,“ poznamenala zmocněnkyně Bundestagu pro armádu Eva Höglová. Předtím kancléř Olaf Scholz odmítl návrh ministra obrany Borise Pistoria na zavedení povinné vojenské služby, výzvy k zavedení této diskuze se ale ozývají napříč celým politickým spektrem.

Povinná vojenská služba byla tradicí v Československu a následně i po vzniku České republiky. Od roku 1990 však zákonodárci upustili od jejího dvouletého trvání a zkrátili ji na osmnáct měsíců. V roce 1993 byla zkrácena na jeden rok. O devět let později, roku 2003, ministr obrany Jaroslav Tvrdík předložil vládě záměr základní vojenskou službu k 31. prosinci 2004 zrušit, což vláda schválila.

Dne 30. března 2004 nastoupilo posledních 878 branců a 22. prosince odešli poslední vojáci v základní vojenské službě do civilu. Od roku 2005 je česká armáda plně profesionální a branná povinnost je vyžadována pouze při ohrožování státu nebo za válečného stavu.

Dezinformace o znovuzavedení povinných vojenských odvodů v České republice jsou poměrně frekventované. Například koncem listopadu 2019 se vyskytl článek s názvem: „OFICIÁLNĚ SCHVÁLENO! V ČR bude od 1. 2. 2020 zavedena povinná vojenská služba“. Ministerstvo obrany ale na svém webu tuto dezinformaci vyvrátilo s tím, že ČR o takovém kroku ani neuvažuje.

Související

Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

evropa Armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy