Ficova vláda v nesnázích. Koalice visí na šňůře od Huliakových kalhot

Čtvrtá vláda Roberta Fica se ocitla v patové situaci po odchodu Rudolfa Huliaka, Ivana Ševčíka a Pavla Ľuptáka z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Trojice poslanců kolem Huliaka aktuálně své požadavky vůči vládní trojkoalici. Premiér Fico se zapojil do jednání s huliakovci a pokouší se o zažehnání krize. 

Situace kolem odpadlíků z poslaneckého klubu SNS se začala vyostřovat již začátkem října, když Huliak po boku poslaneckých kolegů Ivana Ševčíka a Pavla Ľuptáka na tiskové konferenci oznámil ambici změnit název poslaneckého klubu SNS na SNS – Národná koalícia / Nezávislí kandidáti, což by jim umožnilo lépe prosazovat identitu strany, které jsou součástí. 

Huliak tehdy deklaroval, že poslanci kolem něj neodcházejí z poslaneckého klubu a i nadále podporují vládní koalici. Zároveň vyjádřil podporu kandidátovi z koaličního Hlasu při volbě nového předsedy Národní rady Slovenské republiky (NR SR). Předseda SNS Andrej Danko v této souvislosti mluví o zradě ze strany Huliaka. 

EuroZprávy.cz již informovaly o dění na půdě slovenského parlamentu ohledně dlouhodobě neobsazeného postu předsedy NR SR. Tento post původně zastával současný prezident Peter Pellegrini, který před odchodem do prezidentského paláce dočasně pověřil svými kompetencemi tehdejšího kolegu z Hlasu, místopředsedu NR SR Petera Žigu. Podle koaliční smlouvy by tento post měl patřit Hlasu, ovšem SNS upozorňuje na narušení rovnováhy sil v důsledku odchodu Petera Pellegriniho z parlamentu a na předsednické křeslo si začal dělat nárok Danko. 

Kdo je Rudolf Huliak?

Rudolf Huliak, předseda menší politické strany Národná koalícia / Nezávislí kandidáti a starosta obce Očová, se dostal do povědomí veřejnosti i díky šíření různých kontroverzních vyjádření a konspiračních teorií. „V jednom ze svých videí na Facebooku mluví o oběšení lidí, kteří stáli za studií o počtu medvědů na Slovensku, a jmenuje v této souvislosti ochranáře Mariána Hletka, spoluautora studie, který byl v minulosti také členem zásahového týmu pro medvěda hnědého,“ píše Denník N. Od jeho prohlášení se v minulosti distancovala i Slovenská myslivecká komora.

Huliak rovněž prohlásil, že kdyby vedl Slovensko, jeho první zahraniční cesta by vedla do Moskvy, kam by šel odprosit za pomoc, kterou Slovensko poskytlo Ukrajině. Na sociální síti také sdílel fotografii s členy prokremelské motorkářské skupiny Brat za Brata. 

O rozruch se postaral i v září, kdy nazval opoziční poslankyni z hnutí Progresívne Slovensko (PS) Lucii Plavákovou „sukou“ kvůli jejímu příspěvku z rozpravy týkající se umělého přerušení těhotenství. 

Do parlamentu se, společně se svými stranickými kolegy Pavlem Ľuptákem a Ivanem Ševčíkem, dostal skrze kandidátku SNS, kde si vysloužil 58 875 preferenčních hlasů, což ho katapultovalo z posledního místa kandidátky až do poslaneckých lavic NR SR. 

Huliak se pokoušel dostat do parlamentu již v roce 2020, kdy figuroval na kandidátce krajně pravicové ĽSNS pod vedením Mariana Kotleby, avšak neúspěšně. Po volbách ho SNS nominovala na funkci minstra životního prostředí, ale tehdejší prezidentka Zuzana Čaputová tuto nominaci odmítla. 

Před loňskými volbami do NR SR Danko avizoval „spojování pronárodních sil“ pod záštitou jeho strany, v důsledku čehož se na její kandidátce objevili kromě již zmíněné Národní koalice i jiné, podobně smýšlející politické subjekty. 

O přízeň voličů se na kandidátce ucházel i současný ministr životního prostředí a místopředseda vlády Tomáš Taraba, který před vstupem na kandidátku pozastavil členství ve straně Život – národná strana, jíž dříve předsedal. Do parlamentu se dostal také Roman Michelko, který v minulosti kandidoval za stranu Vlasť vedenou bývalým předsedou Nejvyššího soudu SR Štefanem Harabinem. 

Na kandidátce se nacházeli i kandidáti známí zejména z konspiračních médií, jako například současný vládní zmocněnec pro prošetření pandemie Peter Kotlár nebo současná ministryně kultury Martina Šimkovičová. Díky této „de facto“ koalici si SNS zajistila účast v parlamentu bez potřeby dosáhnout zvýšeného kvora pro kandidující koaliční seskupení. 

Koncem října Huliak otočil

Koncem října skupina poslanců kolem Huliaka otočila a ohlásila svůj odchod z poslaneckého klubu SNS s tím, že budou působit v NR SR jako nezařazení poslanci. Podle Huliaka začali být poslanci z Národní koalice „ignorováni“ a „absolutně odpojení“ od dění v klubu. Huliak zároveň prozradil, že jim byl zamezen vstup na koaliční rady. 

Huliak adresoval kritiku i Tarabovi, který podle něj má ve vztahu k ministerstvu životního prostředí „neodborný diletantský přístup“. Ten zařídil výměnu na postu ředitele Státní ochrany přírody SR, který zastával nominant Národní koalice Štefan Kysel. Na Huliakovu kritiku reagoval Taraba v televizi TA3, kde prohlásil, že Národná koalícia se podle něj snaží oslabit SNS. Dodal, že se nehodlá „plazit se s igelitkou peněz před třemi odpadlíky proto, aby si zajistil jejich podporu pro koaliční zákony“. 

Po odchodu huliakovců z poslaneckého klubu SNS hrozil rozpad. Tento scénář odvrátil koaliční Smer, a to zcela netradičním způsobem. Poslanecký klub posílil Dušan Muňko, dlouholetý poslanec a zakládající člen Smeru. Oznámil to na tiskové konferenci předseda poslaneckého klubu Smer-SD Ján Richter, který Muňkův přestup popsal jako „hostování“, přičemž i nadále zůstává členem Smeru. Bez poslance Muňka by SNS měla pouze sedm poslanců, což by znamenalo automatický zánik jejího poslaneckého klubu.

Koalici poprvé chyběla většina, situaci začal řešit i Fico

Minulý týden vládní koalice dočasně přišla o parlamentní většinu kvůli bojkotu ze strany Národní koalice, která tímto krokem reagovala na odvolání Štefana Kysela z ministerstva životního prostředí. Hlasování se ze zdravotních důvodů nezúčastnil ani koaliční poslanec Jan Blcháč (Hlas), v důsledku čehož počet koaličních poslanců klesl na 75, což učinilo parlament neusnášeníschopným. 

Ve středu huliakovci dočasně přerušili svůj protest a zúčastnili se hlasování o návrhu zákona, který by školám ukládal povinnost získat informovaný souhlas od rodičů k výuce témat nad rámec školního programu. 

Národná koalícia se rozhodla přitvrdit, když ve středu Huliak nastínil požadavek, aby jeho strana měla vládní křeslo. „Vyjádřili jsme zájem o účast na vládě. Pokud se máme podílet na této vládě, je logické, že chceme mít i člena vlády,“ řekl Huliak proDenník N. Podle jeho slov je pro něj prioritou ministerstvo životního prostředí. Zmínil i požadavek, který by spočíval v sepsání memoranda s vládní koalicí. 

„Slovenské národní straně jsme přinesli 110 tisíc hlasů, postarali jsme se o to, aby se dostala do parlamentu, postarali jsme se o to, aby dostala tři ministerstva,“ argumentuje v rozhovoru pro Aktuality.sk.

„Národná koalícia neprošla volbami a musíme s nimi pracovat jako s třemi nezávislými poslanci,“ uvedl však premiér Fico po jednání s rebelujícími poslanci, kteří mu podle něj přislíbili podporu vlády. Zmínil, že formát spolupráce mezi vládní trojkoalicí a trojicí poslanců bude upřesněn. Následně dodal, že jestli zachytí informace o kupování poslanců (netýká se pouze poslanců kolem Huliaka, pozn. red.), nasadí všechny tajné služby. 

Související

Robert Fico Komentář

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo

Návštěva Roberta Fica na oslavách 80. výročí konce druhé světové války v Moskvě je víc než jen diplomatickou nepřesností – je to otevřený odklon od prozápadních hodnot, na nichž stát před třiceti lety vystavěl svou současnou identitu. Fico svým činem napsal nadpis nad novou kapitolou slovenské zahraniční politiky, kterou by však mnozí občané i experti nejraději vyškrtli.

Více souvisejících

Robert Fico Andrej Danko Rudolf Huliak Slovensko Národní rada Slovenské republiky

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Koalice ochotných v Kyjevě

Mimořádná zpráva Příměří bude na Ukrajině od pondělí, shodl se Kyjev s Trumpem a koalicí ochotných. Pokud ne, Rusko za to zaplatí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

před 1 hodinou

Donald Trump

Mimořádná zpráva Dojednali jsme příměří mezi Indií a Pákistánem, platí okamžitě, oznámil Trump

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.

před 2 hodinami

Hořící satelit při průchodu atmosférou

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula

Dnes dopoledne došlo k nekontrolovanému návratu sestupného satelitu Kosmos-482 do zemské atmosféry. Tento historický okamžik se vztahuje k sovětské přistávací kapsli Venera, která byla vypuštěna před 53 lety. Cílem této mise bylo přistát na Venuši, avšak její nosná raketa nikdy neunikla z dosahu zemské gravitace, a tak plavidlo zůstalo v orbitě Země.

před 3 hodinami

Indie, ilustrační foto

Bojíme se a umíráme. Lidé prozradili, jak vnímají pákistánsko-indický konflikt

Napětí mezi Indií a Pákistánem znovu eskaluje poté, co indická armáda provedla raketové údery na pákistánské území. Ty si vyžádaly více než 30 obětí a byly odvetou za teroristický útok z 22. dubna, při němž v indické části Kašmíru zahynulo 26 civilistů – většina z nich indičtí turisté. Dillí z útoku obvinilo pákistánskou militantní skupinu.

před 3 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu

Friedrich Merz byl 6. května 2025 oficiálně zvolen německým kancléřem, ovšem za mimořádně dramatických okolností. Jeho potvrzení v úřadu provázela překvapivá porážka v prvním kole tajného hlasování Spolkového sněmu, která poukázala na vnitrokoaliční napětí a signalizuje, že Merz vstupuje do funkce s otřesenou autoritou.

před 4 hodinami

Robert Fico

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo

Návštěva Roberta Fica na oslavách 80. výročí konce druhé světové války v Moskvě je víc než jen diplomatickou nepřesností – je to otevřený odklon od prozápadních hodnot, na nichž stát před třiceti lety vystavěl svou současnou identitu. Fico svým činem napsal nadpis nad novou kapitolou slovenské zahraniční politiky, kterou by však mnozí občané i experti nejraději vyškrtli.

před 5 hodinami

Nový papež Lev XIV. se poprvé ukázal světu.

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky

Jen několik hodin poté, co se nový papež Lev XIV. objevil na balkoně baziliky svatého Petra a poprvé pozdravil tisíce shromážděných věřících, se vrátil do svého dosavadního domova – paláce Sant'Uffizio. Tam ho přivítal nadšený zástup zaměstnanců a bývalých kolegů, kteří mu srdečně gratulovali. Mladá dívka mu předala Bibli, aby ji požehnal a podepsal. „Samozřejmě – i když si budu muset zkusit nový podpis,“ řekl s úsměvem papež. „Ten starý už mi nebude k ničemu.“

před 6 hodinami

Pákistánská armáda

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii

Napětí mezi dvěma jadernými mocnostmi – Indií a Pákistánem – v sobotu ráno výrazně eskalovalo poté, co pákistánská armáda oznámila zahájení vojenské operace proti Indii. Ta má být podle oficiálního prohlášení odvetou za údajné indické raketové údery na několik pákistánských leteckých základen včetně objektů v blízkosti hlavního města Islámábádu. Oznámení následovalo po varovném prohlášení vlády, v němž Pákistán vyzývá Indii, aby se připravila na odpověď.

před 7 hodinami

Hořící satelit při průchodu atmosférou

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko

Kosmos 482, neúspěšná sovětská sonda, která měla v roce 1972 zamířit k Venuši, by mohla v sobotu 10. května po více než půlstoletí stráveném na oběžné dráze Země nekontrolovaně vstoupit do atmosféry a dopadnout zpět na povrch planety. Podle výpočtů evropského centra pro sledování objektů na oběžné dráze (EU SST) existuje malé riziko, že zbytky sondy dopadnou na pevninu – včetně střední Evropy a Česka. Pravděpodobnější však je, že skončí v některém z oceánů.

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

Zdroj: David Holub

Další zprávy