Severoatlantická aliance se dnes rozrostla o jednoho nového člena – je jím Finsko. Podle generálního tajemníka aliance Jense Stoltenberga bude bezpečnějším nejen Finsko samotné, ale s ním i Švédsko a celé NATO. Posledním parlamentem, který jeho vstup ratifikoval, byl turecký. Další na řadě je vstup Švédska, který je pozdržen právě nespokojeností turecké strany.
Zatímco je Finsko úplným nováčkem, Česká republika je v řadách NATO již více než 24 let. Dne 12. března 1999 vstoupila do řad aliance po boku Maďarska a Polska. Byly to první země bývalého východního bloku, které tento krok učinily. Službou v zahraničních misích prošly tisíce českých vojáků. Působili nejen při zastrašovacích misích v pobaltských zemí, ale přímo ve válečných konfliktech na Balkáně, v Afghánistánu a Iráku.
Z bývalého východního bloku jsou členy také Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Albánie, Chorvatsko, Černá Hora a nejnověji od roku 2020 Severní Makedonie. Finsko je od roku 1982, kdy vstoupilo Španělsko, první zemí mimo sféru vlivu bývalého Sovětského svazu, která do NATO vstoupila.
Ukazuje to na nebývalou vážnost situace. Finsko i Švédsko až do loňského roku udržovaly striktní politiku neutrality. Loni v červnu se však dokonce objevily informace o diskuzích o ukončení neutrality ve Švýcarsku. Ve hře tehdy sice nebyl vstup do NATO jako takový, nýbrž společná vojenská cvičení. „Vzhledem k násilnému porušení základních hodnot, které jsou také našimi hodnotami, neutrální postoj v zásadě neexistuje,“ řekl švýcarský prezident Ignazio Cassis na květnovém Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
Právě u případů Finska a Švédska to vždy vypadalo, že si ještě dekády po skončení studené války svou neutralitu udrží. Až do loňského března. Švédsko porušilo svou tradiční neutralitu již necelý týden po ruské invazi, kdy ohlásilo dar vojenského vybavení Ukrajině, a to včetně protitankových raket. „Došla jsem k závěru, že naši bezpečnost lze nejlépe zajistit podporou ukrajinské obranyschopnosti proti Rusku,“ zmínila švédská premiérka Magdalena Andersson. Stockholm tehdy dodal Ukrajině 135 tisíc dávek potravy pro vojáky, 5 tisíc přileb a 5 tisíc balistických vest. Naposledy Švédové takto podporovali jinou zemi v aktivní ozbrojeném konfliktu roku 1939, kdy Sovětský svaz napadl Finsko.
Jak Finové aliance posílí?
Finsko a Švédsko představují mohutnou ozbrojenou sílu. Právě Finsko kvůli dlouhé společné hranici s Ruskem disponuje silným dělostřelectvem a pozemním vojskem. Země má zhruba 24 tisíc aktivních profesionálů, do války je připraveno jít až 280 tisíc lidí v aktivních zálohách. Platí zde všeobecná branná povinnost a do zbraně finská armáda může povolat až 900 tisíc dalších vojáků. Roku 2022 dávala země na obranu 1,96 % HDP – do závazných 2 % jí tedy chybí opravdu málo.
O vstupu Finska do NATO loni hovořil pro server ČT24 také tehdejší generál ve výslužbě a dnešní prezident republiky Petr Pavel. „Byly pozorovány některé demonstrativní přesuny sil, na které Finové reagovali s jistou dávkou nadsázky přesuny svých traktorů podél hranice,“ řekl. Podle něj finské rozhodnutí o vstupu do NATO dozrávalo dlouho. „Nebýt ruského agresivního chování, tak by v těchto zemích rozhodnutí požádat o vstup nevykrystalizovalo,“ doplnil.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov upozornil, že vstup Finska do NATO bude pro Rusko hrozbou. „NATO se posouvá naším směrem. Proto se samozřejmě toto vše stane součástí speciální analýzy a vypracování nezbytných opatření pro to, abychom nastolili rovnováhu v situaci a zajistili svou bezpečnost.“
Finská armáda by případně mohla být pro Kreml opravdovou noční můrou, jak si Peskov sám potvrdil. „Velký stratég Vladimir Putin s největší pravděpodobností získá 1300 kilometrů pozemní hranice s členem NATO, který bude v blízké budoucnosti disponovat desetinásobkem bojových letounů páté generace, než bude mít Rusko. A z Baltského moře se stane alianční rybník,“ vylíčil pro Natoaktual.cz analytik Zdeněk Kříž z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Masarykovy univerzity v Brně.
Související
Druhá strana mince. Finsko je obdivuhodně připraveno na vnější hrozby, to jej může rozložit zevnitř
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
Finsko , NATO , Finská armáda
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek