Hamás navrhuje, Bílý dům doufá. Příměří v Pásmu Gazy naráží u Izraelců

Bílý dům vnímá šance na dosažení dohody o příměří v Pásmu Gazy s opatrným optimismem. Po novém návrhu předloženém hnutím Hamás však v pátek zdůraznil, že rozhovory zdaleka neskončily. Izrael ale příměří nadále odmítá.

"S opatrným optimismem si myslíme, že věci se hýbou správným směrem," řekl mluvčí americké Rady pro národní bezpečnost John Kirby. Návrh Hamasu je podle jeho slov "v mezích" toho, o čem vyjednavači jednali v posledních měsících.

Palestinské militantní hnutí Hamás navrhlo nové šestitýdenní příměří v Pásmu Gazy a výměnu několika desítek izraelských rukojmí za palestinské vězně. Uvedl to server Times of Israel.

Hamás také uvedl, že mezi první skupinou propuštěných Izraelců budou ženy, děti a osoby ve vyšším věku či s horším zdravotním stavem. Izrael by měl výměnou propustit 700 až 1000 Palestinců z izraelských věznic.

Hnutí už ve čtvrtek večer prostřednictvím aplikace Telegram ohlásilo, že předložilo komplexní návrh na dosažení příměří. Návrh počítá s ukončením bojů v Gaze, se zajištěním dodávek pomoci pro tamní obyvatelstvo i s propuštěním zadržovaných izraelských rukojmí výměnou za Palestince vězněné v Izraeli.

Izraelský premiér Netanjahu však prohlásil, že nový plán předložený Hamásem stále obsahuje "nerealistické požadavky" . Během pátku se jím zabývá izraelský válečný i bezpečnostní kabinet. Hamás údajně stále trvá na stažení izraelských vojsk z Pásma Gazy, což Izrael odmítá.

Navzdory jednáním, kterých se účastní zprostředkovatelé ze Spojených států, Kataru a Egypta, začal posvátný měsíc muslimů, ramadán, bez očekávaného příměří a výměny vězňů.

Politický vůdce Hamásu Ismáíl Haníja v neděli prohlásil, že jeho hnutí je otevřeno jednáním s Izraelem. Dodal, že Hamás usiluje o trvalé příměří a stažení izraelských vojáků z Gazy či větší přístup k humanitární pomoci. Izrael však odmítá úplné stažení svých vojsk z této palestinské enklávy, a premiér Benjamin Netanjahu přislíbil, že bude usilovat o zničení Hamásu i po uzavření příměří.

Válka v pásmu Gazy vypukla 7. října po útoku Hamásu na jih Izraele, při kterém zemřelo přibližně 1160 lidí, většinou civilistů. Militanti také unesli asi 250 rukojmích, z nichž Izrael předpokládá, že v Gaze jich stále zůstává 99 a 30 z nich již pravděpodobně zemřelo. Odvetné útoky Izraele a pozemní ofenzíva do Pásma Gazy si vyžádaly podle tamního ministerstva zdravotnictví již přes 31 110 obětí.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Bílý dům USA Hamás

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy