I mafián Fico může nyní vypadat jako někdo, kdo zajistí fungování Slovenska, říká publicista Kosatík

Volby na Slovensku míří do finále a zřejmě během neděleních brzkých ranních hodin se dozvíme, kdo ovládne tamní jednokomorový parlament. Na situaci u našeho východního souseda se EuroZprávy.cz ptaly publicisty, spisovatele a odborníka na česko-slovenskou historii Pavla Kosatíka. 

Společnost na Slovensku je zklamaná z dlouhodobé nestability. „Po Ficově politickém pádu v návaznosti na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové Slovensko v naději, že státně mafiánské praktiky v zemi skončily, zvolilo v roce 2020 novou politickou reprezentaci. Tato nová elita, reprezentovaná hlavně dnes už také bývalým premiérem Igorem Matovičem, však v následujících letech, hlavně v období covid krize, společnost totálně zklamala,“ popsal Kosatík pro EuroZprávy.cz. 

Důvěře v tehdejší novou vládu nepomohl fakt, že ukázala vlastní nekompetenci a mnoho měsíců se její členové mezi sebou hádali před televizními kamerami o viníkovi. „Ukázalo se, že neztělesňují žádné hodnoty, ale že jsou populisty stejně jako Fico. Mafiána vystřídali diletanti,“ pokračoval. 

„Vždycky když se lidé takto zklamou ve svých nadějích, ocitne se demokracie v ohrožení: stojí a padá s důvěrou lidí v systém, a ta byla Matovičem a spol. v posledních pěti letech silně narušena. V takové situaci se i Fico, vyhlášený mafián, může jevit jako ten, kdo snad zajistí alespoň nějaké fungování státu,“ poznamenal. 

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Na slovenském venkově jsou podle Kosatíka obavy ze Západu extrémně silné. „Hodně lidí by tam chtělo zastavit vývoj a zakonzervovat ho v nějaké podobě, kde by nemuseli nic moc řešit. I proto, že to za ně rád udělá silný vůdce, kterému se svěří všechna moc,“ vysvětlil.

Expert v tom vidí nostalgii za normalizací, která Slovensku přinesla prosperitu bez větších starostí. „I za válečným Slovenským státem, který byl až do roku 1944 pro většinu obyvatel také klidným přístavem uprostřed válčící Evropy. V letošních volbách se tedy hraje o to, vyhraje-li proud, který se budoucnosti nebojí a chce ji naopak utvářet, nebo lidé, kteří chtějí žít se zavřenýma očima,“ doplnil. 

Pokud Fico vyhraje, bude podle Kosatíka coby populista hledat partnery v dalších populistických, hodnotově neukotvených stranách. „Těch je na Slovensku bohužel většina. Jediný, kdo s ním do party z principu nepůjde, je liberálně orientované Progresívne Slovensko. Všichni ostatní o vládu s Ficem budou stát, včetně pravicového Richarda Sulíka, který v minulosti už nesčetněkrát změnil názory, i toho nešťastného Igora Matoviče, který je slovně s Ficem celoživotně na kordy, ale zároveň je člověkem skrz naskrz iracionálním. Pokud se tedy Sulík nebo Matovič do parlamentu dostanou,“ shrnul. 

Následná změna postoje Fica vůči Evropské unii a Severoatlantické aliance by přirozeně vyžadovala reakci. „Na takové úvahy je ale zatím brzy. Předvolební rétorika politiků jeho typu bývá bojovnější než realita, která nastává po volbách. V případě Ficova vítězství ale určitě můžeme očekávat formování bloku antiliberálních a superkonzervativních států ve střední Evropě, jehož páteř budou tvořit Polsko, Slovensko a Maďarsko a který bude mít tendenci rozšířit se i do Česka,“ uzavřel Kosatík. 

Související

Více souvisejících

Pavel Kosatík volby na Slovensku Robert Fico Slovensko Smer SD

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

COP29

Největší konference o počasí dostala ránu. Světoví lídři na ni nepojedou

Na nadcházejícím klimatickém summitu COP29, který se koná v listopadu v ázerbájdžánském Baku, budou chybět klíčoví světoví lídři, včetně zástupců Spojených států, Evropské unie a Brazílie. Summit OSN o změně klimatu, jehož cílem je koordinovat globální úsilí proti klimatické změně, tak letos postrádá účast významných politických osobností, což může ovlivnit jednání a očekávané výsledky konference. Uvedla to agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

před 5 hodinami

Návštěva prezidenta Volodymyra Zelenského v muniční továrně v USA

Poskytne Biden Ukrajině vše, než bude příliš pozdě? Kyjev nástup Trumpa do úřadu znervózňuje

Kyjev, hlavní město Ukrajiny, bylo v noci po vítězství Donalda Trumpa plné znepokojených politiků, diplomatů a podnikatelů, kteří se sešli v jedné z kyjevských restaurací. Zatímco venku houkaly sirény, uvnitř panovala atmosféra plná nejistoty. Někteří se smáli, jiní vypadali zmateně a mnozí si kladli otázku, zda prezident Joe Biden nyní uvolní všechny restrikce a poskytne Ukrajině vše, co si přála, než bude příliš pozdě.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Kamala Harrisová se postaví proti Trumpovi.

Prohra Harrisové ve volbách vrací Američany k zásadní otázce týkající se žen

Tento týden Američané nezvolili Kamalu Harrisovou jako první prezidentku Spojených států, ale pro Janet Edwardsovou, Afroameričanku z Washingtonu, bylo důležité, že mohla během svého života sledovat, jak jiná žena tmavé pleti kandiduje na nejvyšší úřad v zemi. Přestože Harrisová 5. listopadu prohrála, Edwardsová zdůraznila, že nechce, aby tento neúspěch zcela zastínil radost z více než tříměsíční kampaně.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

před 8 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Mario Draghi

Draghi po vítězství Trumpa bije na poplach: Reforma ekonomiky EU je urgentní

Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se otázka evropské ekonomiky stala ještě urgentnější. Mario Draghi, bývalý šéf Evropské centrální banky (ECB), který před začátkem neformálního zasedání Evropské rady v Budapešti připomněl potřebu reformy evropské ekonomiky, vyjádřil obavy, že Evropa zaostává za USA v mnoha oblastech, včetně produktivity a hospodářského růstu. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy