I mafián Fico může nyní vypadat jako někdo, kdo zajistí fungování Slovenska, říká publicista Kosatík

Volby na Slovensku míří do finále a zřejmě během neděleních brzkých ranních hodin se dozvíme, kdo ovládne tamní jednokomorový parlament. Na situaci u našeho východního souseda se EuroZprávy.cz ptaly publicisty, spisovatele a odborníka na česko-slovenskou historii Pavla Kosatíka. 

Společnost na Slovensku je zklamaná z dlouhodobé nestability. „Po Ficově politickém pádu v návaznosti na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové Slovensko v naději, že státně mafiánské praktiky v zemi skončily, zvolilo v roce 2020 novou politickou reprezentaci. Tato nová elita, reprezentovaná hlavně dnes už také bývalým premiérem Igorem Matovičem, však v následujících letech, hlavně v období covid krize, společnost totálně zklamala,“ popsal Kosatík pro EuroZprávy.cz. 

Důvěře v tehdejší novou vládu nepomohl fakt, že ukázala vlastní nekompetenci a mnoho měsíců se její členové mezi sebou hádali před televizními kamerami o viníkovi. „Ukázalo se, že neztělesňují žádné hodnoty, ale že jsou populisty stejně jako Fico. Mafiána vystřídali diletanti,“ pokračoval. 

„Vždycky když se lidé takto zklamou ve svých nadějích, ocitne se demokracie v ohrožení: stojí a padá s důvěrou lidí v systém, a ta byla Matovičem a spol. v posledních pěti letech silně narušena. V takové situaci se i Fico, vyhlášený mafián, může jevit jako ten, kdo snad zajistí alespoň nějaké fungování státu,“ poznamenal. 

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Na slovenském venkově jsou podle Kosatíka obavy ze Západu extrémně silné. „Hodně lidí by tam chtělo zastavit vývoj a zakonzervovat ho v nějaké podobě, kde by nemuseli nic moc řešit. I proto, že to za ně rád udělá silný vůdce, kterému se svěří všechna moc,“ vysvětlil.

Expert v tom vidí nostalgii za normalizací, která Slovensku přinesla prosperitu bez větších starostí. „I za válečným Slovenským státem, který byl až do roku 1944 pro většinu obyvatel také klidným přístavem uprostřed válčící Evropy. V letošních volbách se tedy hraje o to, vyhraje-li proud, který se budoucnosti nebojí a chce ji naopak utvářet, nebo lidé, kteří chtějí žít se zavřenýma očima,“ doplnil. 

Pokud Fico vyhraje, bude podle Kosatíka coby populista hledat partnery v dalších populistických, hodnotově neukotvených stranách. „Těch je na Slovensku bohužel většina. Jediný, kdo s ním do party z principu nepůjde, je liberálně orientované Progresívne Slovensko. Všichni ostatní o vládu s Ficem budou stát, včetně pravicového Richarda Sulíka, který v minulosti už nesčetněkrát změnil názory, i toho nešťastného Igora Matoviče, který je slovně s Ficem celoživotně na kordy, ale zároveň je člověkem skrz naskrz iracionálním. Pokud se tedy Sulík nebo Matovič do parlamentu dostanou,“ shrnul. 

Následná změna postoje Fica vůči Evropské unii a Severoatlantické aliance by přirozeně vyžadovala reakci. „Na takové úvahy je ale zatím brzy. Předvolební rétorika politiků jeho typu bývá bojovnější než realita, která nastává po volbách. V případě Ficova vítězství ale určitě můžeme očekávat formování bloku antiliberálních a superkonzervativních států ve střední Evropě, jehož páteř budou tvořit Polsko, Slovensko a Maďarsko a který bude mít tendenci rozšířit se i do Česka,“ uzavřel Kosatík. 

Související

Více souvisejících

Pavel Kosatík volby na Slovensku Robert Fico Slovensko Smer SD

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy