I mafián Fico může nyní vypadat jako někdo, kdo zajistí fungování Slovenska, říká publicista Kosatík

Volby na Slovensku míří do finále a zřejmě během neděleních brzkých ranních hodin se dozvíme, kdo ovládne tamní jednokomorový parlament. Na situaci u našeho východního souseda se EuroZprávy.cz ptaly publicisty, spisovatele a odborníka na česko-slovenskou historii Pavla Kosatíka. 

Společnost na Slovensku je zklamaná z dlouhodobé nestability. „Po Ficově politickém pádu v návaznosti na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové Slovensko v naději, že státně mafiánské praktiky v zemi skončily, zvolilo v roce 2020 novou politickou reprezentaci. Tato nová elita, reprezentovaná hlavně dnes už také bývalým premiérem Igorem Matovičem, však v následujících letech, hlavně v období covid krize, společnost totálně zklamala,“ popsal Kosatík pro EuroZprávy.cz. 

Důvěře v tehdejší novou vládu nepomohl fakt, že ukázala vlastní nekompetenci a mnoho měsíců se její členové mezi sebou hádali před televizními kamerami o viníkovi. „Ukázalo se, že neztělesňují žádné hodnoty, ale že jsou populisty stejně jako Fico. Mafiána vystřídali diletanti,“ pokračoval. 

„Vždycky když se lidé takto zklamou ve svých nadějích, ocitne se demokracie v ohrožení: stojí a padá s důvěrou lidí v systém, a ta byla Matovičem a spol. v posledních pěti letech silně narušena. V takové situaci se i Fico, vyhlášený mafián, může jevit jako ten, kdo snad zajistí alespoň nějaké fungování státu,“ poznamenal. 

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Na slovenském venkově jsou podle Kosatíka obavy ze Západu extrémně silné. „Hodně lidí by tam chtělo zastavit vývoj a zakonzervovat ho v nějaké podobě, kde by nemuseli nic moc řešit. I proto, že to za ně rád udělá silný vůdce, kterému se svěří všechna moc,“ vysvětlil.

Expert v tom vidí nostalgii za normalizací, která Slovensku přinesla prosperitu bez větších starostí. „I za válečným Slovenským státem, který byl až do roku 1944 pro většinu obyvatel také klidným přístavem uprostřed válčící Evropy. V letošních volbách se tedy hraje o to, vyhraje-li proud, který se budoucnosti nebojí a chce ji naopak utvářet, nebo lidé, kteří chtějí žít se zavřenýma očima,“ doplnil. 

Pokud Fico vyhraje, bude podle Kosatíka coby populista hledat partnery v dalších populistických, hodnotově neukotvených stranách. „Těch je na Slovensku bohužel většina. Jediný, kdo s ním do party z principu nepůjde, je liberálně orientované Progresívne Slovensko. Všichni ostatní o vládu s Ficem budou stát, včetně pravicového Richarda Sulíka, který v minulosti už nesčetněkrát změnil názory, i toho nešťastného Igora Matoviče, který je slovně s Ficem celoživotně na kordy, ale zároveň je člověkem skrz naskrz iracionálním. Pokud se tedy Sulík nebo Matovič do parlamentu dostanou,“ shrnul. 

Následná změna postoje Fica vůči Evropské unii a Severoatlantické aliance by přirozeně vyžadovala reakci. „Na takové úvahy je ale zatím brzy. Předvolební rétorika politiků jeho typu bývá bojovnější než realita, která nastává po volbách. V případě Ficova vítězství ale určitě můžeme očekávat formování bloku antiliberálních a superkonzervativních států ve střední Evropě, jehož páteř budou tvořit Polsko, Slovensko a Maďarsko a který bude mít tendenci rozšířit se i do Česka,“ uzavřel Kosatík. 

Související

Více souvisejících

Pavel Kosatík volby na Slovensku Robert Fico Slovensko Smer SD

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 3 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 9 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 9 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy