Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou.
Německý server Deutsche Welle provedl analýzu toho, co stojí za vzestupem oblíbenosti bývalého premiéra Roberta Fica, jehož strana Smer-SD v posledních průzkumech vedla před Progresivním Slovenskem o osm desetin procenta.
Podle DW k němu zásadně přispěl neúspěch poslední vlády složené z koalice středopravicových stran. Ficova éra skončila v roce 2018, kdy byl obviňován z vytvoření mafiánského státu a posledním impulzem k jeho odchodu se stala vražda novináře Jána Kuciaka.
Za poslední léta Fico přijal více extremistickou a krajně pravicovou rétoriku, což mu zajistilo viditelnost. Zavázal se k ukončení podpory Ukrajině. Napříč částí slovenské společnosti to vyvolává obavy z toho, že země zůstane izolovaná od Evropské unie podobně jako Maďarsko. Jiní takovouto možnost vítají.
DW píše, že postoj Fica k podpoře Ukrajiny je „pečlivě vypočítaný tak, aby našel odezvu zhruba 50 % Slováků“, kteří jsou povzbuzeni intenzivními proruskými dezinformačními kampaněmi a staví se proti finanční či vojenské pomoci válkou zmítané země.
Rétorika o ukončení pomoci Ukrajině ale mobilizovala i voliče, kterým na evropské integraci záleží. Zejména straně Progresívne Slovensko to zajistilo vzestup v preferencích a může se stát, že volby vyhraje a Fico zůstane v opozici.
Michal Šimečka, předseda PS, slibuje urychlení hospodářského vývoje, reformy nefunkčního zdravotnictví a školství a zastavení odlivu mladých a vzdělaných Slováků. Fico Šimečku a podobně liberálně smýšlející politiky obviňuje z toho, že „slouží zejména USA a organizují politický puč“.
Ať volby dopadnou jakkoliv, tvoření vládní koalice bude dlouhé, což potvrdil analytik společnosti Teneo Intelligence Andrius Tursa. „Vytváření koalice v roztříštěném parlamentu bude náročné a zdlouhavé, řekl.
Jedním z nejdůležitějších faktorů tvoření koalic bude postoj strany Hlas Petera Pellegriniho. Řadoví členové této strany mají silné vazby na Ficův Smer, oddělili se od něj teprve před třemi lety. Podle DW se ale u Pellegriniho nepředpokládá, že by stál o spolupráci s Ficem. Jenže Hlas dává jasně najevo, že od spolupráce se Šimečkovým PS by si kladl velké nároky.
V případě úspěchu by PS kromě úsilí o zisk podpory Hlasu musela lobbovat i u malých stran, které se potácejí na pokraji pětiprocentní hranice potřebné k místenkám do Národní rady. A taková vláda by podle všeho byla nestabilní. Koalici by tvořili progresivisté, liberálové, sociální demokraté a populisté – jediným společným bodem by byl prozápadní přístup, u otázek práv LGBTQ+ či změny klimatu shodu jednoduše nenajdou.
Možností je případná spolupráce Smeru a krajně pravicové Republiky, která má v průzkumech zhruba 8 % hlasů. „Republika si zachovává neonacistické rysy. Ale Fico pravděpodobně uzavře dohodu, pokud je to jeho jediná možnost, jak se vrátit k moci,“ vysvětlil ředitel Slovenského institutu pro veřejné otázky Grigorij Mesežnikov.
Související

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň

Ficovo chování naznačuje, co bude dál. Covid ho změnil a už není cesty zpět, říká politolog pro EZ
volby na Slovensku , Smer SD , Robert Fico , Progresivní Slovensko a Spolu , Slovensko
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde
včera

Pád cen pohonných hmot se zastavil. Teď zdraží, ekonom ale očekává další obrat
včera

Nová vlna podvodů na WhatsAppu zaměstnává policisty. Lidé přicházejí i o miliony
včera

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů
včera

Paradoxní květnové počasí. Meteorologové poukázali na zajímavou věc
včera

Zemřel Jiří Pernes, uznávaný historik s velkou vazbou na Brno
včera

Policie vyšetřuje smrt chlapce v Táboře. Reagovala na spekulace
včera

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show
včera

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné
včera

Vědci zjistili, jak ryby bojují se změnami počasí. Doslova mění svá těla
včera

UNICEF bije na poplach: Tisíce dětí v Gaze skončilo v péči lékařů, hrozí hladomor
včera

Putin nechce ukončit válku, protože věří, že vítězí, řekl lídrům Trump. Zvažuje, že zapojí papeže
včera

Trumpova dohoda století za 2 biliony dolarů? Skutečnost je úplně jiná
včera

Švédové se ve čtvrtfinále proti Čechům vytasí s posilou s NHL Nylanderem
včera

Pokud vyhraje Nawrocki, bude to mít ruská propaganda v Polsku snazší, říká Klípa
včera

Afrika platí za změny počasí nejvyšší cenu. Za klimatickou krizi přitom vůbec nemůže
včera

Zázračný lék na hubnutí? Ozempic s sebou nese i vážná rizika
včera

Partneři, kteří se nedožili svatby. Zastřelení diplomaté se měli příští týden zasnoubit
včera

Francii dochází trpělivost. EU musí jednat, a to rychle. Místo toho vymýšlí další komplikace
včera
Proevropské a proamerické Polsko ukazuje EU, jak se vypořádat s Trumpem
Evropská unie se v nadcházejících letech bude muset znovu naučit jednat s prezidentem Donaldem Trumpem. Ten totiž po návratu do Bílého domu nejen hrozí novými cly, ale zároveň zpochybňuje základní principy NATO i samotné fungování mezinárodního řádu. V této složité situaci může mít EU užitečný vzor – Polsko, které se dlouhodobě pohybuje na pomezí loajality vůči USA a zároveň hlubokého zapojení do evropského integračního projektu.
Zdroj: Libor Novák