Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou.
Německý server Deutsche Welle provedl analýzu toho, co stojí za vzestupem oblíbenosti bývalého premiéra Roberta Fica, jehož strana Smer-SD v posledních průzkumech vedla před Progresivním Slovenskem o osm desetin procenta.
Podle DW k němu zásadně přispěl neúspěch poslední vlády složené z koalice středopravicových stran. Ficova éra skončila v roce 2018, kdy byl obviňován z vytvoření mafiánského státu a posledním impulzem k jeho odchodu se stala vražda novináře Jána Kuciaka.
Za poslední léta Fico přijal více extremistickou a krajně pravicovou rétoriku, což mu zajistilo viditelnost. Zavázal se k ukončení podpory Ukrajině. Napříč částí slovenské společnosti to vyvolává obavy z toho, že země zůstane izolovaná od Evropské unie podobně jako Maďarsko. Jiní takovouto možnost vítají.
DW píše, že postoj Fica k podpoře Ukrajiny je „pečlivě vypočítaný tak, aby našel odezvu zhruba 50 % Slováků“, kteří jsou povzbuzeni intenzivními proruskými dezinformačními kampaněmi a staví se proti finanční či vojenské pomoci válkou zmítané země.
Rétorika o ukončení pomoci Ukrajině ale mobilizovala i voliče, kterým na evropské integraci záleží. Zejména straně Progresívne Slovensko to zajistilo vzestup v preferencích a může se stát, že volby vyhraje a Fico zůstane v opozici.
Michal Šimečka, předseda PS, slibuje urychlení hospodářského vývoje, reformy nefunkčního zdravotnictví a školství a zastavení odlivu mladých a vzdělaných Slováků. Fico Šimečku a podobně liberálně smýšlející politiky obviňuje z toho, že „slouží zejména USA a organizují politický puč“.
Ať volby dopadnou jakkoliv, tvoření vládní koalice bude dlouhé, což potvrdil analytik společnosti Teneo Intelligence Andrius Tursa. „Vytváření koalice v roztříštěném parlamentu bude náročné a zdlouhavé, řekl.
Jedním z nejdůležitějších faktorů tvoření koalic bude postoj strany Hlas Petera Pellegriniho. Řadoví členové této strany mají silné vazby na Ficův Smer, oddělili se od něj teprve před třemi lety. Podle DW se ale u Pellegriniho nepředpokládá, že by stál o spolupráci s Ficem. Jenže Hlas dává jasně najevo, že od spolupráce se Šimečkovým PS by si kladl velké nároky.
V případě úspěchu by PS kromě úsilí o zisk podpory Hlasu musela lobbovat i u malých stran, které se potácejí na pokraji pětiprocentní hranice potřebné k místenkám do Národní rady. A taková vláda by podle všeho byla nestabilní. Koalici by tvořili progresivisté, liberálové, sociální demokraté a populisté – jediným společným bodem by byl prozápadní přístup, u otázek práv LGBTQ+ či změny klimatu shodu jednoduše nenajdou.
Možností je případná spolupráce Smeru a krajně pravicové Republiky, která má v průzkumech zhruba 8 % hlasů. „Republika si zachovává neonacistické rysy. Ale Fico pravděpodobně uzavře dohodu, pokud je to jeho jediná možnost, jak se vrátit k moci,“ vysvětlil ředitel Slovenského institutu pro veřejné otázky Grigorij Mesežnikov.
Související
Fico chce změnu ve volebním systému. Putinizace Slovenska, reaguje opozice
Ve stopách Maďarska? Slovensko chce změnit volební systém
volby na Slovensku , Smer SD , Robert Fico , Progresivní Slovensko a Spolu , Slovensko
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 1 hodinou
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 1 hodinou
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 2 hodinami
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 3 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 3 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 4 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 5 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 5 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 6 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 6 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 6 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 7 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 7 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 7 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 8 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 8 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 8 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 9 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 9 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák