Jaderné zbraně očima expertů. Institut vydal výroční zprávu, zaměřuje se v ní i na Rusko

Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI) v pondělí zveřejnil výroční zprávu s hodnocením stavu jaderného zbrojení, odzbrojení a mezinárodní bezpečnosti. Počet zbraní i modernita se zvyšují, nejvíce zřejmě v Číně. Své odstrašující prostředky rovněž rozšiřují Indie a Pákistán. Situace v USA a Rusku zůstává zhruba stejná. 

Všech devět jaderných mocností pokračovalo v modernizaci svých jaderných arsenálů, několik z nich nasadilo během loňského roku nové zbraně či systémy schopné jaderné zbraně nést. „Zatímco celkový počet jaderných hlavic na světě stále klesá, protože zbraně z dob studené války jsou postupně demontovány, bohužel i nadále pozorujeme mezinárodní nárůst počtu provozuschopných jaderných hlavic. Zdá se, že tento trend bude v příštích letech pokračovat a pravděpodobně ještě zrychlí, což je velmi znepokojivé,“ upozornil ředitel SIPRI Dan Smith. 

Největší jaderné mocnosti Spojené státy a Ruská federace se v jaderném zbrojení chovají trochu jinak než ostatní mocnosti. „Indie, Pákistán a Severní Korea usilují o schopnost rozmístit na balistických raketách více hlavic, což již mají Rusko, Francie, Spojené království, USA a v poslední době i Čína,“ píše mezinárodní institut ve své zprávě. 

Až 90 procent všech jaderných zbraní zůstává v rukou USA a Ruska s tím, že velikost jejich zásob během posledního roku zůstala stabilní. „Transparentnost ohledně jaderných sil se v obou zemích snížila v důsledku ruské invaze na Ukrajinu v plném rozsahu v únoru 2022 a debaty kolem ujednání o sdílení jaderných zbraní nabyly na významu,“ pokračuje SIPRI. 

Celosvětový inventář jaderných zbraní činil začátkem letošního roku asi 12 121 hlavic. Ve vojenských skladech se nacházelo zhruba 9 585 z nich, z toho 3 904 bylo rozmístěno pomocí raket a letadel, 2 100 mocnosti udržovaly ve stavu vysoké bojové pohotovosti. „Téměř všechny tyto hlavice patřily Rusku nebo USA, ale poprvé se předpokládá, že některé hlavice má ve stavu vysoké operační pohotovosti i Čína,“ podotýká institut. 

SIPRI uvádí, že velikost čínského jaderného arsenálu se během celého roku 2023 zvýšila ze 410 na 500 hlavic. „V závislosti na tom, jak se rozhodne strukturovat své síly, by Čína potenciálně mohla mít na přelomu desetiletí nejméně tolik mezikontinentálních balistických raket jako Rusko nebo USA, ačkoliv se očekává, že její zásoby jaderných hlavic zůstanou stále mnohem menší než zásoby obou těchto zemí.“

Čínská jaderná hrozba se stává čím dál reálnější. „Čína rozšiřuje svůj jaderný arsenál rychleji než kterákoli jiná země. Téměř ve všech jaderných státech však existují buď plány, nebo výrazné snahy o zvýšení jaderných sil,“ přiblížil ředitel projektu jaderných informací Federace amerických vědců (FAS) Hans M. Kristensen. 

Svůj jaderný arsenál rozšířila rovněž Indie. „Indie i Pákistán v roce 2023 pokračovaly ve vývoji nových typů jaderných nosičů. Zatímco Pákistán zůstává hlavním bodem indického jaderného odstrašení, Indie zřejmě klade stále větší důraz na zbraně delšího doletu, včetně těch, které jsou schopny zasáhnout cíle na území Číny,“ popisuje SIPRI. 

Jaderný program je nadále ústředním bodem národní bezpečnostní strategie KLDR. Podle SIPRI země prozatím sestavila zhruba padesátku jaderných hlavic a vlastní dostatek štěpného materiálu pro vytvoření až devadesáti hlavic. „Stejně jako několik dalších jaderných států klade Severní Korea nový důraz na vývoj svého arzenálu taktických jaderných zbraní. V souladu s tím rostou obavy, že by Severní Korea mohla mít v úmyslu použít tyto zbraně velmi brzy v konfliktu,“ vysvětlil vedoucí výzkumník FAS Matt Kord. 

Izrael mezitím pravděpodobně „modernizuje svůj jaderný arzenál a reaktor na výrobu plutonia v Dimoně“. Veřejně však nepřiznává, že by jaderné zbraně vůbec vlastnil. Odhady ale dlouhodobě hovoří o tom, že vlastní 90 jaderných zbraní, což vzhledem k současné situaci v Gaze může působit jako silný odstrašující prvek. 

Související

Taktická jaderná puma B61

Polsko vyzvalo USA, aby na jeho území přesunulo jaderné zbraně

Polský prezident Andrzej Duda vyzval Spojené státy, aby přesunuly jaderné zbraně na území Polska jako ochranu proti možné budoucí ruské agresi. Tuto možnost podle svých slov nedávno projednával se zvláštním vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Ukrajinu a Rusko, Keithem Kelloggem. Informoval o tom The Guardian.

Více souvisejících

Jaderné zbraně Rusko USA (Spojené státy americké) Čína Indie Pákistán Izrael Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 46 minutami

před 1 hodinou

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

včera

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa

Fakultní nemocnice v pražském Motole bude mít po nedávné kauze kolem ředitele Miloslava Ludvíka nové vedení. Od 1. dubna se ředitelem nemocnice stane Petr Polouček, který dosud šéfuje v sousední Nemocnici Na Homolce. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy