Jaderné zbraně očima expertů. Institut vydal výroční zprávu, zaměřuje se v ní i na Rusko

Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI) v pondělí zveřejnil výroční zprávu s hodnocením stavu jaderného zbrojení, odzbrojení a mezinárodní bezpečnosti. Počet zbraní i modernita se zvyšují, nejvíce zřejmě v Číně. Své odstrašující prostředky rovněž rozšiřují Indie a Pákistán. Situace v USA a Rusku zůstává zhruba stejná. 

Všech devět jaderných mocností pokračovalo v modernizaci svých jaderných arsenálů, několik z nich nasadilo během loňského roku nové zbraně či systémy schopné jaderné zbraně nést. „Zatímco celkový počet jaderných hlavic na světě stále klesá, protože zbraně z dob studené války jsou postupně demontovány, bohužel i nadále pozorujeme mezinárodní nárůst počtu provozuschopných jaderných hlavic. Zdá se, že tento trend bude v příštích letech pokračovat a pravděpodobně ještě zrychlí, což je velmi znepokojivé,“ upozornil ředitel SIPRI Dan Smith. 

Největší jaderné mocnosti Spojené státy a Ruská federace se v jaderném zbrojení chovají trochu jinak než ostatní mocnosti. „Indie, Pákistán a Severní Korea usilují o schopnost rozmístit na balistických raketách více hlavic, což již mají Rusko, Francie, Spojené království, USA a v poslední době i Čína,“ píše mezinárodní institut ve své zprávě. 

Až 90 procent všech jaderných zbraní zůstává v rukou USA a Ruska s tím, že velikost jejich zásob během posledního roku zůstala stabilní. „Transparentnost ohledně jaderných sil se v obou zemích snížila v důsledku ruské invaze na Ukrajinu v plném rozsahu v únoru 2022 a debaty kolem ujednání o sdílení jaderných zbraní nabyly na významu,“ pokračuje SIPRI. 

Celosvětový inventář jaderných zbraní činil začátkem letošního roku asi 12 121 hlavic. Ve vojenských skladech se nacházelo zhruba 9 585 z nich, z toho 3 904 bylo rozmístěno pomocí raket a letadel, 2 100 mocnosti udržovaly ve stavu vysoké bojové pohotovosti. „Téměř všechny tyto hlavice patřily Rusku nebo USA, ale poprvé se předpokládá, že některé hlavice má ve stavu vysoké operační pohotovosti i Čína,“ podotýká institut. 

SIPRI uvádí, že velikost čínského jaderného arsenálu se během celého roku 2023 zvýšila ze 410 na 500 hlavic. „V závislosti na tom, jak se rozhodne strukturovat své síly, by Čína potenciálně mohla mít na přelomu desetiletí nejméně tolik mezikontinentálních balistických raket jako Rusko nebo USA, ačkoliv se očekává, že její zásoby jaderných hlavic zůstanou stále mnohem menší než zásoby obou těchto zemí.“

Čínská jaderná hrozba se stává čím dál reálnější. „Čína rozšiřuje svůj jaderný arsenál rychleji než kterákoli jiná země. Téměř ve všech jaderných státech však existují buď plány, nebo výrazné snahy o zvýšení jaderných sil,“ přiblížil ředitel projektu jaderných informací Federace amerických vědců (FAS) Hans M. Kristensen. 

Svůj jaderný arsenál rozšířila rovněž Indie. „Indie i Pákistán v roce 2023 pokračovaly ve vývoji nových typů jaderných nosičů. Zatímco Pákistán zůstává hlavním bodem indického jaderného odstrašení, Indie zřejmě klade stále větší důraz na zbraně delšího doletu, včetně těch, které jsou schopny zasáhnout cíle na území Číny,“ popisuje SIPRI. 

Jaderný program je nadále ústředním bodem národní bezpečnostní strategie KLDR. Podle SIPRI země prozatím sestavila zhruba padesátku jaderných hlavic a vlastní dostatek štěpného materiálu pro vytvoření až devadesáti hlavic. „Stejně jako několik dalších jaderných států klade Severní Korea nový důraz na vývoj svého arzenálu taktických jaderných zbraní. V souladu s tím rostou obavy, že by Severní Korea mohla mít v úmyslu použít tyto zbraně velmi brzy v konfliktu,“ vysvětlil vedoucí výzkumník FAS Matt Kord. 

Izrael mezitím pravděpodobně „modernizuje svůj jaderný arzenál a reaktor na výrobu plutonia v Dimoně“. Veřejně však nepřiznává, že by jaderné zbraně vůbec vlastnil. Odhady ale dlouhodobě hovoří o tom, že vlastní 90 jaderných zbraní, což vzhledem k současné situaci v Gaze může působit jako silný odstrašující prvek. 

Související

Rusko, Kreml

Rusko nevylučuje použití jaderných zbraní

Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit americké střely dlouhého doletu v Německu. Ve čtvrtek to podle TASS uvedl náměstek tamního ministra zahraničí Sergej Riabkov.

Více souvisejících

Jaderné zbraně Rusko USA (Spojené státy americké) Čína Indie Pákistán Izrael Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy