Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI) v pondělí zveřejnil výroční zprávu s hodnocením stavu jaderného zbrojení, odzbrojení a mezinárodní bezpečnosti. Počet zbraní i modernita se zvyšují, nejvíce zřejmě v Číně. Své odstrašující prostředky rovněž rozšiřují Indie a Pákistán. Situace v USA a Rusku zůstává zhruba stejná.
Všech devět jaderných mocností pokračovalo v modernizaci svých jaderných arsenálů, několik z nich nasadilo během loňského roku nové zbraně či systémy schopné jaderné zbraně nést. „Zatímco celkový počet jaderných hlavic na světě stále klesá, protože zbraně z dob studené války jsou postupně demontovány, bohužel i nadále pozorujeme mezinárodní nárůst počtu provozuschopných jaderných hlavic. Zdá se, že tento trend bude v příštích letech pokračovat a pravděpodobně ještě zrychlí, což je velmi znepokojivé,“ upozornil ředitel SIPRI Dan Smith.
Největší jaderné mocnosti Spojené státy a Ruská federace se v jaderném zbrojení chovají trochu jinak než ostatní mocnosti. „Indie, Pákistán a Severní Korea usilují o schopnost rozmístit na balistických raketách více hlavic, což již mají Rusko, Francie, Spojené království, USA a v poslední době i Čína,“ píše mezinárodní institut ve své zprávě.
Až 90 procent všech jaderných zbraní zůstává v rukou USA a Ruska s tím, že velikost jejich zásob během posledního roku zůstala stabilní. „Transparentnost ohledně jaderných sil se v obou zemích snížila v důsledku ruské invaze na Ukrajinu v plném rozsahu v únoru 2022 a debaty kolem ujednání o sdílení jaderných zbraní nabyly na významu,“ pokračuje SIPRI.
Celosvětový inventář jaderných zbraní činil začátkem letošního roku asi 12 121 hlavic. Ve vojenských skladech se nacházelo zhruba 9 585 z nich, z toho 3 904 bylo rozmístěno pomocí raket a letadel, 2 100 mocnosti udržovaly ve stavu vysoké bojové pohotovosti. „Téměř všechny tyto hlavice patřily Rusku nebo USA, ale poprvé se předpokládá, že některé hlavice má ve stavu vysoké operační pohotovosti i Čína,“ podotýká institut.
SIPRI uvádí, že velikost čínského jaderného arsenálu se během celého roku 2023 zvýšila ze 410 na 500 hlavic. „V závislosti na tom, jak se rozhodne strukturovat své síly, by Čína potenciálně mohla mít na přelomu desetiletí nejméně tolik mezikontinentálních balistických raket jako Rusko nebo USA, ačkoliv se očekává, že její zásoby jaderných hlavic zůstanou stále mnohem menší než zásoby obou těchto zemí.“
Čínská jaderná hrozba se stává čím dál reálnější. „Čína rozšiřuje svůj jaderný arsenál rychleji než kterákoli jiná země. Téměř ve všech jaderných státech však existují buď plány, nebo výrazné snahy o zvýšení jaderných sil,“ přiblížil ředitel projektu jaderných informací Federace amerických vědců (FAS) Hans M. Kristensen.
Svůj jaderný arsenál rozšířila rovněž Indie. „Indie i Pákistán v roce 2023 pokračovaly ve vývoji nových typů jaderných nosičů. Zatímco Pákistán zůstává hlavním bodem indického jaderného odstrašení, Indie zřejmě klade stále větší důraz na zbraně delšího doletu, včetně těch, které jsou schopny zasáhnout cíle na území Číny,“ popisuje SIPRI.
Jaderný program je nadále ústředním bodem národní bezpečnostní strategie KLDR. Podle SIPRI země prozatím sestavila zhruba padesátku jaderných hlavic a vlastní dostatek štěpného materiálu pro vytvoření až devadesáti hlavic. „Stejně jako několik dalších jaderných států klade Severní Korea nový důraz na vývoj svého arzenálu taktických jaderných zbraní. V souladu s tím rostou obavy, že by Severní Korea mohla mít v úmyslu použít tyto zbraně velmi brzy v konfliktu,“ vysvětlil vedoucí výzkumník FAS Matt Kord.
Izrael mezitím pravděpodobně „modernizuje svůj jaderný arzenál a reaktor na výrobu plutonia v Dimoně“. Veřejně však nepřiznává, že by jaderné zbraně vůbec vlastnil. Odhady ale dlouhodobě hovoří o tom, že vlastní 90 jaderných zbraní, což vzhledem k současné situaci v Gaze může působit jako silný odstrašující prvek.
Související

Svět míří do nukleární éry. USA odmítají bezpečnostní závazky, hrozí strmý nárůst jaderných velmocí

Polsko vyzvalo USA, aby na jeho území přesunulo jaderné zbraně
Jaderné zbraně , Rusko , USA (Spojené státy americké) , Čína , Indie , Pákistán , Izrael , Severní Korea (KLDR)
Aktuálně se děje
před 1 minutou

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
před 46 minutami

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
před 1 hodinou

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 2 hodinami

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 3 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 4 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
včera

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
včera

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
včera

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol
včera
Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
Fakultní nemocnice v pražském Motole bude mít po nedávné kauze kolem ředitele Miloslava Ludvíka nové vedení. Od 1. dubna se ředitelem nemocnice stane Petr Polouček, který dosud šéfuje v sousední Nemocnici Na Homolce. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví.
Zdroj: Jan Hrabě