Jaderné zbraně očima expertů. Institut vydal výroční zprávu, zaměřuje se v ní i na Rusko

Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI) v pondělí zveřejnil výroční zprávu s hodnocením stavu jaderného zbrojení, odzbrojení a mezinárodní bezpečnosti. Počet zbraní i modernita se zvyšují, nejvíce zřejmě v Číně. Své odstrašující prostředky rovněž rozšiřují Indie a Pákistán. Situace v USA a Rusku zůstává zhruba stejná. 

Všech devět jaderných mocností pokračovalo v modernizaci svých jaderných arsenálů, několik z nich nasadilo během loňského roku nové zbraně či systémy schopné jaderné zbraně nést. „Zatímco celkový počet jaderných hlavic na světě stále klesá, protože zbraně z dob studené války jsou postupně demontovány, bohužel i nadále pozorujeme mezinárodní nárůst počtu provozuschopných jaderných hlavic. Zdá se, že tento trend bude v příštích letech pokračovat a pravděpodobně ještě zrychlí, což je velmi znepokojivé,“ upozornil ředitel SIPRI Dan Smith. 

Největší jaderné mocnosti Spojené státy a Ruská federace se v jaderném zbrojení chovají trochu jinak než ostatní mocnosti. „Indie, Pákistán a Severní Korea usilují o schopnost rozmístit na balistických raketách více hlavic, což již mají Rusko, Francie, Spojené království, USA a v poslední době i Čína,“ píše mezinárodní institut ve své zprávě. 

Až 90 procent všech jaderných zbraní zůstává v rukou USA a Ruska s tím, že velikost jejich zásob během posledního roku zůstala stabilní. „Transparentnost ohledně jaderných sil se v obou zemích snížila v důsledku ruské invaze na Ukrajinu v plném rozsahu v únoru 2022 a debaty kolem ujednání o sdílení jaderných zbraní nabyly na významu,“ pokračuje SIPRI. 

Celosvětový inventář jaderných zbraní činil začátkem letošního roku asi 12 121 hlavic. Ve vojenských skladech se nacházelo zhruba 9 585 z nich, z toho 3 904 bylo rozmístěno pomocí raket a letadel, 2 100 mocnosti udržovaly ve stavu vysoké bojové pohotovosti. „Téměř všechny tyto hlavice patřily Rusku nebo USA, ale poprvé se předpokládá, že některé hlavice má ve stavu vysoké operační pohotovosti i Čína,“ podotýká institut. 

SIPRI uvádí, že velikost čínského jaderného arsenálu se během celého roku 2023 zvýšila ze 410 na 500 hlavic. „V závislosti na tom, jak se rozhodne strukturovat své síly, by Čína potenciálně mohla mít na přelomu desetiletí nejméně tolik mezikontinentálních balistických raket jako Rusko nebo USA, ačkoliv se očekává, že její zásoby jaderných hlavic zůstanou stále mnohem menší než zásoby obou těchto zemí.“

Čínská jaderná hrozba se stává čím dál reálnější. „Čína rozšiřuje svůj jaderný arsenál rychleji než kterákoli jiná země. Téměř ve všech jaderných státech však existují buď plány, nebo výrazné snahy o zvýšení jaderných sil,“ přiblížil ředitel projektu jaderných informací Federace amerických vědců (FAS) Hans M. Kristensen. 

Svůj jaderný arsenál rozšířila rovněž Indie. „Indie i Pákistán v roce 2023 pokračovaly ve vývoji nových typů jaderných nosičů. Zatímco Pákistán zůstává hlavním bodem indického jaderného odstrašení, Indie zřejmě klade stále větší důraz na zbraně delšího doletu, včetně těch, které jsou schopny zasáhnout cíle na území Číny,“ popisuje SIPRI. 

Jaderný program je nadále ústředním bodem národní bezpečnostní strategie KLDR. Podle SIPRI země prozatím sestavila zhruba padesátku jaderných hlavic a vlastní dostatek štěpného materiálu pro vytvoření až devadesáti hlavic. „Stejně jako několik dalších jaderných států klade Severní Korea nový důraz na vývoj svého arzenálu taktických jaderných zbraní. V souladu s tím rostou obavy, že by Severní Korea mohla mít v úmyslu použít tyto zbraně velmi brzy v konfliktu,“ vysvětlil vedoucí výzkumník FAS Matt Kord. 

Izrael mezitím pravděpodobně „modernizuje svůj jaderný arzenál a reaktor na výrobu plutonia v Dimoně“. Veřejně však nepřiznává, že by jaderné zbraně vůbec vlastnil. Odhady ale dlouhodobě hovoří o tom, že vlastní 90 jaderných zbraní, což vzhledem k současné situaci v Gaze může působit jako silný odstrašující prvek. 

Související

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

Více souvisejících

Jaderné zbraně Rusko USA (Spojené státy americké) Čína Indie Pákistán Izrael Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy