Jak moc si za rozhodnutí Evropské unie můžeme sami? Politika v Bruselu je mnohdy komplikovaná

Evropská unie je kolos, který řídí komplikované rozhodovací procesy. Rada ministrů o návrzích Evropské komise nebo Vysokého představitele společné zahraniční a bezpečností politiky rozhoduje v různých formátech. EuroZprávy.cz vám je nyní přiblíží. Co z nich vyplývá pro Česko? 

Jednomyslně se v Radě Evropské unie hlasuje pouze ve vybraných případech, které jsou extrémně citlivé pro národní státy. Nejvýznamnější z nich je Společná zahraniční a bezpečnostní politika (SZBP). Dalšími záležitostmi jsou například členství v Evropské unii, daňová politika, finance EU, oblast spravedlnosti a správních věcí a harmonizace vnitrostátních právních předpisů v oblasti sociálního zabezpečení a sociální ochrany.

Funguje tedy právo veta, kdy národní stát hlasuje proti a blokuje tak celý rozhodovací proces. Právě jeho zrušení bylo jedním z velkých témat českého předsednictví v Radě ministrů během druhé poloviny loňského roku. Jako opravdu velký problém se veto ukázalo ve chvíli, kdy Maďaři odmítli embargo na ruskou ropu. „Kvůli svým vztahům s Putinem nás už půl roku Orbán vydírá. Teď nás kvůli penězům začne vydírat Kaczyński. Je čas skončit s možností vydírat zbytek Evropy,“ psal tehdy na twitteru ředitel Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Ovšem v 80 % případů Rada EU rozhoduje většinovým systémem. Dlouhodobě osvědčený způsob hlasování je kvalifikovaná většina. Při rozhodování musí pro návrh hlasovat 55 % zástupců členských států reprezentujících alespoň 65 % obyvatel Evropské unie.

Evropská komise na svém webu dokonce nabízí kalkulačku, kde si zájemce může zdarma vyzkoušet právě tento styl hlasování. S pomocí této kalkulačky zjistíme, že ani blokace ze strany celé Visegrádské čtyřky (Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko) návrh nezavrhne. Stejné je to v případě blokace ze strany Německa, které má v EU nejvíce obyvatel.

Pokud Rada EU rozhoduje bez žádosti Evropské komise nebo Vysokého představitele SZBP, tak se kvalifikovaná většina mění v posílenou. Používá se například v případech policejní nebo justiční spolupráce v kriminálních záležitostech. Tento druh kvalifikované většiny musí zahrnovat minimálně 72 % zástupců členských zemí reprezentujících 65 % populace. Opět v případě blokace ze strany Visegrádské čtyřky i s Německem po boku není možné rozhodnutí posílenou kvalifikovanou většinou rozvrátit.

Tato opatření ale fungují i na spojení sil Francie a Německa. Pokud by se rozhodly nějaký návrh společně blokovat, nemají šanci proti kterékoliv z kvalifikovaných většin. Pro prosazení posílené většiny je potřeba 20 států – k Německu a Francii se tak musí přidat dalších pět. Obě země společně nedosáhnou ani na potřebných 35 % obyvatel k zablokování posílené kvalifikované většiny, chybí jim k tomu 1,25 %.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Česká republika visegradská čtyřka Německo rada evropské unie Francie Tomáš Prouza (ekonom)

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy