Evropská unie je kolos, který řídí komplikované rozhodovací procesy. Rada ministrů o návrzích Evropské komise nebo Vysokého představitele společné zahraniční a bezpečností politiky rozhoduje v různých formátech. EuroZprávy.cz vám je nyní přiblíží. Co z nich vyplývá pro Česko?
Jednomyslně se v Radě Evropské unie hlasuje pouze ve vybraných případech, které jsou extrémně citlivé pro národní státy. Nejvýznamnější z nich je Společná zahraniční a bezpečnostní politika (SZBP). Dalšími záležitostmi jsou například členství v Evropské unii, daňová politika, finance EU, oblast spravedlnosti a správních věcí a harmonizace vnitrostátních právních předpisů v oblasti sociálního zabezpečení a sociální ochrany.
Funguje tedy právo veta, kdy národní stát hlasuje proti a blokuje tak celý rozhodovací proces. Právě jeho zrušení bylo jedním z velkých témat českého předsednictví v Radě ministrů během druhé poloviny loňského roku. Jako opravdu velký problém se veto ukázalo ve chvíli, kdy Maďaři odmítli embargo na ruskou ropu. „Kvůli svým vztahům s Putinem nás už půl roku Orbán vydírá. Teď nás kvůli penězům začne vydírat Kaczyński. Je čas skončit s možností vydírat zbytek Evropy,“ psal tehdy na twitteru ředitel Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.
Ovšem v 80 % případů Rada EU rozhoduje většinovým systémem. Dlouhodobě osvědčený způsob hlasování je kvalifikovaná většina. Při rozhodování musí pro návrh hlasovat 55 % zástupců členských států reprezentujících alespoň 65 % obyvatel Evropské unie.
Evropská komise na svém webu dokonce nabízí kalkulačku, kde si zájemce může zdarma vyzkoušet právě tento styl hlasování. S pomocí této kalkulačky zjistíme, že ani blokace ze strany celé Visegrádské čtyřky (Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko) návrh nezavrhne. Stejné je to v případě blokace ze strany Německa, které má v EU nejvíce obyvatel.
Pokud Rada EU rozhoduje bez žádosti Evropské komise nebo Vysokého představitele SZBP, tak se kvalifikovaná většina mění v posílenou. Používá se například v případech policejní nebo justiční spolupráce v kriminálních záležitostech. Tento druh kvalifikované většiny musí zahrnovat minimálně 72 % zástupců členských zemí reprezentujících 65 % populace. Opět v případě blokace ze strany Visegrádské čtyřky i s Německem po boku není možné rozhodnutí posílenou kvalifikovanou většinou rozvrátit.
Tato opatření ale fungují i na spojení sil Francie a Německa. Pokud by se rozhodly nějaký návrh společně blokovat, nemají šanci proti kterékoliv z kvalifikovaných většin. Pro prosazení posílené většiny je potřeba 20 států – k Německu a Francii se tak musí přidat dalších pět. Obě země společně nedosáhnou ani na potřebných 35 % obyvatel k zablokování posílené kvalifikované většiny, chybí jim k tomu 1,25 %.
Související
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
EU (Evropská unie) , Česká republika , visegradská čtyřka , Německo , rada evropské unie , Francie , Tomáš Prouza (ekonom)
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 41 minutami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 1 hodinou
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 2 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 2 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 3 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 4 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 6 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 8 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 10 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 17 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
Policie v pátek obvinila muže, jehož oznámení vedlo ke zvýšené přítomnosti policistů v centru Prahy během čtvrtečního dne. Strážcům zákona totiž sdělil, že do města má namířeno muž se zbraní. Podezření se naštěstí nepotvrdilo.
Zdroj: Jan Hrabě