Jak moc si za rozhodnutí Evropské unie můžeme sami? Politika v Bruselu je mnohdy komplikovaná

Evropská unie je kolos, který řídí komplikované rozhodovací procesy. Rada ministrů o návrzích Evropské komise nebo Vysokého představitele společné zahraniční a bezpečností politiky rozhoduje v různých formátech. EuroZprávy.cz vám je nyní přiblíží. Co z nich vyplývá pro Česko? 

Jednomyslně se v Radě Evropské unie hlasuje pouze ve vybraných případech, které jsou extrémně citlivé pro národní státy. Nejvýznamnější z nich je Společná zahraniční a bezpečnostní politika (SZBP). Dalšími záležitostmi jsou například členství v Evropské unii, daňová politika, finance EU, oblast spravedlnosti a správních věcí a harmonizace vnitrostátních právních předpisů v oblasti sociálního zabezpečení a sociální ochrany.

Funguje tedy právo veta, kdy národní stát hlasuje proti a blokuje tak celý rozhodovací proces. Právě jeho zrušení bylo jedním z velkých témat českého předsednictví v Radě ministrů během druhé poloviny loňského roku. Jako opravdu velký problém se veto ukázalo ve chvíli, kdy Maďaři odmítli embargo na ruskou ropu. „Kvůli svým vztahům s Putinem nás už půl roku Orbán vydírá. Teď nás kvůli penězům začne vydírat Kaczyński. Je čas skončit s možností vydírat zbytek Evropy,“ psal tehdy na twitteru ředitel Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Ovšem v 80 % případů Rada EU rozhoduje většinovým systémem. Dlouhodobě osvědčený způsob hlasování je kvalifikovaná většina. Při rozhodování musí pro návrh hlasovat 55 % zástupců členských států reprezentujících alespoň 65 % obyvatel Evropské unie.

Evropská komise na svém webu dokonce nabízí kalkulačku, kde si zájemce může zdarma vyzkoušet právě tento styl hlasování. S pomocí této kalkulačky zjistíme, že ani blokace ze strany celé Visegrádské čtyřky (Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko) návrh nezavrhne. Stejné je to v případě blokace ze strany Německa, které má v EU nejvíce obyvatel.

Pokud Rada EU rozhoduje bez žádosti Evropské komise nebo Vysokého představitele SZBP, tak se kvalifikovaná většina mění v posílenou. Používá se například v případech policejní nebo justiční spolupráce v kriminálních záležitostech. Tento druh kvalifikované většiny musí zahrnovat minimálně 72 % zástupců členských zemí reprezentujících 65 % populace. Opět v případě blokace ze strany Visegrádské čtyřky i s Německem po boku není možné rozhodnutí posílenou kvalifikovanou většinou rozvrátit.

Tato opatření ale fungují i na spojení sil Francie a Německa. Pokud by se rozhodly nějaký návrh společně blokovat, nemají šanci proti kterékoliv z kvalifikovaných většin. Pro prosazení posílené většiny je potřeba 20 států – k Německu a Francii se tak musí přidat dalších pět. Obě země společně nedosáhnou ani na potřebných 35 % obyvatel k zablokování posílené kvalifikované většiny, chybí jim k tomu 1,25 %.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Česká republika visegradská čtyřka Německo rada evropské unie Francie Tomáš Prouza (ekonom)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy