Jak moc si za rozhodnutí Evropské unie můžeme sami? Politika v Bruselu je mnohdy komplikovaná

Evropská unie je kolos, který řídí komplikované rozhodovací procesy. Rada ministrů o návrzích Evropské komise nebo Vysokého představitele společné zahraniční a bezpečností politiky rozhoduje v různých formátech. EuroZprávy.cz vám je nyní přiblíží. Co z nich vyplývá pro Česko? 

Jednomyslně se v Radě Evropské unie hlasuje pouze ve vybraných případech, které jsou extrémně citlivé pro národní státy. Nejvýznamnější z nich je Společná zahraniční a bezpečnostní politika (SZBP). Dalšími záležitostmi jsou například členství v Evropské unii, daňová politika, finance EU, oblast spravedlnosti a správních věcí a harmonizace vnitrostátních právních předpisů v oblasti sociálního zabezpečení a sociální ochrany.

Funguje tedy právo veta, kdy národní stát hlasuje proti a blokuje tak celý rozhodovací proces. Právě jeho zrušení bylo jedním z velkých témat českého předsednictví v Radě ministrů během druhé poloviny loňského roku. Jako opravdu velký problém se veto ukázalo ve chvíli, kdy Maďaři odmítli embargo na ruskou ropu. „Kvůli svým vztahům s Putinem nás už půl roku Orbán vydírá. Teď nás kvůli penězům začne vydírat Kaczyński. Je čas skončit s možností vydírat zbytek Evropy,“ psal tehdy na twitteru ředitel Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Ovšem v 80 % případů Rada EU rozhoduje většinovým systémem. Dlouhodobě osvědčený způsob hlasování je kvalifikovaná většina. Při rozhodování musí pro návrh hlasovat 55 % zástupců členských států reprezentujících alespoň 65 % obyvatel Evropské unie.

Evropská komise na svém webu dokonce nabízí kalkulačku, kde si zájemce může zdarma vyzkoušet právě tento styl hlasování. S pomocí této kalkulačky zjistíme, že ani blokace ze strany celé Visegrádské čtyřky (Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko) návrh nezavrhne. Stejné je to v případě blokace ze strany Německa, které má v EU nejvíce obyvatel.

Pokud Rada EU rozhoduje bez žádosti Evropské komise nebo Vysokého představitele SZBP, tak se kvalifikovaná většina mění v posílenou. Používá se například v případech policejní nebo justiční spolupráce v kriminálních záležitostech. Tento druh kvalifikované většiny musí zahrnovat minimálně 72 % zástupců členských zemí reprezentujících 65 % populace. Opět v případě blokace ze strany Visegrádské čtyřky i s Německem po boku není možné rozhodnutí posílenou kvalifikovanou většinou rozvrátit.

Tato opatření ale fungují i na spojení sil Francie a Německa. Pokud by se rozhodly nějaký návrh společně blokovat, nemají šanci proti kterékoliv z kvalifikovaných většin. Pro prosazení posílené většiny je potřeba 20 států – k Německu a Francii se tak musí přidat dalších pět. Obě země společně nedosáhnou ani na potřebných 35 % obyvatel k zablokování posílené kvalifikované většiny, chybí jim k tomu 1,25 %.

Související

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Nárůst krajní pravice podle experta nezmění směřování Evropské unie. Leyenová post zřejmě obhájí

Volby do Evropského parlamentu přinesly úspěch krajní pravice a jiných euroskeptických uskupení například v Německu, Francii nebo Itálii. „Nespokojenost se směřováním evropské politiky je patrná, ale to se netýká jen úrovně EU, ale hlavně jednotlivých členských států,“ vysvětlil expert na institucionální politiku a politický systém Evropské unie profesor Petr Kaniok z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Česká republika visegradská čtyřka Německo rada evropské unie Francie Tomáš Prouza (ekonom)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

před 5 hodinami

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

před 7 hodinami

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 10 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy