Jihokorejci se probudili i o dva roky mladší. Nebyl potřeba stroj času, stačil nový zákon

Jihokorejci se dnes probudili o rok nebo i dva mladší. Nehledejte v tom ale žádnou magii nebo posun v časoprostoru. Místní zákonodárci jen uzákonili používání mezinárodního věku namísto tradičního pojetí věku, kdy dítě má jeden rok už v den narození. 

V Jižní Koreji vstoupil ve středu v platnost zákon, na jehož základě musejí všechny soudní a správní oblasti v celé zemi přijmout systém mezinárodního věku používaný ve většině světa. Podle informací CNN tím končí debata o problémech způsobených dříve běžně používaným takzvaným „korejským“ či kalendářním věkem.

Mezinárodní věk platí ve většině zemí včetně České republiky. Ode dne narození je osobě nula let. To znamená, že pokud se dítě narodilo 28. června 2022, tak teprve dnes, 28. června 2023, má jeden rok. 

Tradiční „korejský“ věk počítá s jiným systémem výpočtu. Pokud se dítě narodilo 28. června 2022, tak v ten den mělo jeden rok – čili dnes, 28. června 2023, slaví dva roky. 

Jak uvádí CNN, ve chvíli, kdy se Jihokorejce někdo na neformální úrovni zeptá na jeho věk, odpoví právě svým „korejským“ věkem. Pro osobu neseznámenou s tímto systémem to může být zmatečné už z toho důvodu, že tento věk bývá o rok či někdy dokonce o dva roky vyšší než mezinárodní věk užívaný ve většině světa. 

Aby toho nebylo málo, za určitých okolností používají Jihokorejci také svůj „kalendářní věk“, což znamená kombinaci mezinárodního věku a korejského věku. Dítě narozené 28. června 2022 tedy započalo v den, kdy přišlo na svět, svůj nultý rok. Díky této kombinaci mělo jeden rok dne 1. ledna 2023. 

„Vezměme si například zpěváka Psyho ze snímku ‚Gangnam Style‘. Narodil se 31. prosince 1977 a podle mezinárodního věku je považován za 45letého, podle kalendářního věku za 46letého a podle korejského věku za 47letého,“ vysvětlují reportéři americké stanice CNN. 

Toto rozdělení působilo nejen společenské zmatky a spory, ale mnohdy i zmatky ve financích. Přesto nová standardizace neruší úplně všechna dosavadní pravidla. Zákon se totiž týká zejména správní a soudní oblasti, Korejci na tradice nemusejí v neformálním životě zapomínat. 

Například děti obvykle nastupují do základní školy v březnu roku následujícího po dovršení šesti let v mezinárodním věku.

Zákony o věkově omezených výrobcích se zase budou řídit rokem narození, nikoliv měsícem či dnem. Dva lidé narození v lednu a prosinci 2000 tak jsou posuzováni jako stejně staří. Podle tohoto zákona si lidé mohou koupit alkohol od roku, kdy jim bude 19 let. 

Metoda tradičního korejského věku se bude nadále používat pro povinnou vojenskou službu. Lidé povinni ji podstoupit budou posuzováni dle roku narození, nikoliv na základě konkrétního věku nebo data narození. „Vláda se rozhodla tyto výjimky zachovat i poté, co revize vstoupí v platnost, protože je snazší tyto záležitosti spravovat na roční bázi,“ uvedl ministr vládní legislativy Lee Wan-kyu.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Jižní Korea armáda Jižní Korea

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 7 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 8 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 8 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno před 12 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy