Jihokorejci se probudili i o dva roky mladší. Nebyl potřeba stroj času, stačil nový zákon

Jihokorejci se dnes probudili o rok nebo i dva mladší. Nehledejte v tom ale žádnou magii nebo posun v časoprostoru. Místní zákonodárci jen uzákonili používání mezinárodního věku namísto tradičního pojetí věku, kdy dítě má jeden rok už v den narození. 

V Jižní Koreji vstoupil ve středu v platnost zákon, na jehož základě musejí všechny soudní a správní oblasti v celé zemi přijmout systém mezinárodního věku používaný ve většině světa. Podle informací CNN tím končí debata o problémech způsobených dříve běžně používaným takzvaným „korejským“ či kalendářním věkem.

Mezinárodní věk platí ve většině zemí včetně České republiky. Ode dne narození je osobě nula let. To znamená, že pokud se dítě narodilo 28. června 2022, tak teprve dnes, 28. června 2023, má jeden rok. 

Tradiční „korejský“ věk počítá s jiným systémem výpočtu. Pokud se dítě narodilo 28. června 2022, tak v ten den mělo jeden rok – čili dnes, 28. června 2023, slaví dva roky. 

Jak uvádí CNN, ve chvíli, kdy se Jihokorejce někdo na neformální úrovni zeptá na jeho věk, odpoví právě svým „korejským“ věkem. Pro osobu neseznámenou s tímto systémem to může být zmatečné už z toho důvodu, že tento věk bývá o rok či někdy dokonce o dva roky vyšší než mezinárodní věk užívaný ve většině světa. 

Aby toho nebylo málo, za určitých okolností používají Jihokorejci také svůj „kalendářní věk“, což znamená kombinaci mezinárodního věku a korejského věku. Dítě narozené 28. června 2022 tedy započalo v den, kdy přišlo na svět, svůj nultý rok. Díky této kombinaci mělo jeden rok dne 1. ledna 2023. 

„Vezměme si například zpěváka Psyho ze snímku ‚Gangnam Style‘. Narodil se 31. prosince 1977 a podle mezinárodního věku je považován za 45letého, podle kalendářního věku za 46letého a podle korejského věku za 47letého,“ vysvětlují reportéři americké stanice CNN. 

Toto rozdělení působilo nejen společenské zmatky a spory, ale mnohdy i zmatky ve financích. Přesto nová standardizace neruší úplně všechna dosavadní pravidla. Zákon se totiž týká zejména správní a soudní oblasti, Korejci na tradice nemusejí v neformálním životě zapomínat. 

Například děti obvykle nastupují do základní školy v březnu roku následujícího po dovršení šesti let v mezinárodním věku.

Zákony o věkově omezených výrobcích se zase budou řídit rokem narození, nikoliv měsícem či dnem. Dva lidé narození v lednu a prosinci 2000 tak jsou posuzováni jako stejně staří. Podle tohoto zákona si lidé mohou koupit alkohol od roku, kdy jim bude 19 let. 

Metoda tradičního korejského věku se bude nadále používat pro povinnou vojenskou službu. Lidé povinni ji podstoupit budou posuzováni dle roku narození, nikoliv na základě konkrétního věku nebo data narození. „Vláda se rozhodla tyto výjimky zachovat i poté, co revize vstoupí v platnost, protože je snazší tyto záležitosti spravovat na roční bázi,“ uvedl ministr vládní legislativy Lee Wan-kyu.

Související

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol šlapal politikům na paty. Teď si na něj došlápli oni sami

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.
Jun Sok-jol

Jun Sok-jol končí? Parlament napodruhé schválil impeachment

Jihokorejský parlament schválil v sobotu impeachment prezidenta Jun Sok-jola. Jde o mimořádný politický otřes a druhý případ za poslední desetiletí, kdy bylo vůči jihokorejskému prezidentovi zahájeno řízení o odvolání z funkce. Důvodem impeachmentu je prezidentovo kontroverzní vyhlášení stanného práva, které vedlo k politické krizi a pobouření veřejnosti.

Více souvisejících

Jižní Korea armáda Jižní Korea

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy